# Aptitude Questions: Data Interpretation Set 29

Hello Aspirants. Welcome to Online Quantitative Aptitude section in AffairsCloud.com. Here we are creating question sample From Data Intrepretation that is important for all the competitive exams. We have included Some questions that are repeatedly asked in exams !!

I.Study the table and answer the given Questions

Data related to monthly salary structure of 6 individuals from different Organization(Data in Rupees)

 Name Total Salary Expenditure Saving Prithiv 28,300 24,500 Amit 2,800 Kayal 19,600 11,450 5800 Easwar 20,650 Rohit 17,900 Siva 23700 20,400
1. If Rohi spend his 72% of his salary in Rent, Entertainment, Education etc, then what was his total salary ?
A.Rs.16,300
B.Rs.10,000
C.Rs.12,500
D.Rs.11,600
E.None of these
Explanation :
100 – 72 = 28% => 2800
100*2800/28 = 10,000

2. If Rohit spend 27% of his expenditure for rent, 33 % of his expenditure for education and 40% of his expenditure for various purpose, then find the amount he spend for education ?
A.Rs.5907
B.Rs.5400
C.Rs.7650
D.Rs.4680
E.None of these
Explanation :
100% = 17,900
33% = 33*17,900/100 = 5907

3. Find the approximate % of salary spend for saving by Siva ?
A.12%
B.17%
C.14%
D.20%
E.None of these
Explanation :
23700-20400 = 3300
3300*100/23700 = 13.92 = 14%

4. Easwar Expenditure amount is 10% more than the kayal expenditure then find the amount spend for saving by Easwar ?
A.Rs.9100
B.Rs.5400
C.Rs.7680
D.Rs.8055
E.None of these
Explanation :
11450*10/100 = 1145
Easwar Expenditure = 11450+1145 = 12595
Saving = 20650 – 12595 = 8055

5. In the given table whose salary is high ?
A.Prithiv
B.Kayal
C.Rohit
D.Can’t be determined
E.None of these
Explanation : We cannot find the Rohit salary , we know only his expenditure

6. Siva’s salary is how much % less than the Prithiv’s salary ?
A.16.25%
B.17.30%
C.18.50%
D.12.75%
E.None of these
Explanation :
Siva = 23700
Prithiv = 28300
(28300-23700)*100/28300 = 4600*100/28300 = 16.25%

II.Study the table and answer the given Questions

In a group of 520 students(male and female).Three fifth of them are males.50% of males are graduates, in that 15% of males are Doctors, 27% of males are arts & science graduates, 30% of total students are engineer graduates. Arts & science graduates of Male and Female are in the ratio 7:8. 45% of females are non graduates.

Explanation :
Male = 3*520/5 = 312
Non Graduates = 312 – 156 = 156
Doctor = 15*156/100 = 23
Arts = 27*156/100 = 42
Er = 156 – 65 = 91
Female = 520 – 312 = 208
Non graduates = 45*208/100 = 94
Er total = 30*520/100 = 156
Female Er = 156 – 91 = 65
Arts = 7x:8x
7x = 42=> x = 6
8x = 48
Female arts = 48
Female Doctors = 114-48-65 =1

1. Totally how many doctors in that group ?
A.23
B.24
C.32
D.20
E.None of these
Explanation : 23+1 = 24

2. Find the ratio of non graduates of Male and Female ?
A.14:5
B.23:16
C.78:47
D.34:23
E.None of these
Explanation : 156:94 = 78: 47

3. Find the total Number Engineer in this group ?
A.167
B.154
C.134
D.156
E.None of these
Explanation : Er = 91+65

4. Find the no of female arts & science graduates ?
A.30
B.48
C.60
D.72
E.None of these
Explanation :  8*6 = 48

5. The number of female who are graduates is what % of the number males who are non graduates ?
A.87%
B.56%
C.64%
D.73%
E.None of these