Hello Aspirants

Welcome to Online Quant Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for IBPS PO 2019 Main Exam and we are creating sample questions in Quant section, this type of Question will be asked in IBPS PO 2019!!!

**Click Here to View Cumulus Course: IBPS PO 2019 Main**

- IBPS PO 2019 Main: GA Test – 7 PM Every Day
- IBPS PO 2019 Main: Reasoning Test – 8 PM Every Day
- IBPS PO 2019 Main: Quant Test – 9 PM Every Day
- IBPS PO 2019 Main: English Test – 10 PM Every Day

Help:- Share Our Cumulus Course for IBPS PO 2019 Exam Course page to your Friends & FB Groups

________________________

#### Quiz-summary

0 of 10 questions completed

Questions:

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

#### Information

All the Best

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

#### Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

#### Categories

- Quantitative Aptitude 0%

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

- Answered
- Review

- Question 1 of 10
##### 1. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (1-5): Read the following information carefully and answer the given questions.**Income of Sarika and Raju are in the ratio 27 : 22 and ratio of their expenditure is 127:102 respectively. Sarika saves Rs._____ and Raju save Rs._____. Manoj spends 50% of his income for rent, food and medicine. Amount he spent for medicine is Rs.5000 which is two-ninth of the remaining income. Income of Sarika is 75% of Manoj’s income.

**Which of the following satisfy the two blanks given in the questions?**

I)Rs.2000, Rs.2000

II)Rs.5000, Rs.3000

III)Rs.7000, Rs.6000Correct**Answer- 1) Only I**

**Explanation:**

Let us take income of Manoj be x

Amount spent for medicine = 2/9 * (x-50/100*x) = 5000

= > 2/9 * (50x/100) = 5000

= > 2/9 * x/2 = 5000

= > x/9 = 5000

= > x = 45000

Income of Sarika = 45000 * 75/100

= 33750

Income of Raju = 33750/27 * 22

= 27500

From I:

According to the question,

= > (33750 – 2000)/(27500-2000)

= > 31750/25500

= > 127:102

This satisfies the given condition.

From II:

According to the question,

= > (31750 – 5000)/(27500-3000)

= > 26750/24500

= > 107:98

This does not satisfy the given condition.

From III:

According to the question,

= > (31750 – 7000)/(27500-6000)

= > 24750/21500

= > 99:86

This does not satisfy the given condition.Incorrect**Answer- 1) Only I**

**Explanation:**

Let us take income of Manoj be x

Amount spent for medicine = 2/9 * (x-50/100*x) = 5000

= > 2/9 * (50x/100) = 5000

= > 2/9 * x/2 = 5000

= > x/9 = 5000

= > x = 45000

Income of Sarika = 45000 * 75/100

= 33750

Income of Raju = 33750/27 * 22

= 27500

From I:

According to the question,

= > (33750 – 2000)/(27500-2000)

= > 31750/25500

= > 127:102

This satisfies the given condition.

From II:

According to the question,

= > (31750 – 5000)/(27500-3000)

= > 26750/24500

= > 107:98

This does not satisfy the given condition.

From III:

According to the question,

= > (31750 – 7000)/(27500-6000)

= > 24750/21500

= > 99:86

This does not satisfy the given condition. - Question 2 of 10
##### 2. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (1-5): Read the following information carefully and answer the given questions.**A Jar contains a mixture of Milk and Water 18 and 12 Liters respectively. When _____ liter of the mixture is taken out and replaced with the same quantity of Water, then the ratio of Milk and Water becomes 2:3. The quantity of Water in final Mixture _____ is?

**Which of the following satisfy the two blanks given in the questions?**

I)10 litres, 18 litres

II)10 litres, 28 litres

III)20 litres, 36 litresCorrect**Answer- a) Only (I)**

**Explanation:**

From I:

Let x litre mixture is taken out,

= >(18-x*18/30)/(12- x*12/30+x)

Now putting, x = 10

= >(18-10*18/30)/(12-10*12/30+10)

= >12/18

= >2/3

Now,

Water in final mixture = 12+ W/ M*10

18=12+ W/M *10

6/10= W/M

W/M= 3/5

It satisfies the condition (I).

From II:

Let x litre mixture is taken out,

= >(18-x*18/30)/(12- x*12/30+x)

Now putting, x = 10

= >(18-10*18/30)/(12-10*12/30+10)

= >12/18

= >2/3

Now,

Water in final mixture = 12+ W/ M*10

28=12+ W/M *10

16/10= W/M

W/M= 8/5

It does not satisfy condition (II)

From III:

Let x litre mixture is taken out,

= >(18-x*18/30)/(12- x*12/30+x)

Now putting, x = 20

= >(18-20*18/30)/(12-20*12/30+10)

= >6/14

= >3/7

Now,

Water in final mixture = 12+ W/ M*10

36=12+ W/M *10

24/10= W/M

W/M= 12/5

It does not satisfy the condition (III)Incorrect**Answer- a) Only (I)**

**Explanation:**

From I:

Let x litre mixture is taken out,

= >(18-x*18/30)/(12- x*12/30+x)

Now putting, x = 10

= >(18-10*18/30)/(12-10*12/30+10)

= >12/18

= >2/3

Now,

Water in final mixture = 12+ W/ M*10

18=12+ W/M *10

6/10= W/M

W/M= 3/5

It satisfies the condition (I).

From II:

Let x litre mixture is taken out,

= >(18-x*18/30)/(12- x*12/30+x)

Now putting, x = 10

= >(18-10*18/30)/(12-10*12/30+10)

= >12/18

= >2/3

Now,

Water in final mixture = 12+ W/ M*10

28=12+ W/M *10

16/10= W/M

W/M= 8/5

It does not satisfy condition (II)

From III:

Let x litre mixture is taken out,

= >(18-x*18/30)/(12- x*12/30+x)

Now putting, x = 20

= >(18-20*18/30)/(12-20*12/30+10)

= >6/14

= >3/7

Now,

Water in final mixture = 12+ W/ M*10

36=12+ W/M *10

24/10= W/M

W/M= 12/5

It does not satisfy the condition (III) - Question 3 of 10
##### 3. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (1-5): Read the following information carefully and answer the given questions.**Train M started from station P towards station Q. At the same time, train N started from station R towards station Q. All the three stations are in a straight line such that station Q is between station P and station R. Station Q is equidistant from station P and station R. Distance between station P and station Q is 440 Km. If the speed of train M and train N is ______ Km/hr and ______ Km/hr respectively, the distance between both the trains after five hours is 580 km.

**Which of the following satisfy the two blanks given in the questions?**

I)32 km/hr, 30 km/hr

II)40 km/hr, 20 km/hr

III)25 km/hr, 35 km/hrCorrect**Answer- d) Only II and III**

**Explanation:**

From I:

Distance between station P and station R = 440 x 2 = 880 Km

Distance travelled by train M in 5 hours = 32 x 5 = 160 Km

Distance travelled by train N in 5 hours = 30 x 5 = 150 Km

Required distance = 880 – 160 – 150

= 880 – 310

= 570 Km

This does not satisfy the given condition.

From II:

Distance between station P and station R = 440 x 2 = 880 Km

Distance travelled by train M in 5 hours = 40 x 5 = 200 Km

Distance travelled by train N in 5 hours = 20 x 5 = 100 Km

Required distance = 880 – 200 – 100

= 880 – 300

= 580 Km

This satisfies the given condition.

From III:

Distance between station P and station R = 440 x 2 = 880 Km

Distance travelled by train M in 5 hours = 25 x 5 = 125 Km

Distance travelled by train N in 5 hours = 35 x 5 = 175 Km

Required distance = 880 – 125 – 175

= 880 – 300

= 580 Km

This satisfies the given condition.Incorrect**Answer- d) Only II and III**

**Explanation:**

From I:

Distance between station P and station R = 440 x 2 = 880 Km

Distance travelled by train M in 5 hours = 32 x 5 = 160 Km

Distance travelled by train N in 5 hours = 30 x 5 = 150 Km

Required distance = 880 – 160 – 150

= 880 – 310

= 570 Km

This does not satisfy the given condition.

From II:

Distance between station P and station R = 440 x 2 = 880 Km

Distance travelled by train M in 5 hours = 40 x 5 = 200 Km

Distance travelled by train N in 5 hours = 20 x 5 = 100 Km

Required distance = 880 – 200 – 100

= 880 – 300

= 580 Km

This satisfies the given condition.

From III:

Distance between station P and station R = 440 x 2 = 880 Km

Distance travelled by train M in 5 hours = 25 x 5 = 125 Km

Distance travelled by train N in 5 hours = 35 x 5 = 175 Km

Required distance = 880 – 125 – 175

= 880 – 300

= 580 Km

This satisfies the given condition. - Question 4 of 10
##### 4. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (1-5): Read the following information carefully and answer the given questions.**Tara bought two articles at same price. She sold one at a profit of 20% and other at a loss of 10%. From that amount she bought one laptop and marked its price _____% more than cost price and allowed a discount of 10% on the Marked price. If the cost price of each article was Rs.____, and the overall percent profit earned by Tara is 18.125%.

**Which of the following satisfy the two blanks given in the questions?**

I)25%, Rs.4800

II)20%, Rs.5000

III)25%, Rs.6000Correct**Answer- d) Only I and III**

**Explanation:**

From I:

Cost price of the two articles for Tara = 4800 x 2 = Rs.9600

Selling price of two articles = 4800 x 120/100 + 4800 x 90/100

= 5760 + 4320

= Rs.10080 = cost price of the laptop

Marked price of the laptop = 10080 x 125/100 = Rs.12600

Selling price of the laptop = 12600 x 90/100 = Rs.11340

% profit = [(11340 – 9600)/9600] x 100

= (1740/9600) x 100

= 18.125%

This satisfies the given condition.

From II:

Cost price of the two articles for Tara = 5000*2 = Rs. 10000

Selling price of two articles = 5000 x 120/100 + 5000 x 90/100

= 6000 + 4500

= Rs.10500 = cost price of the laptop

Marked price of the laptop = 10500 x 120/100 = Rs.12600

Selling price of the laptop = 12600 x 90/100 = Rs.11340

% profit = [(11340 – 10500)/10500] x 100

= 840/10500 x 100

= 8%

This does not satisfy the given condition.

From III:

Cost price of the two articles for Tara = 6000 x 2 = Rs.12000

Selling price of two articles = 6000 x 120/100 + 6000 x 90/100

= 7200 + 5400

= Rs.12600 = cost price of the laptop

Marked price of the laptop = 12600 x 125/100 = Rs.15750

Selling price of the laptop = 15750 x 90/100 = Rs.14175

% profit = (14175 – 12000)/12000 x 100

= 2175/12000 x 100

= 18.125%

This satisfies the given condition.Incorrect**Answer- d) Only I and III**

**Explanation:**

From I:

Cost price of the two articles for Tara = 4800 x 2 = Rs.9600

Selling price of two articles = 4800 x 120/100 + 4800 x 90/100

= 5760 + 4320

= Rs.10080 = cost price of the laptop

Marked price of the laptop = 10080 x 125/100 = Rs.12600

Selling price of the laptop = 12600 x 90/100 = Rs.11340

% profit = [(11340 – 9600)/9600] x 100

= (1740/9600) x 100

= 18.125%

This satisfies the given condition.

From II:

Cost price of the two articles for Tara = 5000*2 = Rs. 10000

Selling price of two articles = 5000 x 120/100 + 5000 x 90/100

= 6000 + 4500

= Rs.10500 = cost price of the laptop

Marked price of the laptop = 10500 x 120/100 = Rs.12600

Selling price of the laptop = 12600 x 90/100 = Rs.11340

% profit = [(11340 – 10500)/10500] x 100

= 840/10500 x 100

= 8%

This does not satisfy the given condition.

From III:

Cost price of the two articles for Tara = 6000 x 2 = Rs.12000

Selling price of two articles = 6000 x 120/100 + 6000 x 90/100

= 7200 + 5400

= Rs.12600 = cost price of the laptop

Marked price of the laptop = 12600 x 125/100 = Rs.15750

Selling price of the laptop = 15750 x 90/100 = Rs.14175

% profit = (14175 – 12000)/12000 x 100

= 2175/12000 x 100

= 18.125%

This satisfies the given condition. - Question 5 of 10
##### 5. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (1-5): Read the following information carefully and answer the given questions.**P starts a company and after 3 months Q also joins the company. The initial investment of P and Q is in the ratio of 3:2, respectively. P and Q receives Rs. _____ and Rs. _____ respectively as profit after completion of one year of the company.

**Which of the following satisfy the two blanks given in the questions?**

I)Rs.3000, Rs.1000

II)Rs.1920, Rs.960

III)Rs.2400, Rs.1200Correct**Answer- e) Only II and III**

**Explanation-**

The ratio of profit share of P and Q is

P: Q = 3 × 12: 2 × (12 – 3) = 2: 1

From I:

The profit ratio of P and Q = 3000: 1000

= 3: 1

This doesn’t satisfy the given condition.

From II:

The profit ratio of P and = 1920: 960

= 2: 1

This satisfies the given condition.

From III:

The profit ratio of P and Q = 2400: 1200

=2:1

This satisfies the given condition.Incorrect**Answer- e) Only II and III**

**Explanation-**

The ratio of profit share of P and Q is

P: Q = 3 × 12: 2 × (12 – 3) = 2: 1

From I:

The profit ratio of P and Q = 3000: 1000

= 3: 1

This doesn’t satisfy the given condition.

From II:

The profit ratio of P and = 1920: 960

= 2: 1

This satisfies the given condition.

From III:

The profit ratio of P and Q = 2400: 1200

=2:1

This satisfies the given condition. - Question 6 of 10
##### 6. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Q(6-10): Study the data given below and answer the following questions. Number of cars sold by 6 companies during 2 years**:

**The number of cars sold by F increased by what percent from 2017 to 2018 ?**Correct**Answer – 1) 21.5%**

**Explanation –**

(460-380)/380 ×100

21.5%Incorrect**Answer – 1) 21.5%**

**Explanation –**

(460-380)/380 ×100

21.5% - Question 7 of 10
##### 7. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Q(6-10): Study the data given below and answer the following questions. Number of cars sold by 6 companies during 2 years**:

**The number of cars sold by company A and B increased by 10% and 15% respectively from 2016 to 2017. What is the total number of cars sold by company A and B together in years 2016, 2017 and 2018 ?**Correct**Answer – 2) 2300**

**Explanation –**

Cars sold by A in 2016 = 440 ×100/110 = 400

Cars sold by B in 2016 = 460 ×100/115 =400

Cars sold by A in 2016,2017 and 2018 = 400+ 440 + 320 = 1160

Cars sold by B in 2016, 2017 and 2018 = 400 + 460 + 280 1140

Total cars sold by A and B during 3 years = 1160 + 1140 = 2300Incorrect**Answer – 2) 2300**

**Explanation –**

Cars sold by A in 2016 = 440 ×100/110 = 400

Cars sold by B in 2016 = 460 ×100/115 =400

Cars sold by A in 2016,2017 and 2018 = 400+ 440 + 320 = 1160

Cars sold by B in 2016, 2017 and 2018 = 400 + 460 + 280 1140

Total cars sold by A and B during 3 years = 1160 + 1140 = 2300 - Question 8 of 10
##### 8. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Q(6-10): Study the data given below and answer the following questions. Number of cars sold by 6 companies during 2 years**:

**What is the average number of cars sold per year ?**Correct**Answer – 5) 2370**

**Explanation –**

Cars sold in year 2017 = 440 + 460 +340 + 310+290+380 = 2220

Cars sold in year 2018 = 320 + 280+ 450 + 530 + 480+ 460= 2520

Average = (2220+ 2520) /2 = 2370Incorrect**Answer – 5) 2370**

**Explanation –**

Cars sold in year 2017 = 440 + 460 +340 + 310+290+380 = 2220

Cars sold in year 2018 = 320 + 280+ 450 + 530 + 480+ 460= 2520

Average = (2220+ 2520) /2 = 2370 - Question 9 of 10
##### 9. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude

**The percentage sale increase of which car is maximum in year 2018 with respect to 2017 ?**Correct**Answer – 2) D**

**Explanation –**

C – 110/340

D – 220/310

E – 190/290

Clearly 220/310 is the maximum value.Incorrect**Answer – 2) D**

**Explanation –**

C – 110/340

D – 220/310

E – 190/290

Clearly 220/310 is the maximum value. - Question 10 of 10
##### 10. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude

**The year and the name of the comany which sold minimum cars –**Correct**Answer – 3) 2018 , Company B**

**Explanation –**

280 cars – the minimum cars sold by company B in 2018.Incorrect**Answer – 3) 2018 , Company B**

**Explanation –**

280 cars – the minimum cars sold by company B in 2018.

Click view Questions button to view Explanation

Note:- We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!

Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.

If you find any mistake, please tell us in the comment section.

**Click Here To Buy Data Interpretation Questions PDF 2019**

**Bank Jobs Notification**

**Central Govt Jobs Notification**