Current Affairs PDF Sales

Quants Questions : Simplification Set 11

AffairsCloud YouTube Channel - Click Here

Hello Aspirants. Welcome to Online Quantitative Aptitude Section with explanation in AffairsCloud.com. Here we are creating question sample in Simplification ,which is common for all the  competitive exams We have included Some questions that are repeatedly asked in bank exams !!!

  1. (325.25÷25)% of 3223 = ? + 267
    A)132
    B)152
    C)178
    D)165
    E)None of these
    B)152
    Explanation :
    13.01% of 3223 = 419.3 = 419
    419 – 267 = 152

  2. (21.85)2 × 7.09 + (23.06)^2 × 6.35 = ?
    A)6777
    B)6774
    C)6752
    D)6762
    E)None of these
    D)6762
    Explanation :
    477.42×7.09 + 531.76×6.35
    3384.91+3376.68 = 6761.59 = 6762

  3. (1/6) of 5640 + 285 = ?2
    A)25
    B)55
    C)35
    D)45
    E)None of these
    C)35
    Explanation :
    5640/6 + 285 = 940+285 = 1225
    1225 = 35*35

  4. (1/3) of (256/7) of (21/16) of (1/2) of ?  = 3648
    A)456
    B)654
    C)765
    D)876
    E)None of these
    A)456
    Explanation :
    256*21/3*7*16*2 = 5376/672 = 8
    3648/8 = 456

  5. [√(121×49) ]÷3.5 × 78 = ?2 + 35
    A)39
    B)49
    C)51
    D)41
    E)None of these
    D)41
    Explanation :
    √5929 = 77
    77÷35 = 22
    22*78 = 1716
    1716 – 35 = 1681 = 41*41 = 412

  6. (1/11) of 7645 of (1/0.5) = ? ÷ 0.1
    A)1240
    B)1245
    C)139
    D)1390
    E)None of these
    C)139
    Explanation :695/0.5 = 1390*0.1 = 139

  7. (2505/15)×25 = ? % of 7865
    A)53%
    B)47%
    C)39%
    D)62%
    E)None of these
    A)53%
    Explanation :
    167*25 = 4175
    X*7865/100 = 4175
    X = 4175*100/7865 = 53.08 = 53%

  8. 276.75 + 4% of 678 + √0.0169 = ?
    A)304
    B)124
    C)122
    D)228
    E)None of these
    A)304
    Explanation :276.75 + 27.12+ √0.0169 = 304

  9. (11.08)2 + (24.88)2 + ? = 751
    A)11.13
    B)3.17
    C)9.22
    D)20.7
    E)None of these
    C)9.22
    Explanation :
    122.77 + 619.01 = 741.78
    751 – 741.78 = 9.22

  10. 92 × (1/6561) × 729 = 9?
    A)1
    B)2
    C)3
    D)4
    E)None of these
    A)1
    Explanation :92 ×  9-4 × 93 = 93-4+2 = 91

Note : Dear Friends if u know an alternate methods or shortcuts related to any chapter, you can share here.