# Aptitude Questions: Number Series Set 46

Hello Aspirants.

Welcome to Online Quantitative Aptitude Section in AffairsCloud.com. Here we are creating question sample in Number Series, which is common for IBPS, SBI, RBI, IPPB, RRB, SSC, LIC all the competitive exams. We have included Some questions that are repeatedly asked in bank exams !!!

Direction: Q(1-5) Find the next number

1. 25, 35, 20, 45, ?
A.32
B.21
C.10
D.20
E.None of these
Explanation :
25 + 5 * 2 = 35
35 – 5 * 3 = 20
20 + 5 * 5 = 45
45 – 5 * 7 = 10

2. 24, 10, 13, ?, 36
A.8
B.10.5
C.12
D.14.5
E.16
Explanation :
24*0.5 – 2 = 10
10*1 + 3 = 13
13*1.5 – 5 = 14.5
14.5*2 + 7 = 36

3. 8,81,651, ?, 15651
A.3562
B.3850
C.3911
D.4215
E.None of these
8 * 10 + 1  = 81
81 * 8 + 3  = 651
651 * 6 + 5  = 3911
3911 * 4 + 7  = 15651

4. 110, 115, 224, ?, 2708
A.716
B.769
C.679
D.767
E.None of these
Explanation :
110*1+5 =115
115*2-6 = 224
224*3+7 = 679
679*4-8 = 2708

5. 10, 22, 42, 78, ?
A.112
B.105
C.118
D.125
E.None of these
Explanation :
10 + 11 + 1= 22
22+ 22 – 2 = 42
42 + 33 + 3 = 78
78 + 44 – 4 = 118

Directions(6-10) : In these questions, a number series is given. Only one number is wrong which does not fit in the series. Find out the wrong number.

1. 12, 19, 36, 93, 356
A.19
B. 36
C.93
D.356
E.None of these
Explanation :
12* 1 + (1 * 7) = 19
19* 2 – (2 * 6) = 26
26 * 3 + (3 * 5) = 93
93 * 4 – (4 * 4) = 356
Correct Number: 26

2. 12, 14, 26, 62,143
A.12
B.14
C.26
D.62
E.143
Explanation :
12+12+13 = 14
14+22+23 = 26
26+32+33 = 62
62+42+43 = 142
Correct Number: 142

3. 166, 183, 141, 181, 100, 265
A.183
B.141
C.181
D.100
E.None of these
Explanation :
166+17*1 = 183
183-21*2 = 141
141 + 25*3 = 216
216-29*4 = 100
100+33*5 = 265
Correct Number: 216

4. 5, 10, 23, 73, 297
A.5
B.10
C.73
D.297
E.None of these
Explanation :
8 * 1 + 2 = 10
10 * 2 + 3 = 23
23 * 3 + 4 = 73
73 * 4 + 5 = 297
Correct Number:8

5. 10, 13, 25, 62,100
A.10
B.13
C.62
D.100
E.None of these