Current Affairs PDF Sales

Quants Questions : Data Interpretation Set 22

AffairsCloud YouTube Channel - Click Here

Hello Aspirants. Welcome to Online Quantitative Aptitude section in AffairsCloud.com. Here we are creating question sample From Data Intrepretation that is important for all the competitive exams. We have included Some questions that are repeatedly asked in exams !!

I. Study the following table to answer the given questions.
Number of officers passed out from 5 different academics during 6 different years
Table

  1. The total no of officers passed out in 1999 is 17,200, what will be the no of officers passed out from BSF in 1999?
    A)4000
    B)3200
    C)2700
    D)3500
    B)3200
    Explanation :1999 = 17200-14000 =3200

  2. Find the total no of Air force officers passed out from all the years together.The number of officers passed out from Air force in 1994 is equal to the 3/4th of the no of officers passed out from the Coast Guard in 1998.
    A)12225
    B)13025
    C)11825
    D)12825
    D)12825
    Explanation :
    1994 Airforce = 5100*3/4 = 3825
    Total = 3825+1700+900+2400+1300+2700 = 12825

  3. Number of officers passed out from Navy in 1995 is what % of the total no of officers passed out from 1998.If the ratio no of officers passed out from BSF in 1997 to Number of officers passed out from Navy in 1995 is 2:1.
    A)119.65%
    B)10.5%
    C)14.35%
    D)16.78%
    C)14.35%
    Explanation :
    BSF : Navy = 5800 : 5800/2 = 5800 : 2900
    Total 1998 = 1300+4500+2900+5100+6400 = 20200
    % = 2900*100/20200 = 14.35%

  4. The total no officers passed out from the years 1997 and 1996 are in the ratio 8:5,find the no of  army officers passed out in 1996 ?
    A)1400
    B)1500
    C)1700
    D)1600
    D)1600
    Explanation :
    97 : 96 = 8:5 = 16000:10000
    1996 = 8400+x ,
    x =10000-8400 =1600
    1997 = 13600+y,
    y = 16000-13600 = 2400

  5. In Which year  no of BSF officers passed out is Maximum ?
    A)1998
    B)1999
    C)1997
    D)1994
    A)1998

II. Study the following table to answer the given questions.
Table

  1. Find the total marks obtained by Prem all the subjects together ?
    A)345
    B)413
    C)456
    D)510
    B)413
    Explanation :
    E = 54*180/100 =97
    S = 65*120/100 =78
    GK = 80*100/100 =80
    M = 60*200/100 =120
    H = 50*75/100 =38
    Total = 97+78+80+120+38 = 413

  2. What is the average marks obtained by all the students in GK ?
    A)65
    B)90
    C)86
    D)76
    C)86
    Explanation :
    A = 96*10/100 =96
    H = 90*100/100 =90
    I =  90*100/100 =90
    P = 80*100/100 =80
    S = 75*100/100 =75
    Avg = (96+90+90+80+75)/5 = 431/5 = 86.2 = 86

  3. The marks scored by Sundar in History is approximately what % of the marks scored by him in English ?
    A)45%
    B)25%
    C)34%
    D)28%
    D)28%
    Explanation :
    % = [(45*75/100)/ (67*180/100)]*100
    = 34*100/121
    %  = 28%

  4. What is the overall % of marks obtained by Harini ?
    A)92.45%
    B)82.81%
    C)89.76%
    D)78.50%
    B)82.81%
    Explanation :
    Total mark = (83*180/100)+(87*120/100)+(90*100/100)+(78*200/100)+(80*75/100)
    Total mark    = 149+104+90+156+60 = 559
    % = (559*100)/675 = 82.81%

  5. Find the difference between the total marks obtained by Harini and Prem ?
    A)146
    B)150
    C)135
    D)143
    A)146
    Explanation :
    Harini = 559
    Prem = 413
    Diff = 559 – 413 = 146