Welcome to Online QuantTest in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for IBPS PO 2019 Prelims Exam and we are creating sample questions in Quant section, this type of Question will be asked in IBPS PO 2019!!!

Help:- Share Our Cumulus Course for IBPS PO 2019 Exam Course page to your Friends & FB Groups

________________________

Time limit: 0

Quiz-summary

0 of 10 questions completed

Questions:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Information

All the Best

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

Categories

Quantitative Aptitude0%

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Answered

Review

Question 1 of 10

1. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (1-5): Study the graph carefully and answer the questions given below. The bar graph given below shows the number of books sold by a Bookstall on different days.

If the number of books of Biology subject sold on Friday is 150% of the total number of books sold on Monday. Find the number of books of other than Biology subject sold on Friday.

Correct

Answer: 2) 310
Explanation:
The number of books of Biology sold on Friday = 150% of 220 = 330
The number of books of other than Biology subject sold on Friday = 640-330 = 310

Incorrect

Answer: 2) 310
Explanation:
The number of books of Biology sold on Friday = 150% of 220 = 330
The number of books of other than Biology subject sold on Friday = 640-330 = 310

Question 2 of 10

2. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (1-5): Study the graph carefully and answer the questions given below. The bar graph given below shows the number of books sold by a Bookstall on different days.

The total number of books sold on Thursday is what percent of the sum of the total number of books sold on Monday and Tuesday.

Correct

Answer: 5) 88%
Explanation:
Total number of books sold on Thursday = 880
The sum of the total number of books sold on Monday and Tuesday = 220+780 = 1000
Required percentage = (880/1000)*100 = 88%

Incorrect

Answer: 5) 88%
Explanation:
Total number of books sold on Thursday = 880
The sum of the total number of books sold on Monday and Tuesday = 220+780 = 1000
Required percentage = (880/1000)*100 = 88%

Question 3 of 10

3. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (1-5): Study the graph carefully and answer the questions given below. The bar graph given below shows the number of books sold by a Bookstall on different days.

If the number of books sold on (Saturday +Sunday) is 60% of the total number of books sold from Monday to Friday and the ratio of the number of books sold on Saturday to the number of books sold on Sunday is 3:5. Find the total number of books sold on Sunday.

Correct

Answer: 4) 1155
Explanation:
The total number of books sold from Monday to Friday = 220+780+560+880+640 = 3080
The total number of books sold on (Saturday + Sunday) = 60% of 3080 = 1848
The number of books sold on Sunday = 1848*(5/8) = 1155

Incorrect

Answer: 4) 1155
Explanation:
The total number of books sold from Monday to Friday = 220+780+560+880+640 = 3080
The total number of books sold on (Saturday + Sunday) = 60% of 3080 = 1848
The number of books sold on Sunday = 1848*(5/8) = 1155

Question 4 of 10

4. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (1-5): Study the graph carefully and answer the questions given below. The bar graph given below shows the number of books sold by a Bookstall on different days.

Find the ratio of the total number of books sold on Wednesday and Friday to the total number of books sold on Tuesday and Thursday.

Correct

Answer: 3) 60:83
Explanation:
The total number of books sold on Wednesday and Friday = 560+640 = 1200
The total number of books sold on Tuesday and Thursday = 780+880 = 1660
Required ratio = 1200:1660 = 60:83

Incorrect

Answer: 3) 60:83
Explanation:
The total number of books sold on Wednesday and Friday = 560+640 = 1200
The total number of books sold on Tuesday and Thursday = 780+880 = 1660
Required ratio = 1200:1660 = 60:83

Question 5 of 10

5. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (1-5): Study the graph carefully and answer the questions given below. The bar graph given below shows the number of books sold by a Bookstall on different days.

If the number of books sold on Saturday is equal to the number of books sold on Wednesday and the number of books sold on Sunday is 10 less than the number of books sold on Friday. Find the average number of books sold per day.

Correct

Answer: 1) 610
Explanation:
The number of books sold on Saturday = 560 (same as Wednesday)
The number of books sold on Sunday = 640-10 = 630
The total number of books sold from Monday to Sunday = 220+780+560+880+640+560+630 = 4270
Required average = (4270/7) = 610

Incorrect

Answer: 1) 610
Explanation:
The number of books sold on Saturday = 560 (same as Wednesday)
The number of books sold on Sunday = 640-10 = 630
The total number of books sold from Monday to Sunday = 220+780+560+880+640+560+630 = 4270
Required average = (4270/7) = 610

Question 6 of 10

6. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (6-10): Study the line-graph carefully and answer the questions given below.
Line-graph given below shows the total no. of clothes (shirt + pant) sold by different online stores “Amazon” and “Flipkart” in five different months (August, September, October, November, and December)

If the total number of shirts sold by Amazon in August is 10% of the total number of (shirt + pant) sold by Flipkart in November and December. Find the total number of pants sold by Amazon in August.

Correct

Answer: 4) 550
Explanation:
The total number of (shirt + pant) sold by Flipkart in November and December = 550+450 = 1000
The total number of shirts sold by Amazon in August = 10% of 1000 = 100
Therefore, the total number of pant sold by Amazon in August = 650-100 = 550

Incorrect

Answer: 4) 550
Explanation:
The total number of (shirt + pant) sold by Flipkart in November and December = 550+450 = 1000
The total number of shirts sold by Amazon in August = 10% of 1000 = 100
Therefore, the total number of pant sold by Amazon in August = 650-100 = 550

Question 7 of 10

7. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (6-10): Study the line-graph carefully and answer the questions given below.
Line-graph given below shows the total no. of clothes (shirt + pant) sold by different online stores “Amazon” and “Flipkart” in five different months (August, September, October, November, and December)

If the ratio of the number of shirts to the number of pants sold by Flipkart in September is 8:5 and the number of pants sold by Amazon in October is 85% of the number of shirts sold by Flipkart in September. Find the total number of shirts sold by Amazon in October.

Correct

Answer: 4) 260
Explanation:
The total number of (shirt + pant) sold by Flipkart in September = 650
The number of shirts sold by Flipkart in September = 650*(8/13) = 400
Number of pants sold by Amazon in October = 85% of 400 = 340
Therefore, the number of shirts sold by Amazon in October = 600-340 = 260

Incorrect

Answer: 4) 260
Explanation:
The total number of (shirt + pant) sold by Flipkart in September = 650
The number of shirts sold by Flipkart in September = 650*(8/13) = 400
Number of pants sold by Amazon in October = 85% of 400 = 340
Therefore, the number of shirts sold by Amazon in October = 600-340 = 260

Question 8 of 10

8. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (6-10): Study the line-graph carefully and answer the questions given below.
Line-graph given below shows the total no. of clothes (shirt + pant) sold by different online stores “Amazon” and “Flipkart” in five different months (August, September, October, November, and December)

If the number of pants sold by Flipkart in November is 10% of the total number of clothes (shirt + pant) sold by Amazon in given five months. Find the ratio of the number of shirts to the number of pants sold by Flipkart in November.

Correct

Answer: 4) 51:59
Explanation:
The total number of clothes (shirt + pant) sold by Amazon in given five months = 650+750+600+400+550 = 2950
The total number of pants sold by Flipkart in November = 10% of 2950 = 295
The number of shirts sold by Flipkart in November = 550-295 = 255
Required ratio = (255/295) = 51:59

Incorrect

Answer: 4) 51:59
Explanation:
The total number of clothes (shirt + pant) sold by Amazon in given five months = 650+750+600+400+550 = 2950
The total number of pants sold by Flipkart in November = 10% of 2950 = 295
The number of shirts sold by Flipkart in November = 550-295 = 255
Required ratio = (255/295) = 51:59

Question 9 of 10

9. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (6-10): Study the line-graph carefully and answer the questions given below.
Line-graph given below shows the total no. of clothes (shirt + pant) sold by different online stores “Amazon” and “Flipkart” in five different months (August, September, October, November, and December)

If the number of pants sold by Flipkart in December is 150% of the number of shirts sold by Flipkart in the same month and the number of shirts sold by Amazon in August is 120% of the number of pants sold by Flipkart in December. Then, the number of shirts sold by Amazon in August is what percent of the number of shirts sold by Flipkart in December?

Correct

Answer: 1) 180%
Explanation:
Let the number of shirts sold by Flipkart in December = 2x and the number of pants sold by Flipkart in December = 150% of 2x = 3x
Total number of (shirt + pant) sold by Flipkart in December = 450
2x + 3x = 450
5x = 450
x = 90
The number of shirts sold by Flipkart in December = 2x = 2*90 = 180
And the number of pants sold by Flipkart in December of 3x = 3*90 = 270
The number of shirts sold by Amazon in August = 120% of 270 = 324
Required percentage = (324/180)*100 = 180%

Incorrect

Answer: 1) 180%
Explanation:
Let the number of shirts sold by Flipkart in December = 2x and the number of pants sold by Flipkart in December = 150% of 2x = 3x
Total number of (shirt + pant) sold by Flipkart in December = 450
2x + 3x = 450
5x = 450
x = 90
The number of shirts sold by Flipkart in December = 2x = 2*90 = 180
And the number of pants sold by Flipkart in December of 3x = 3*90 = 270
The number of shirts sold by Amazon in August = 120% of 270 = 324
Required percentage = (324/180)*100 = 180%

Question 10 of 10

10. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (6-10): Study the line-graph carefully and answer the questions given below.
Line-graph given below shows the total no. of clothes (shirt + pant) sold by different online stores “Amazon” and “Flipkart” in five different months (August, September, October, November, and December)

If the number of clothes (shirt+ pant) sold by Amazon in August in 130% of the number of clothes (shirt+ pant) sold by Flipkart in July and the number of clothes (shirt+ pant) sold by Flipkart in August is 125% of the number of clothes sold by Amazon in July. Then, the number of clothes (shirt + pant) sold by Flipkart in July is __X __ more than the number of clothes (shirt + pant) sold by Amazon in July. Find the value of X.

Correct

Answer: 3) 100
Explanation:
The number of clothes (shirt + pant) sold by Flipkart in July = 650*(100/130) = 500
The number of clothes (shirt + pant) sold by Amazon in July = 500*(100/125) = 400
Required difference (X) = 500-400 = 100

Incorrect

Answer: 3) 100
Explanation:
The number of clothes (shirt + pant) sold by Flipkart in July = 650*(100/130) = 500
The number of clothes (shirt + pant) sold by Amazon in July = 500*(100/125) = 400
Required difference (X) = 500-400 = 100

________________________

Click view Questions button to view Explanation

Note:- We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!

Ask your doubt in the comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in a caring way.

If you find any mistake, please tell us in the comment section.