Welcome to Online Quant Test in AffairsCloud.com. We are starting SBI PO Prelim 2016 Course and we are creating sample questions in Quant section, type of which will be asked in SBI PO 2016 !!!

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

Categories

Quantitative Aptitude0%

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Answered

Review

Question 1 of 10

1. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

The speed of a boat in still water is 15km/hr and the rate of current is 3km/hr. The distance travelled downstream in 12 minutes is

Correct

Explanation:
speed of a boat in still water(S) = 15km/hr
rate of current(C) = 3km/hr
Downstream speed = S+C= 15+3= 18km/hr
The distance travelled downstream in 12 minutes= 18/60*12= 3.6 km

Incorrect

Explanation:
speed of a boat in still water(S) = 15km/hr
rate of current(C) = 3km/hr
Downstream speed = S+C= 15+3= 18km/hr
The distance travelled downstream in 12 minutes= 18/60*12= 3.6 km

Question 2 of 10

2. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

A boat travels from P to Q along the stream and from Q to P against the stream in 3 hours. If the speed of boat in still water is 4 km/hr, what is the distance between P and Q?

Correct

Explanation:
Let distance P to Q= X
Speed of stream = y
Distance / speed= Time
X/(4+y)+X/(4-y)= 3
The value of y is unknown. So, data is insufficient to solve problem.

Incorrect

Explanation:
Let distance P to Q= X
Speed of stream = y
Distance / speed= Time
X/(4+y)+X/(4-y)= 3
The value of y is unknown. So, data is insufficient to solve problem.

Question 3 of 10

3. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

A certain sum of money amounted to Rs. 810 at 4% in a time in which Rs. 450 amounted to Rs. 720 at 3%. If the rate of interest is simple, find the sum.

Correct

Explanation:
Rs. 450 amounted to Rs. 720 at 3%
720-450= 450*3*T/100
T=20 years
Now, 810= P+ P*4*20/100
P= Rs. 450

Incorrect

Explanation:
Rs. 450 amounted to Rs. 720 at 3%
720-450= 450*3*T/100
T=20 years
Now, 810= P+ P*4*20/100
P= Rs. 450

Question 4 of 10

4. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

I can finish a work in 16 days at 5hrs a day. You can finish it in 12 days at 4 hrs a day. Find in how many days we can finish it working together 6 hours a day?

Correct

Explanation:
I (total working hours) = 16*5=80
You (total working hours) = 12*4=48
Working together 6 hours a day= 6/80+6/48=1/5

Incorrect

Explanation:
I (total working hours) = 16*5=80
You (total working hours) = 12*4=48
Working together 6 hours a day= 6/80+6/48=1/5

Question 5 of 10

5. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

5 men and 5 women earn Rs.660/- in 3 days. 10 men and 20 women earn Rs.3500/- in 5 days. In how many days 6 men and 4 women earn Rs.1060/-?

Correct

Explanation:
5 men and 5 women earn Rs.660/- in 3 days
5 men and 5 women earn Rs.220/- in 1 day
1 man and 1 woman earn Rs.44/- in 1 day——-(1)
10 men and 20 women earn Rs.3500/- in 5 days
10 men and 20 women earn Rs.700/- in 1 day——(2)
From (1) and (2)
1 man earns in one day= 18/-
1 woman earns in one day= 26/-
4 women+ 6 men= 26*4+18*6= 212/- in one day
= 1060/212= 5 days

Incorrect

Explanation:
5 men and 5 women earn Rs.660/- in 3 days
5 men and 5 women earn Rs.220/- in 1 day
1 man and 1 woman earn Rs.44/- in 1 day——-(1)
10 men and 20 women earn Rs.3500/- in 5 days
10 men and 20 women earn Rs.700/- in 1 day——(2)
From (1) and (2)
1 man earns in one day= 18/-
1 woman earns in one day= 26/-
4 women+ 6 men= 26*4+18*6= 212/- in one day
= 1060/212= 5 days

Question 6 of 10

6. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

If the production of wheat by Madya Pradesh in the years 2003, 2004, 2005 and 2007 increase by 30%, 40%, 45% and 40% respectively, what will be the overall percentage increase in the production of wheat in the state in the given years?

Correct

Explanation:
Increase in wheat production
Year 2003 = 2900*130/100=3770
Year 2004 = 2900*140/100=4060
Year 2005 = 3000*145/100=4350
Year 2007 = 2900*140/100=4060
Total earlier production = 2400+3300+2900+2900+3000+2400+2900 = 19800
New Wheat Production = 2400+3300+3770+4060+4350+2400+4060 = 24340 % increase = 4540/19800= 23%

Incorrect

Explanation:
Increase in wheat production
Year 2003 = 2900*130/100=3770
Year 2004 = 2900*140/100=4060
Year 2005 = 3000*145/100=4350
Year 2007 = 2900*140/100=4060
Total earlier production = 2400+3300+2900+2900+3000+2400+2900 = 19800
New Wheat Production = 2400+3300+3770+4060+4350+2400+4060 = 24340 % increase = 4540/19800= 23%

Question 7 of 10

7. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

What was the average production of wheat by all three states in the year 2005? (in quintals)

If the productions of wheat in Bihar in the years 2001, 2002, 2003 and 2004 increase by 20%, 25%, 28% and 35% respectively; what will be the percentage increase in the average production of the state for the given years?

Correct

Explanation:
Total increase in wheat production
Year 2001 = 3360
Year 2002 = 3375
Year 2003 = 3584
Year 2004 = 5130
Total new production = 3360+3375+3584+5130+2100+3800+3600 = 24949 Total earlier production = 2800+2700+2800+3800+2100+3800+3600 = 21600 Difference = 3349
% inc =3349/21600*100=15.5%(approx)

Incorrect

Explanation:
Total increase in wheat production
Year 2001 = 3360
Year 2002 = 3375
Year 2003 = 3584
Year 2004 = 5130
Total new production = 3360+3375+3584+5130+2100+3800+3600 = 24949 Total earlier production = 2800+2700+2800+3800+2100+3800+3600 = 21600 Difference = 3349
% inc =3349/21600*100=15.5%(approx)

Question 10 of 10

10. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

By what per cent is the total production of wheat by three states in the years 2002, 2003 and 2004 more or less than that in the years 2005, 2006 and 2007?

Correct

Explanation:
Total production of wheat of three states in the Years 2002, 2003, and 2004 = 28100
Total production of wheat by three states In the years 2005, 2006 and 2007 =27,600 Req% = (28100-27600)/27600*100= 1.8% approx. (more)

Incorrect

Explanation:
Total production of wheat of three states in the Years 2002, 2003, and 2004 = 28100
Total production of wheat by three states In the years 2005, 2006 and 2007 =27,600 Req% = (28100-27600)/27600*100= 1.8% approx. (more)