Welcome to Online Quant Test in AffairsCloud.com. We are starting SBI PO Main 2016 Course and we are creating sample questions in Quant section, type of which will be asked in SBI PO 2016 !!!

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

Categories

Quantitative Aptitude0%

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Answered

Review

Question 1 of 10

1. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Approximately what is the percentage of profit/loss that companies R and S had together?

Correct

Explanation:
Company R profit= income-expenditure=35-45= -10
Company S profit= income-expenditure=50-40=10
Sum= -10+10= 0 (no profit no loss)

Incorrect

Explanation:
Company R profit= income-expenditure=35-45= -10
Company S profit= income-expenditure=50-40=10
Sum= -10+10= 0 (no profit no loss)

Question 2 of 10

2. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

If the income of company P increased by 10% in year 2015 from year 2014 and profit earned in 2014 was 20%, what was its expenditure in 2014? (The value up to two decimal places in cr)

Correct

Explanation:
Expenditure in 2014= 37.5 / (1.10×1.20) = 28.41cr

Incorrect

Explanation:
Expenditure in 2014= 37.5 / (1.10×1.20) = 28.41cr

Question 3 of 10

3. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

If the expenditure of company V in 2015 was 20% more than its expenditure in the year 2014 and the company earned a profit of 10% in 2014, what was the company’s income in 2014 (in Rs. Cr)?

Correct

Explanation:
Expenditure of company V in 2015=45cr
Expenditure of company V in 2014=45/1.20=37.5cr
Income V in 2014= 37.5+37.5×0.10=41.25cr

Incorrect

Explanation:
Expenditure of company V in 2015=45cr
Expenditure of company V in 2014=45/1.20=37.5cr
Income V in 2014= 37.5+37.5×0.10=41.25cr

Question 4 of 10

4. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Which of the following companies had the highest percentage of profit/loss in 2015?

What is the approximate percentage of profit earned by all the companies together in 2015?

Correct

Explanation:
Total income=287.5
Total expenditure=260
Profit %= (287.5-260)/260=10.5

Incorrect

Explanation:
Total income=287.5
Total expenditure=260
Profit %= (287.5-260)/260=10.5

Question 6 of 10

6. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

In which of the following years was the amount of profit the maximum?

Correct

Explanation:
Amount of profit in 2010=120×7.5/100=9
Amount of profit in 2011=160×15/100=24
Amount of profit in 2012=130×22.5/100=29.25
Amount of profit in 2013=170×17.5/100=29.75
Amount of profit in 2014=190×20/100=38
Amount of profit in 2015=150×27.5/100=41.25

Incorrect

Explanation:
Amount of profit in 2010=120×7.5/100=9
Amount of profit in 2011=160×15/100=24
Amount of profit in 2012=130×22.5/100=29.25
Amount of profit in 2013=170×17.5/100=29.75
Amount of profit in 2014=190×20/100=38
Amount of profit in 2015=150×27.5/100=41.25

Question 7 of 10

7. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Approximately what was the average expenditure of the given years?

Correct

Explanation:
Expenditure of the given years =119+136+100.75+140.25+152+108.75=756.75
Average expenditure of the given years=756.75/6=126.12

Incorrect

Explanation:
Expenditure of the given years =119+136+100.75+140.25+152+108.75=756.75
Average expenditure of the given years=756.75/6=126.12

Question 8 of 10

8. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

In which of the following years was the increase/decrease in percent profit from the previous year the minimum?

Correct

Explanation:
Amount of profit in 2010=120×7.5/100=9
Amount of profit in 2011=160×15/100=24
Amount of profit in 2012=130×22.5/100=29.25
Amount of profit in 2013=170×17.5/100=29.75
Amount of profit in 2014=190×20/100=38
Amount of profit in 2015=150×27.5/100=41.25

Incorrect

Explanation:
Amount of profit in 2010=120×7.5/100=9
Amount of profit in 2011=160×15/100=24
Amount of profit in 2012=130×22.5/100=29.25
Amount of profit in 2013=170×17.5/100=29.75
Amount of profit in 2014=190×20/100=38
Amount of profit in 2015=150×27.5/100=41.25

Question 9 of 10

9. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Approximately what was the expenditure in 2011?

Correct

Explanation:
Expenditure in 2011= 160/1.15=139.13==140 lakhs

Incorrect

Explanation:
Expenditure in 2011= 160/1.15=139.13==140 lakhs

Question 10 of 10

10. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

If the profit percentage in 2014 was 25, what would have been the expenditure in that year?

Correct

Explanation:
Expenditure in 2014 (if profit 25%) = 190/125=152 lakhs

Incorrect

Explanation:
Expenditure in 2014 (if profit 25%) = 190/125=152 lakhs