Welcome to Online Quantitative Aptitude Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for IBPS Clerk 2017 Exam and we are creating sample questions in Aptitude section, this type of Question will be asked in IBPS Clerk Mains !

Help:- Share Our IBPS Clerk 2017 Course page to your Friends & FB Groups

________________________

Time limit: 0

Quiz-summary

0 of 10 questions completed

Questions:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Information

All the Best

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

Categories

Quantitative Aptitude0%

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Answered

Review

Question 1 of 10

1. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Q (1-5) Study the given table and answer the following questions

If the number of Males having laptops in Village C is 1296, then number of Females having Laptops form approximately what percentage of the Females in that Village?

Correct

Answer : 3. 26%
Solution:
Village C : 10360
Males: 10360*19/37 = 5320 Females: 10360*18/37 = 5040
% of Laptops: 10360*25/100 = 2590
Males having Laptops = 1296 then Females Laptops = 1294
% = 1294/5040= 25.6%

Incorrect

Answer : 3. 26%
Solution:
Village C : 10360
Males: 10360*19/37 = 5320 Females: 10360*18/37 = 5040
% of Laptops: 10360*25/100 = 2590
Males having Laptops = 1296 then Females Laptops = 1294
% = 1294/5040= 25.6%

Question 2 of 10

2. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Q (1-5) Study the given table and answer the following questions

The number of people having Laptops in which of the following Villages is least?

Correct

Answer : 5. Village E
Solution:
Village E :10640*15/100 = 1596

Incorrect

Answer : 5. Village E
Solution:
Village E :10640*15/100 = 1596

Question 3 of 10

3. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Q (1-5) Study the given table and answer the following questions

What is the ratio of total number of Males in Village A and Village D together to the total number of Females in Village C and Village D together?

Correct

Answer : 4. 113:98
Solution:
Males in Village A : 10800*19/36 = 5700 Males in Village D: 10360*20/37 = 5600
Females in Village C:10360*18/37 = 5040 Females in Village D: 10360*17/37 = 4760
(5700+5600) : (5040+4760)
113:98

Incorrect

Answer : 4. 113:98
Solution:
Males in Village A : 10800*19/36 = 5700 Males in Village D: 10360*20/37 = 5600
Females in Village C:10360*18/37 = 5040 Females in Village D: 10360*17/37 = 4760
(5700+5600) : (5040+4760)
113:98

Question 4 of 10

4. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Q (1-5) Study the given table and answer the following questions

Number of Persons having laptops in all villages together forms approximately what percent of the total no of people in all villages together ?

Correct

Answer : 3. 20%
Solution:
Village A: 10800*20/100 = 2160
Village B: 10000*17/100 = 1700
Village C: 10360*25/100 = 2590
Village D: 10360*25/100 = 2590
Village D: 10640*15/100 = 1596
Laptop holders: 10636
Total Villagers: 10800+10000+10360+10360+10640=52160
% = 10636/52160 = 20%

Incorrect

Answer : 3. 20%
Solution:
Village A: 10800*20/100 = 2160
Village B: 10000*17/100 = 1700
Village C: 10360*25/100 = 2590
Village D: 10360*25/100 = 2590
Village D: 10640*15/100 = 1596
Laptop holders: 10636
Total Villagers: 10800+10000+10360+10360+10640=52160
% = 10636/52160 = 20%

Question 5 of 10

5. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Q (1-5) Study the given table and answer the following questions

If total number of Males having laptops in Village D and Village E together is 2420 and Females having laptops in Village D and Village E together is 1766 and the Number of Females having laptops in Village D forms 40% of total persons having laptops in Village D, then difference of Male and Female having laptops in Village E is?

Correct

Answer : 2. 136
Village D laptops = 10360*25/100 = 2590
Females having laptop = 40% = 1036
Males having laptop= 60% = 1554
Males having laptops in Village D and Village E together = 2420
Males having laptops Village E= 2420-1554= 866
Females having laptops in Village D and Village E together = 1766
Females having laptops Village E= 1766-1036=730
Difference = 866-730=136

Incorrect

Answer : 2. 136
Village D laptops = 10360*25/100 = 2590
Females having laptop = 40% = 1036
Males having laptop= 60% = 1554
Males having laptops in Village D and Village E together = 2420
Males having laptops Village E= 2420-1554= 866
Females having laptops in Village D and Village E together = 1766
Females having laptops Village E= 1766-1036=730
Difference = 866-730=136

Question 6 of 10

6. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Four men start from a particular point such that two of them go in opposite to each other at some some speed. The other two move in opposite direction both with same speed which is 20% more than speed of the first two persons. If all of them stop at same point then their positions are joined it forms ?

Correct

Answer : 4. Parallelogram
Solution:
Parallelogram diagonals bisect each other and are not equal an angles are not 90 degrees

Incorrect

Answer : 4. Parallelogram
Solution:
Parallelogram diagonals bisect each other and are not equal an angles are not 90 degrees

Question 7 of 10

7. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

7 Men and 4 Women can finish a job in 12 days. 7 Children and 3 Women can finish the same job in 16 days. One Man, One Woman and One child can the complete work in how many days?

There are 10 taps connected to a tank. Some of them are filling pipes and some of them are emptying pipe. Each filling pipe can fill the tank in 15 hours and while each emptying pipe can empty the tank in 30 hours. Find the number of emptying pipes if it took 15 hours to fill the tank if all are opened?

A Container contains ‘X’ Liters of Milk. A thief stole 50 Liters of Milk and replaced it with the same quantity of water. He repeated the same process further two times. And thus Milk in the container is only ‘X-122’ liters. Then what is the quantity of Milk in the final mixture?