Current Affairs PDF Sales

Quants Questions : Data Interpretation Set 24

AffairsCloud YouTube Channel - Click Here

Hello Aspirants. Welcome to Online Quantitative Aptitude section in AffairsCloud.com. Here we are creating question sample From Data Intrepretation that is important for all the competitive exams. We have included Some questions that are repeatedly asked in exams !!

I.Study the following graph and table carefully to answer the given questions.
Number of employees working in 5 different Companies
Table
Ratio Table

  1. What is the total number of male employee in all the companies together ?
    A)2010
    B)2001
    C)2100
    D)2140
    E)None of these
    B)2001
    Explanation :
    A = 697*12/17 = 492
    B = 854*4/7 = 488
    C = 780*7/15 = 364
    D = 660*9/20 = 297
    E = 684*20/38 = 360
    Total = 492+488+364+297+360 = 2001

  2. What is the average number of female employee taking all the years together ?
    A)432
    B)278
    C)384
    D)335
    E)None of these
    D)335
    Explanation :
    A = 697 – 492 = 205
    B = 854 – 488 = 366
    C = 780 – 364 = 416
    D = 660 – 297 = 363
    E = 684 – 360 = 324
    Avg = 205+366+416+363+324/5 = 1674/5 = 334.8 = 335

  3. What is the ratio of male and female employee working in companies D and E together ?
    A)217:221
    B)43:47
    C)124:127
    D)219:229
    E)None of these
    D)219:229
    Explanation :
    Male = D+E = 297+360 = 657
    Female = D+E = 363+324 = 687
    657:687 = 219 : 229

  4. By what % is the no of total employees of company C more than that of Company D ?
    A)18.18%
    B)16.75%
    C)22.65%
    D)7.25%
    E)None of these
    A)18.18%
    Explanation :
    C = 780
    D = 660
    % = (780-660)*100/660 = 18.18%

  5. By what % is the no of employees working in companies A and C more than that of female employees working  in companies B and D ?
    A)112.5%
    B)96.2%
    C)102.6%
    D)124.5%
    E)None of these
    C)102.6%
    Explanation :
    A+C = 697+780 = 1477
    Female B + D = 366+363 = 729
    % = (1477-729)*100/729 = 102.6%

II.Study the following graph and table carefully to answer the given questions.
The pie-charts show the % of registration of different types of bikes in Mumbai and Delhi.Total no of bikes registered in Mumbai and Delhi is 15,000 and 35000
Pie chart
Pie chart

  1. If no of Honda bikes registered in Mumbai is half of the % of  Vispa bikes registered in Delhi. Find the total number of Honda bikes registered in Mumbai and Delhi together ?
    A)5500
    B)5550
    C)6050
    D)4050
    E)None of these
    B)5550
    Explanation :
    Mumbai Honda = 18/2 = 9%
    = 9*15000/100 = 1350
    Delhi Honda = 12*35000/100 = 4200
    Total = 1350+4200 = 5550

  2. Find the no of Splender bikes registered in Delhi ?
    A)7700
    B)5100
    C)6500
    D)4700
    E)None of these
    A)7700
    Explanation :
    Delhi Splender = 100 –(18+12+25+23)
    = 100 – 78 = 22%
    12% = 22*35000/100 = 7700

  3. Which of the following bikes registration has the maximum difference between Delhi and Mumbai ?
    A)Splender
    B)Yamaha
    C)Apache
    D)Vispa
    E)None of these
    C)Apache
    Explanation :
    Mumbai          Delhi
    Honda             9% = 1350     12% = 4200
    Yamaha          28%=4200      25% = 8750
    Splender         27%=4050      22% = 7700
    Apache           21%=3150      23% = 8050
    Vispa              15%=2250      18% = 6300
    8050 – 3150 = 4900….Apache

  4. What is the ratio of no of Vispa bikes registered in Mumbai to the no of Yamaha bikes registered in Delhi ?
    A)11:26
    B)24:7
    C)35:8
    D)9:35
    E)None of these
    D)9:35
    Explanation :V : Y = 2250 : 8750 = 225 : 875 = 9:35

  5. Which of the following bikes registered maximum in Mumbai ?
    A)Apache
    B)Honda
    C)Yamaha
    D)Splender
    E)None of these
    C)Yamaha

Note : Dear Friends if u know an alternate methods or shortcuts related to any chapter, you can share here.