Current Affairs PDF Sales

Quants Questions : Data Interpretation Set 21

AffairsCloud YouTube Channel - Click Here

Hello Aspirants. Welcome to Online Quantitative Aptitude section in AffairsCloud.com. Here we are creating question sample From Data Intrepretation that is important for all the competitive exams. We have included Some questions that are repeatedly asked in exams !!

Study the following graph to answer the following questions
Total number of students = 90,000
pie chart

Number of Boys student in each district out of 90,000

Bar graph

  1. The no of girls students in District T is what % of the total no students in District Q ?
    A)47%
    B)31%
    C)37%
    D)40%
    B)31%
    Explanation :
    No of girls in T = (12*90000/100)-7200 = 10800 – 7200 = 3600
    Total no of students in Q = 13*90000/100 = 11700
    % = 3600*100/11700 = 30.77% = 31%

  2. What is the average number of boys students in all the districts together ?
    A)7533
    B)7355
    C)7550
    D)7300
    A)7533
    Explanation :
    6500+8900+5500+9100+7200+8000/6 = 45200/6 = 7533

  3. What is the difference between the number of girls students in District P and the total number of students in district R ?
    A)11000
    B)9700
    C)10000
    D)10100
    D)10100
    Explanation :
    Total no of students in R = 22*90000/100 = 19800
    No of girls in P = (18*90000/100)-6500 = 16200 -6500 = 9700
    Difference = 19800 – 9700 = 10100

  4. What is the ratio of the no of boys  in District U to the total no of girls in District S ?
    A)43:76
    B)50:75
    C)53:80
    D)80:53
    D)80:53
    Explanation :
    Boys in U = 8000
    Girls in S = (16*90000/100)-9100 = 5300
    80:53

  5. What is the total no of students in District P,R and T ?
    A)46000
    B)46800
    C)48600
    D)45000
    B)46800
    Explanation :
    P = 18*90000/100 = 16200
    R = 22*90000/100 = 19800
    T = 12*90000/100 = 10800
    Total = 46,800

II. Study the following graph to answer the following questions
Note : all the data in percentage
pie chart

  1. If saving amount is 12,000 ,then find her salary ?
    A)Rs.1,15,000
    B) Rs.1,20,000
    C) Rs.1,10,000
    D) Rs.1,00,000
    B) Rs.1,20,000
    Explanation :
    10 %= 12000
    100% = 100*12000/10 = 1,20,000

  2. Amount spent on Transport is what % of the amount spent on food ?
    A)65%
    B)80%
    C)76%
    D)71%
    C)76%
    Explanation :
    T = 16*1,20,000/100 = 19,200
    F = 21*1,20,000/100 =25,200
    % = 19200*100/25200 = 76.19 = 76%

  3. How much money spent for entertainment and rent together ?
    A) Rs.44,400
    B) Rs.40,000
    C) Rs.44,000
    D) Rs.39,500
    A) Rs.44,400
    Explanation :
    E = 16*1,20,000/100 = 19,200
    R = 21*1,20,000/100 =25,200
    Total = 19200+25200 = 44400

  4. Ratio between the amount spent on Education and Saving ?
    A)2:5
    B)1:3
    C)8:5
    D)2:5
    C)8:5
    Explanation :
    E = 16% = 16*1,20,000/100 = 19,200
    S = 10% = 12,000
    E : S = 192 :120 = 8:5

  5. If her salary is increased by 20% and decreased by 5% then what will be her salary now ?
    A)Rs.1,36,800
    B)Rs.1,44,000
    C)Rs.1,36,000
    D)Rs.1,32,000
    A)Rs.1,36,800
    Explanation :1,20,000*(120/100)*(95/100) = 1,36,800