Hello Aspirants

Welcome to Online **Quant** **Test** in AffairsCloud.com. We are starting **Cumulus Course for RRB Clerk 2019 Prelims Exam** and we are creating sample questions in Quant section, this type of Question will be asked in RRB Clerk 2019!!!

**Click Here to View Cumulus Course: RRB Clerk 2019 Mains**

**RRB Clerk 2019 Mains: GA Test **– 7.00 PM Every Day

**RRB Clerk 2019 Mains: Reasoning Test **– 8.00 PM Every Day

**RRB Clerk 2019 Mains: Quant Test **– 9.00 PM Every Day

**RRB Clerk 2019 Mains: English Test **– 10.00 PM Every Day

**Help:- **Share Our Cumulus Course for RRB Clerk 2019 Exam Course page to your Friends & FB Groups

**Click Here to Subscribe Crack High Level Puzzles & Seating Arrangement Questions PDF 2019 Plan**

_______________________

#### Quiz-summary

0 of 10 questions completed

Questions:

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

#### Information

**All the Best**

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

#### Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

#### Categories

- Quantitative Aptitude 0%

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

- Answered
- Review

- Question 1 of 10
##### 1. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (1-5) The number of books and magazines stored in five different stationery shops is given in the bar chart. The percentage of books and magazines that remain unsold is given in the table. Read the charts carefully and answer the following questions.**

**The ratio of the number of books to magazines sold by shop A is 2:3. Find the number of unsold books by shop A.**Correct**Answer: 2) 20**

Explanation:

Total unsold (books +magazines) by shop A =20% of (100+150) = 20% of 250 = 50

Therefore, the number of (books + magazines) sold by shop A = 250-50 = 200

Number of books sold = (2/2+3)*200

Number of books sold = (2/5)*200

Number of books sold = 80

The number of unsold books = total books – sold books = 100-80 = 20Incorrect**Answer: 2) 20**

Explanation:

Total unsold (books +magazines) by shop A =20% of (100+150) = 20% of 250 = 50

Therefore, the number of (books + magazines) sold by shop A = 250-50 = 200

Number of books sold = (2/2+3)*200

Number of books sold = (2/5)*200

Number of books sold = 80

The number of unsold books = total books – sold books = 100-80 = 20 - Question 2 of 10
##### 2. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (1-5) The number of books and magazines stored in five different stationery shops is given in the bar chart. The percentage of books and magazines that remain unsold is given in the table. Read the charts carefully and answer the following questions.**

**40 books were sold by shop B. Find the number of magazines sold.**Correct**Answer: 4) 80**

Explanation:

Total unsold (books +magazines) by shop B = 40% of (80+120) = 40% of 200 = 80

Total (books +magazines) sold = 200-80 = 120

(Books + Magazines ) sold = 120

(40 + Magazines ) sold = 120

Magazines sold = 120-40 = 80Incorrect**Answer: 4) 80**

Explanation:

Total unsold (books +magazines) by shop B = 40% of (80+120) = 40% of 200 = 80

Total (books +magazines) sold = 200-80 = 120

(Books + Magazines ) sold = 120

(40 + Magazines ) sold = 120

Magazines sold = 120-40 = 80 - Question 3 of 10
##### 3. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (1-5) The number of books and magazines stored in five different stationery shops is given in the bar chart. The percentage of books and magazines that remain unsold is given in the table. Read the charts carefully and answer the following questions.**

**Find the ratio of (books + magazines) sold by shop C to (books + magazines) sold by shop D.**Correct**Answer: 5) 50:81**

Explanation:

Total unsold (books +magazines) by shop C = 50% of (120+180) = 50% of 300 = 150

Sold (books + magazines) by shop C = 300-150 = 150

Total unsold (books +magazines) by shop D = 10% of (150+120) = 10% of 270 = 27

Sold (books + magazines) by shop D = 270-27 = 243

Required ratio = (150/243) = (50/81)Incorrect**Answer: 5) 50:81**

Explanation:

Total unsold (books +magazines) by shop C = 50% of (120+180) = 50% of 300 = 150

Sold (books + magazines) by shop C = 300-150 = 150

Total unsold (books +magazines) by shop D = 10% of (150+120) = 10% of 270 = 27

Sold (books + magazines) by shop D = 270-27 = 243

Required ratio = (150/243) = (50/81) - Question 4 of 10
##### 4. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude

**The books sold by shop E were 40 more than the magazines sold. Find the number of books sold.**Correct**Answer: 5) 76**

Explanation:

Total unsold (books +magazines) by shop E = 60% of (180+100) = 60% of 280 = 168

Sold (books + magazines) by shop E = 280-168 = 112

Sold (book – magazines) = 40

Sold (books +magazines) = 112 (equation 1 )

Sold (books – magazines) = 40 (equation 2)

Adding equation 1 and equation 2, we get

2*books = 152

Books sold = 152/2 = 76Incorrect**Answer: 5) 76**

Explanation:

Total unsold (books +magazines) by shop E = 60% of (180+100) = 60% of 280 = 168

Sold (books + magazines) by shop E = 280-168 = 112

Sold (book – magazines) = 40

Sold (books +magazines) = 112 (equation 1 )

Sold (books – magazines) = 40 (equation 2)

Adding equation 1 and equation 2, we get

2*books = 152

Books sold = 152/2 = 76 - Question 5 of 10
##### 5. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude

**Find the sum of sold (books + magazines) by shop A and unsold (books + magazines) by shop C.**Correct**Answer: 2) 350**

Explanation:

Total unsold (books +magazines) by shop A =20% of (100+150) = 20% of 250 = 50

Therefore, the number of (books + magazines) sold by shop A = 250-50 = 200

Total unsold (books +magazines) by shop C = 50% of (120+180) = 50% of 300 = 150

The sum of sold (books + magazines) by shop A and unsold (books + magazines) by shop C = 200+150 = 350Incorrect**Answer: 2) 350**

Explanation:

Total unsold (books +magazines) by shop A =20% of (100+150) = 20% of 250 = 50

Therefore, the number of (books + magazines) sold by shop A = 250-50 = 200

Total unsold (books +magazines) by shop C = 50% of (120+180) = 50% of 300 = 150

The sum of sold (books + magazines) by shop A and unsold (books + magazines) by shop C = 200+150 = 350 - Question 6 of 10
##### 6. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (6-10)**In a city three travelling channels i.e.; Auto rickshaw, bike, and car are used by Ola in August. There are 6 auto rickshaws, 8 cars, and 20 bikes.

For per ride profit made by each auto rickshaw is Rs. 40

For per ride profit made by each bike is Rs. 10

For per ride profit made by each car is Rs. 100

The ratio of the number of rides taken by bike to the number of rides taken by car is 6:1.

Total earning through profits in August is Rs. 18400

Profit earned by Auto rickshaw in August is Rs. 12000**Note:**

[1] Total rides taken by Auto rickshaw = (profit earned by Auto Rickshaw/per ride profit made by Auto rickshaw) (Same formula for car and bike)

[2]The average number of rides taken per Auto rickshaw = (Total rides taken by Auto rickshaw/total number of Auto rickshaw) (same formula for car and bike)**Find the total number of rides taken by bikes?**Correct**Answer: 5) 240**

Explanation:

Total profit earned by bikes and cars = Total profit – profit made by Auto rickshaws

Total profit earned by bikes and cars = 18400 – 12000 = 6400

Given, the ratio of number of rides taken by bikes to the number of rides taken by cars is 6:1.

Let the number of rides taken by bikes = 6x and the number of rides taken by cars = x

Profit made by bikes = 6x*10 = 60x

Profit made by cars = x*100 = 100x

Total profit made by bikes and cars = 60x+100x = 160x

160x = 6400

x = 40

Therefore, the number of rides taken by bikes = 6x = 6*40 = 240**Overall Explanation:**

Profit earned by Auto rickshaws = 12000

Total rides taken by Auto rickshaws = 12000/40 = 300

Average number of rides taken per Auto rickshaws = 300/6 = 50

Total profit earned by bikes and cars = Total profit – profit made by Auto rickshaws

Total profit earned by bikes and cars = 18400 – 12000 = 6400

Given, the ratio of number of rides taken by bikes to the number of rides taken by cars is 6:1.

Let the number of rides taken by bikes = 6x and the number of rides taken by cars = x

Profit made by bikes = 6x*10 = 60x

Profit made by cars = x*100 = 100x

Total profit made by bikes and cars = 60x+100x = 160x

160x = 6400

x = 40

Total profit made by bikes = 6x*10 = 60x = 60*40 = 2400

Total profit made by cars = x*100 = 100x = 100*40 = 4000

The number of rides taken by bikes = 6x = 6*40 = 240

Average number of rides taken per bike = 240/20 = 12

And the number of rides taken by cars = x = 40

Average number of rides taken per car = 40/8 = 5Incorrect**Answer: 5) 240**

Explanation:

Total profit earned by bikes and cars = Total profit – profit made by Auto rickshaws

Total profit earned by bikes and cars = 18400 – 12000 = 6400

Given, the ratio of number of rides taken by bikes to the number of rides taken by cars is 6:1.

Let the number of rides taken by bikes = 6x and the number of rides taken by cars = x

Profit made by bikes = 6x*10 = 60x

Profit made by cars = x*100 = 100x

Total profit made by bikes and cars = 60x+100x = 160x

160x = 6400

x = 40

Therefore, the number of rides taken by bikes = 6x = 6*40 = 240**Overall Explanation:**

Profit earned by Auto rickshaws = 12000

Total rides taken by Auto rickshaws = 12000/40 = 300

Average number of rides taken per Auto rickshaws = 300/6 = 50

Total profit earned by bikes and cars = Total profit – profit made by Auto rickshaws

Total profit earned by bikes and cars = 18400 – 12000 = 6400

Given, the ratio of number of rides taken by bikes to the number of rides taken by cars is 6:1.

Let the number of rides taken by bikes = 6x and the number of rides taken by cars = x

Profit made by bikes = 6x*10 = 60x

Profit made by cars = x*100 = 100x

Total profit made by bikes and cars = 60x+100x = 160x

160x = 6400

x = 40

Total profit made by bikes = 6x*10 = 60x = 60*40 = 2400

Total profit made by cars = x*100 = 100x = 100*40 = 4000

The number of rides taken by bikes = 6x = 6*40 = 240

Average number of rides taken per bike = 240/20 = 12

And the number of rides taken by cars = x = 40

Average number of rides taken per car = 40/8 = 5 - Question 7 of 10
##### 7. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (6-10)**In a city three travelling channels i.e.; Auto rickshaw, bike, and car are used by Ola in August. There are 6 auto rickshaws, 8 cars, and 20 bikes.

For per ride profit made by each auto rickshaw is Rs. 40

For per ride profit made by each bike is Rs. 10

For per ride profit made by each car is Rs. 100

The ratio of the number of rides taken by bike to the number of rides taken by car is 6:1.

Total earning through profits in August is Rs. 18400

Profit earned by Auto rickshaw in August is Rs. 12000**Note:**

[1] Total rides taken by Auto rickshaw = (profit earned by Auto Rickshaw/per ride profit made by Auto rickshaw) (Same formula for car and bike)

[2]The average number of rides taken per Auto rickshaw = (Total rides taken by Auto rickshaw/total number of Auto rickshaw) (same formula for car and bike)**Find the average number of rides taken per auto rickshaw?**Correct**Answer: 2) 50**

Explanation:

Profit earned by Auto rickshaws = 12000

Total rides taken by Auto rickshaws = 12000/40 = 300

Average number of rides taken per Auto rickshaws = 300/6 = 50Incorrect**Answer: 2) 50**

Explanation:

Profit earned by Auto rickshaws = 12000

Total rides taken by Auto rickshaws = 12000/40 = 300

Average number of rides taken per Auto rickshaws = 300/6 = 50 - Question 8 of 10
##### 8. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (6-10)**In a city three travelling channels i.e.; Auto rickshaw, bike, and car are used by Ola in August. There are 6 auto rickshaws, 8 cars, and 20 bikes.

For per ride profit made by each auto rickshaw is Rs. 40

For per ride profit made by each bike is Rs. 10

For per ride profit made by each car is Rs. 100

The ratio of the number of rides taken by bike to the number of rides taken by car is 6:1.

Total earning through profits in August is Rs. 18400

Profit earned by Auto rickshaw in August is Rs. 12000**Note:**

[1] Total rides taken by Auto rickshaw = (profit earned by Auto Rickshaw/per ride profit made by Auto rickshaw) (Same formula for car and bike)

[2]The average number of rides taken per Auto rickshaw = (Total rides taken by Auto rickshaw/total number of Auto rickshaw) (same formula for car and bike)**Total profit made by bikes is what percent of the total profit made by cars?**Correct**Answer: 3) 60%**

Explanation:

Total profit earned by bikes and cars = Total profit – profit made by Auto rickshaws

Total profit earned by bikes and cars = 18400 – 12000 = 6400

Given, the ratio of number of rides taken by bikes to the number of rides taken by cars is 6:1.

Let the number of rides taken by bikes = 6x and the number of rides taken by cars = x

Profit made by bikes = 6x*10 = 60x

Profit made by cars = x*100 = 100x

Total profit made by bikes and cars = 60x+100x = 160x

160x = 6400

x = 40

Total profit made by bikes = 6x*10 = 60x = 60*40 = 2400

Total profit made by cars = x*100 = 100x = 100*40 = 4000

Required percentage = (2400/4000)*100 = 60%Incorrect**Answer: 3) 60%**

Explanation:

Total profit earned by bikes and cars = Total profit – profit made by Auto rickshaws

Total profit earned by bikes and cars = 18400 – 12000 = 6400

Given, the ratio of number of rides taken by bikes to the number of rides taken by cars is 6:1.

Let the number of rides taken by bikes = 6x and the number of rides taken by cars = x

Profit made by bikes = 6x*10 = 60x

Profit made by cars = x*100 = 100x

Total profit made by bikes and cars = 60x+100x = 160x

160x = 6400

x = 40

Total profit made by bikes = 6x*10 = 60x = 60*40 = 2400

Total profit made by cars = x*100 = 100x = 100*40 = 4000

Required percentage = (2400/4000)*100 = 60% - Question 9 of 10
##### 9. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (6-10)**In a city three travelling channels i.e.; Auto rickshaw, bike, and car are used by Ola in August. There are 6 auto rickshaws, 8 cars, and 20 bikes.

For per ride profit made by each auto rickshaw is Rs. 40

For per ride profit made by each bike is Rs. 10

For per ride profit made by each car is Rs. 100

The ratio of the number of rides taken by bike to the number of rides taken by car is 6:1.

Total earning through profits in August is Rs. 18400

Profit earned by Auto rickshaw in August is Rs. 12000**Note:**

[1] Total rides taken by Auto rickshaw = (profit earned by Auto Rickshaw/per ride profit made by Auto rickshaw) (Same formula for car and bike)

[2]The average number of rides taken per Auto rickshaw = (Total rides taken by Auto rickshaw/total number of Auto rickshaw) (same formula for car and bike)**Total number of rides taken by cars is what percent less than the total number of rides taken by auto rickshaws?**Correct**Answer: 1) 86.66%**

Explanation:

Required percentage = {(300-40)/300}*100 = (260/300)*100 = 86.66%Incorrect**Answer: 1) 86.66%**

Explanation:

Required percentage = {(300-40)/300}*100 = (260/300)*100 = 86.66% - Question 10 of 10
##### 10. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (6-10)**In a city three travelling channels i.e.; Auto rickshaw, bike, and car are used by Ola in August. There are 6 auto rickshaws, 8 cars, and 20 bikes.

For per ride profit made by each auto rickshaw is Rs. 40

For per ride profit made by each bike is Rs. 10

For per ride profit made by each car is Rs. 100

The ratio of the number of rides taken by bike to the number of rides taken by car is 6:1.

Total earning through profits in August is Rs. 18400

Profit earned by Auto rickshaw in August is Rs. 12000**Note:**

[1] Total rides taken by Auto rickshaw = (profit earned by Auto Rickshaw/per ride profit made by Auto rickshaw) (Same formula for car and bike)

[2]The average number of rides taken per Auto rickshaw = (Total rides taken by Auto rickshaw/total number of Auto rickshaw) (same formula for car and bike)**Find the ratio of average number of rides taken per bike to the average number of rides taken per auto rickshaw?**Correct**Answer: 3) 6:25**

Explanation:

Required ratio = 12:50 = 6:25Incorrect**Answer: 3) 6:25**

Explanation:

Required ratio = 12:50 = 6:25

**Click view Questions button to view Explanation****Note:-**We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!- Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
- If you find any mistake, please tell us in the comment section.

**Bank Jobs Notification**

**Central Govt Jobs Notification**