Hello Aspirants

Welcome to Online Quant Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for IBPS PO 2019 Main Exam and we are creating sample questions in Quant section, this type of Question will be asked in IBPS PO 2019!!!

**Click Here to View Cumulus Course: IBPS PO 2019 Main**

- IBPS PO 2019 Main: GA Test – 7 PM Every Day
- IBPS PO 2019 Main: Reasoning Test – 8 PM Every Day
- IBPS PO 2019 Main: Quant Test – 9 PM Every Day
- IBPS PO 2019 Main: English Test – 10 PM Every Day

Help:- Share Our Cumulus Course for IBPS PO 2019 Exam Course page to your Friends & FB Groups

________________________

#### Quiz-summary

0 of 10 questions completed

Questions:

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

#### Information

All the Best

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

#### Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

#### Categories

- Quantitative Aptitude 0%

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

- Answered
- Review

- Question 1 of 10
##### 1. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions.Q.(1-5) Study the data given below and answer the following questions. The column shown below shows the different types of mobiles i.e., A series, M series and X series sold by Shop 1, Shop 2, Shop 3 and Shop 4 in the year 2018.**

**The total number of mobile phones sold by shop 2 and shop 3 together is approximately what % of the mobile phones sold by all the shops together?**Correct**Explanation:**

Total mobile phones sold by all the shops together

Shop 1 = 40 + 30 +45 =115

Shop 2 = 35 + 25 +30 = 90

Shop 3 = 25 + 35 + 40 = 100

Shop 4 = 45 + 45 + 35 = 125

Required %

= 90 + 100 /115 + 90 + 100 + 125 ×100

= 190/430 ×100

= 44% aproxIncorrect**Explanation:**

Total mobile phones sold by all the shops together

Shop 1 = 40 + 30 +45 =115

Shop 2 = 35 + 25 +30 = 90

Shop 3 = 25 + 35 + 40 = 100

Shop 4 = 45 + 45 + 35 = 125

Required %

= 90 + 100 /115 + 90 + 100 + 125 ×100

= 190/430 ×100

= 44% aprox - Question 2 of 10
##### 2. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions.Q.(1-5) Study the data given below and answer the following questions. The column shown below shows the different types of mobiles i.e., A series, M series and X series sold by Shop 1, Shop 2, Shop 3 and Shop 4 in the year 2018.**

**Which is the most sold mobile in the year 2019 if the sales of A-series, M series, and X series increased by 20%, 40%, and 30% respectively in the year 2019 as compared to the year 2018?**Correct**Explanation:**

Total A series sold in year 2018 = 145

A series sold in year 2019 = 145 × 120/100 =174

Total M series sold in year 2018 = 135

M series sold in year 2019 = 135 ×140/100 =189

Total X series sold in year 2018 = 150

X series sold in year 2019 = 150 × 130/100 = 195Incorrect**Explanation:**

Total A series sold in year 2018 = 145

A series sold in year 2019 = 145 × 120/100 =174

Total M series sold in year 2018 = 135

M series sold in year 2019 = 135 ×140/100 =189

Total X series sold in year 2018 = 150

X series sold in year 2019 = 150 × 130/100 = 195 - Question 3 of 10
##### 3. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions.Q.(1-5) Study the data given below and answer the following questions. The column shown below shows the different types of mobiles i.e., A series, M series and X series sold by Shop 1, Shop 2, Shop 3 and Shop 4 in the year 2018.**

**What is the difference between A series and M series mobiles over all the shops in year 2018.?**Correct**Explanation:**

A series sold in all shops = 40 + 35 + 25 + 45 = 145

M series sold in all shops = 30 + 25 +35 + 45 = 135

Difference = 145 – 135 = 10Incorrect**Explanation:**

A series sold in all shops = 40 + 35 + 25 + 45 = 145

M series sold in all shops = 30 + 25 +35 + 45 = 135

Difference = 145 – 135 = 10 - Question 4 of 10
##### 4. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude

**Find the ratio of total mobiles sold by shop 1 to that of shop 4 in the year 2018.?**Correct**Explanation:**

Shop 1 = 40 + 30 +45 = 115

Shop 4 = 45 + 45 +35 = 125

Shop1/Shop4 = 115/125 =23:25Incorrect**Explanation:**

Shop 1 = 40 + 30 +45 = 115

Shop 4 = 45 + 45 +35 = 125

Shop1/Shop4 = 115/125 =23:25 - Question 5 of 10
##### 5. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude

**Which is the cheapest mobile in the year 2020 if the costs of A series, M series and X series in the year 2018 are 10000, 12000 and 15000 respectively? The cost of A series, M series and X series in the year 2020 decreased by 10%,25%, and 30% respectively as compared to the year 2018.**Correct**Explanation:**

A series cost in year 2020 = 10000 × 90/100 = 9000

M series cost in year 2020 = 12000 × 75/100 = 9000

X series cost in year 2020 = 15000 × 70/100 = 10500Incorrect**Explanation:**

A series cost in year 2020 = 10000 × 90/100 = 9000

M series cost in year 2020 = 12000 × 75/100 = 9000

X series cost in year 2020 = 15000 × 70/100 = 10500 - Question 6 of 10
##### 6. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions.Q.(6 – 10): Read the following paragraph and answer the given questions.**In a college, there are five branches namely, Mechanical, Civil, Electrical, Computer, and Agriculture. The total number of students in all the branches is 4800. The students in Mechanical and Civil are 37.5% and 20% of the total number of students in the college respectively. 40% of the total number of students in Mechanical knows only one language Hindi. 37.5% of the total students of Civil know both the languages. The total number of students in Electrical in 42% of the total number of students of Mechanical. There is an equal number of students in the Computer and Agriculture branches. One- third of the total number of students of Computer know only English. There are 202 more students in Civil who know only Hindi than the number of students of Computer who know only English. 350 students of Electrical know Hindi but not English. 256 students of the Computer know both languages. The number of students of Electrical who know English but not Hindi is 24 more than the number of the same category of students of Civil. 174 students of Agriculture know only English and 28% of the total students of Mechanical know both the languages. 284 students of Agriculture know both languages. (Assume that all the students know only two languages either Hindi or English or both the languages)

**If 80% of the number of students of Mechanical, participated in quiz competition, out of which 15% are those students who know both the languages. Find the remaining students who did not participate in the quiz and know both the languages from mechanical?**CorrectExplanation:

Students in Mechanical = 37.5% of 4800 = 1800

Students in Civil = 20% of 4800 = 960

Only hindi in mechanical = 40% of 1800 = 720

Both language in civil = 37.5% of 960 =360

Students in Electrical = 42% of 1800 = 756

Students in computer = students in agriculture = 642

Only English in computer = 1/3rd of 642 = 214

Only in English in electrical = 24+199 = 223

Both language of mechanical = 28% of 1800 =504Branches Only Hindi Only English Both Hindi and English Total students of that particular branch Mechanical 720 504 1800 Civil 401 199 360 960 Electrical 350 223 756 Computer 214 256 642 Agriculture 174 284 642 IncorrectExplanation:

Students in Mechanical = 37.5% of 4800 = 1800

Students in Civil = 20% of 4800 = 960

Only hindi in mechanical = 40% of 1800 = 720

Both language in civil = 37.5% of 960 =360

Students in Electrical = 42% of 1800 = 756

Students in computer = students in agriculture = 642

Only English in computer = 1/3rd of 642 = 214

Only in English in electrical = 24+199 = 223

Both language of mechanical = 28% of 1800 =504Branches Only Hindi Only English Both Hindi and English Total students of that particular branch Mechanical 720 504 1800 Civil 401 199 360 960 Electrical 350 223 756 Computer 214 256 642 Agriculture 174 284 642 - Question 7 of 10
##### 7. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions.Q.(6 – 10): Read the following paragraph and answer the given questions.**In a college, there are five branches namely, Mechanical, Civil, Electrical, Computer, and Agriculture. The total number of students in all the branches is 4800. The students in Mechanical and Civil are 37.5% and 20% of the total number of students in the college respectively. 40% of the total number of students in Mechanical knows only one language Hindi. 37.5% of the total students of Civil know both the languages. The total number of students in Electrical in 42% of the total number of students of Mechanical. There is an equal number of students in the Computer and Agriculture branches. One- third of the total number of students of Computer know only English. There are 202 more students in Civil who know only Hindi than the number of students of Computer who know only English. 350 students of Electrical know Hindi but not English. 256 students of the Computer know both languages. The number of students of Electrical who know English but not Hindi is 24 more than the number of the same category of students of Civil. 174 students of Agriculture know only English and 28% of the total students of Mechanical know both the languages. 284 students of Agriculture know both languages. (Assume that all the students know only two languages either Hindi or English or both the languages)

**What is the average of the total number of students from Civil, Computer, and Agriculture?**CorrectIncorrect - Question 8 of 10
##### 8. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions.Q.(6 – 10): Read the following paragraph and answer the given questions.**In a college, there are five branches namely, Mechanical, Civil, Electrical, Computer, and Agriculture. The total number of students in all the branches is 4800. The students in Mechanical and Civil are 37.5% and 20% of the total number of students in the college respectively. 40% of the total number of students in Mechanical knows only one language Hindi. 37.5% of the total students of Civil know both the languages. The total number of students in Electrical in 42% of the total number of students of Mechanical. There is an equal number of students in the Computer and Agriculture branches. One- third of the total number of students of Computer know only English. There are 202 more students in Civil who know only Hindi than the number of students of Computer who know only English. 350 students of Electrical know Hindi but not English. 256 students of the Computer know both languages. The number of students of Electrical who know English but not Hindi is 24 more than the number of the same category of students of Civil. 174 students of Agriculture know only English and 28% of the total students of Mechanical know both the languages. 284 students of Agriculture know both languages. (Assume that all the students know only two languages either Hindi or English or both the languages)

**How many more students are there in the Electrical who know only Hindi as compared to that of Agriculture?**CorrectIncorrect - Question 9 of 10
##### 9. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions.Q.(6 – 10): Read the following paragraph and answer the given questions.****The number of students who know only English in what percentage of the total number of students from all the branches?**CorrectIncorrect - Question 10 of 10
##### 10. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions.Q.(6 – 10): Read the following paragraph and answer the given questions.****What is the ratio between the number of students of Computer, who know both the languages and students of Civil, who know only English?**CorrectIncorrect

Click view Questions button to view Explanation

Note:- We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!

Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.

If you find any mistake, please tell us in the comment section.

**Click Here To Buy Data Interpretation Questions PDF 2019**

**Bank Jobs Notification**

**Central Govt Jobs Notification**