Hello Aspirants

Welcome to Online Quant Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for IBPS PO 2019 Main Exam and we are creating sample questions in Quant section, this type of Question will be asked in IBPS PO 2019!!!

**Click Here to View Cumulus Course: IBPS PO 2019 Main**

- IBPS PO 2019 Main: GA Test – 7 PM Every Day
- IBPS PO 2019 Main: Reasoning Test – 8 PM Every Day
- IBPS PO 2019 Main: Quant Test – 9 PM Every Day
- IBPS PO 2019 Main: English Test – 10 PM Every Day

Help:- Share Our Cumulus Course for IBPS PO 2019 Exam Course page to your Friends & FB Groups

________________________

#### Quiz-summary

0 of 10 questions completed

Questions:

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

#### Information

All the Best

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

#### Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

#### Categories

- Quantitative Aptitude 0%

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

- Answered
- Review

- Question 1 of 10
##### 1. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions(Q. 1 – 5): The questions below are based on the given Series-I. The series-I satisfy a certain pattern, follow the same pattern in Series-II and answer the questions given below.**

I) 5, 6, 10, 33, 128, ?

II) 9,……,1125. If 1125 is n th term, then find the value of n?Correct**Explanation:**

Series I Pattern:

5 * 1 + 1 = 6

6 * 2 – 2 = 10

10 * 3 + 3 = 33

33 * 4 – 4 = 128

128 * 5 + 5 = 645

Series II Pattern:

Here, 9th is the first term

9*1+1=10

10*2-2=18

18*3+3=57

57*4-4=224

224*5+5=1125

1125 is 6th term. So, n = 6Incorrect**Explanation:**

Series I Pattern:

5 * 1 + 1 = 6

6 * 2 – 2 = 10

10 * 3 + 3 = 33

33 * 4 – 4 = 128

128 * 5 + 5 = 645

Series II Pattern:

Here, 9th is the first term

9*1+1=10

10*2-2=18

18*3+3=57

57*4-4=224

224*5+5=1125

1125 is 6th term. So, n = 6 - Question 2 of 10
##### 2. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q. 1 – 5): The questions below are based on the given Series-I. The series-I satisfy a certain pattern, follow the same pattern in Series-II and answer the questions given below.**

I) 2, 9, 39, 161, 651, ?

II) 5,………,5685 If is nth term, then what value should come in place of (n – 3)th term?Correct**Explanation:**

Series I Pattern:

2 is the first term

2 * 4 + 1 = 9

9 * 4 + 3 = 39

39 * 4 + 5 = 161

161 * 4 + 7 = 651

651 * 4 + 9 = 2613

2613 is the 6th term

Series II Pattern:

5 is the first term

5*4+1=21

21*4+3=87= (n-3)th term

87*4+5=353= (n-2)th term

353*4+7=1419= (n-1)th term

1419*4+9=5685= nth term

Value of (n-3)th term= 87Incorrect**Explanation:**

Series I Pattern:

2 is the first term

2 * 4 + 1 = 9

9 * 4 + 3 = 39

39 * 4 + 5 = 161

161 * 4 + 7 = 651

651 * 4 + 9 = 2613

2613 is the 6th term

Series II Pattern:

5 is the first term

5*4+1=21

21*4+3=87= (n-3)th term

87*4+5=353= (n-2)th term

353*4+7=1419= (n-1)th term

1419*4+9=5685= nth term

Value of (n-3)th term= 87 - Question 3 of 10
##### 3. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q. 1 – 5): The questions below are based on the given Series-I. The series-I satisfy a certain pattern, follow the same pattern in Series-II and answer the questions given below.**

I) 4, 5, 6, ?, 32.5, 100.5

II) 2,3,8 …….,190.75. If 190.75 is nth term, then find the value of n?Correct**Explanation:**

Series I Pattern:

4 is the first term

4 * 1 + 1 = 5

5 * 1.5 – 1.5= 6

6 * 2 + 2 = 14

14 * 2.5 – 2.5 = 32.5

32.5 * 3 + 3 = 100.5

Series II Pattern:

2 is the first term

2*1+1=3

3*1.5-1.5=3

3*2+2=8

8*2.5-2.5=17.5

17.5*3+3=55.5

55.5*3.5-3.5=190.75 = 7th term

n= 7Incorrect**Explanation:**

Series I Pattern:

4 is the first term

4 * 1 + 1 = 5

5 * 1.5 – 1.5= 6

6 * 2 + 2 = 14

14 * 2.5 – 2.5 = 32.5

32.5 * 3 + 3 = 100.5

Series II Pattern:

2 is the first term

2*1+1=3

3*1.5-1.5=3

3*2+2=8

8*2.5-2.5=17.5

17.5*3+3=55.5

55.5*3.5-3.5=190.75 = 7th term

n= 7 - Question 4 of 10
##### 4. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q. 1 – 5): The questions below are based on the given Series-I. The series-I satisfy a certain pattern, follow the same pattern in Series-II and answer the questions given below.**

I) 6, 6, 7, ?, 91, 463

II) 4, 4 ……. 223. If 223 is nth term, then what value should come in place of (n-2)th term?Correct**Explanation:**

Series I Pattern:

6 is the first term

6*1 – 1 + 1 = 6

6*2 – 2 – 3 = 7

7*3 – 1 + 5 = 25

25*4 – 2 – 7 = 91

91*5 – 1 + 9 = 463

Series II Pattern:

4 is the first term

4*1-1+1=4

4*2-2-3=3

3*3-1+5=13= (n-2)th term

13*4-2-7=43=(n-1)th term

43*5-1+9=223= nth term

Value of (n-2)th term= 13Incorrect**Explanation:**

Series I Pattern:

6 is the first term

6*1 – 1 + 1 = 6

6*2 – 2 – 3 = 7

7*3 – 1 + 5 = 25

25*4 – 2 – 7 = 91

91*5 – 1 + 9 = 463

Series II Pattern:

4 is the first term

4*1-1+1=4

4*2-2-3=3

3*3-1+5=13= (n-2)th term

13*4-2-7=43=(n-1)th term

43*5-1+9=223= nth term

Value of (n-2)th term= 13 - Question 5 of 10
##### 5. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude

I) 107, 106, 52, 16.3 , ?

II) 51, ……, .75. If .75 is nth term, then find the value of n?Correct**Explanation:**

Series I Pattern:

107 is the first term

107-1/1 = 106

106-2/2 = 52

52-3/3 = 16.3

16.3-4/4 = 3.075

Series II Pattern:

51 is the first term

(51-1)/1=50

(50-2)/2=24

(24-3)/3=7

(7-4)/4=.75= nth term

n=5Incorrect**Explanation:**

Series I Pattern:

107 is the first term

107-1/1 = 106

106-2/2 = 52

52-3/3 = 16.3

16.3-4/4 = 3.075

Series II Pattern:

51 is the first term

(51-1)/1=50

(50-2)/2=24

(24-3)/3=7

(7-4)/4=.75= nth term

n=5 - Question 6 of 10
##### 6. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (6-10): Refer to the table and answer the given questions.****Cities****Total Population(In Lakhs)****Rural:Urban****Male : Female****Literate: Illiterate****% of Graduate out of Literates**P _ 7:3 10:11 1:3 _ Q 4.25 _ 7:3 _ 45 R _ 8:7 _ 7:4 _ S 5.25 _ 11:4 _ 60 T _ 11:9 _ 2:3 _ **The total population of City P and R is 7,85,000. The difference between the total population of City P and R is 2.65 lakhs. If City P has more population than City R then the urban population of City P and R together is approximately what percent of the total population of these two Cities?**Correct**Explanation :**

P + R = 7,85,000

(P has more population than R) P – R = 215000

P = 5,00,000 ; R = 2,85,000

Urban population of City P and R = 3/10 * 5,00,000 + 7/15 * 2,85,000 = 283000

% = (283000 / 785000)*100 = 36% (Approx)Incorrect**Explanation :**

P + R = 7,85,000

(P has more population than R) P – R = 215000

P = 5,00,000 ; R = 2,85,000

Urban population of City P and R = 3/10 * 5,00,000 + 7/15 * 2,85,000 = 283000

% = (283000 / 785000)*100 = 36% (Approx) - Question 7 of 10
##### 7. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (6-10): Refer to the table and answer the given questions.****Cities****Total Population(In Lakhs)****Rural:Urban****Male : Female****Literate: Illiterate****% of Graduate out of Literates**P _ 7:3 10:11 1:3 _ Q 4.25 _ 7:3 _ 45 R _ 8:7 _ 7:4 _ S 5.25 _ 11:4 _ 60 T _ 11:9 _ 2:3 _ **The difference between the number of male and female in the City P is 10000. Approximately, by what percent of the rural population of City P more than its urban population?**Correct**Explanation :**

X = Total population in City A

1/21 * X = 10000 => X = 2,10,000

Rural Population = 1,47,000

Urban Population = 63,000

% = (Difference / Urban Population)*100 = (84,000 / 63000)*100 = 133% (approx)Incorrect**Explanation :**

X = Total population in City A

1/21 * X = 10000 => X = 2,10,000

Rural Population = 1,47,000

Urban Population = 63,000

% = (Difference / Urban Population)*100 = (84,000 / 63000)*100 = 133% (approx) - Question 8 of 10
##### 8. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (6-10): Refer to the table and answer the given questions.****Cities****Total Population(In Lakhs)****Rural:Urban****Male : Female****Literate: Illiterate****% of Graduate out of Literates**P _ 7:3 10:11 1:3 _ Q 4.25 _ 7:3 _ 45 R _ 8:7 _ 7:4 _ S 5.25 _ 11:4 _ 60 T _ 11:9 _ 2:3 _ **One–fourth of total population of City R is 2,20,000. If the total number of Literate graduates of City Q and S are 18,000 and 48,000 respectively. What % (approx) of the total population of City Q, R and S together is literate?**Correct**Explanation :**

1/4 * R = 2,20,000 => R = 8,80,000

Literate population of City R = 7/11 * 8,80,000 = 5,60,000

Total number of Literate graduates of City Q = 18000 = 45%

x = Literate population of City Q

45% of x = 18000 => x = 40000

Total number of Literate graduates of City S = 48000 = 60%

y = Literate population of City S

60% of y = 48000 => x = 80000

% = (680000/1830000) * 100 = 37% (approx)Incorrect**Explanation :**

1/4 * R = 2,20,000 => R = 8,80,000

Literate population of City R = 7/11 * 8,80,000 = 5,60,000

Total number of Literate graduates of City Q = 18000 = 45%

x = Literate population of City Q

45% of x = 18000 => x = 40000

Total number of Literate graduates of City S = 48000 = 60%

y = Literate population of City S

60% of y = 48000 => x = 80000

% = (680000/1830000) * 100 = 37% (approx) - Question 9 of 10
##### 9. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (6-10): Refer to the table and answer the given questions.****Cities****Total Population(In Lakhs)****Rural:Urban****Male : Female****Literate: Illiterate****% of Graduate out of Literates**P _ 7:3 10:11 1:3 _ Q 4.25 _ 7:3 _ 45 R _ 8:7 _ 7:4 _ S 5.25 _ 11:4 _ 60 T _ 11:9 _ 2:3 _ **The difference between the total population of City R and T is 60,000. The ratio of total population of City R and T is 44:41. Total % of Literate graduates of City R and T is 90%. If the % Literate graduates of City R is equalled to half of Literate graduates of City T, then what is the difference between the number of graduates from City R and City T?**Correct**Explanation:**

3/85 * x = 60000 => x = 1700000

44/85*1700000 = 880000 =Population of city R

7/11*880000 = 560000

Total % of Literate graduates of City R and T is 90%

If the % Literate graduates of City R is equalled to half of Literate graduates of City T, then

% of Literate graduates of City R =30%

% Literate graduates of City T = 60%

Number of graduates from City R = 30% of 560000 = 168000

41/85*170000 = 820000 =Population of city T

2/5*820000 = 328000

Number of graduates from City T = 60% of 3,28,000 = 196800

Difference = 28800Incorrect**Explanation:**

3/85 * x = 60000 => x = 1700000

44/85*1700000 = 880000 =Population of city R

7/11*880000 = 560000

Total % of Literate graduates of City R and T is 90%

If the % Literate graduates of City R is equalled to half of Literate graduates of City T, then

% of Literate graduates of City R =30%

% Literate graduates of City T = 60%

Number of graduates from City R = 30% of 560000 = 168000

41/85*170000 = 820000 =Population of city T

2/5*820000 = 328000

Number of graduates from City T = 60% of 3,28,000 = 196800

Difference = 28800 - Question 10 of 10
##### 10. Question

1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (6-10): Refer to the table and answer the given questions.

**Cities****Total Population(In Lakhs)****Rural:Urban****Male : Female****Literate: Illiterate****% of Graduate out of Literates**P _ 7:3 10:11 1:3 _ Q 4.25 _ 7:3 _ 45 R _ 8:7 _ 7:4 _ S 5.25 _ 11:4 _ 60 T _ 11:9 _ 2:3 _ **What is the sum of the male population in City S and the female population in City Q together?**Correct**Explanation :**

Sum = 11/15 *525000 + 3/10 * 425000 = 385000 +127500 = 512500Incorrect**Explanation :**

Sum = 11/15 *525000 + 3/10 * 425000 = 385000 +127500 = 512500

Click view Questions button to view Explanation

Note:- We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!

Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.

If you find any mistake, please tell us in the comment section.

**Click Here To Buy Data Interpretation Questions PDF 2019**