Hello Aspirants
Welcome to Online Quant Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for SBI PO 2019 Prelims Exam and we are creating sample questions in Quant section, this type of Question will be asked in SBI PO 2019.
Click Here to View Cumulus Course: SBI PO 2019 Prelims
SBI PO 2019 Prelims: Reasoning Test – 7.00 PM Every Day
SBI PO 2019 Prelims: Quant Test – 8.00 PM Every Day
SBI PO 2019 Prelims: English Test – 9.00 PM Every Day
Help: Share Our Cumulus Course for SBI PO 2019 Exam Course page to your Friends & FB Groups
________________________
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
 Quantitative Aptitude 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q.1 and Q.2): In these questions a number series is given. In each series one number is wrong. Find out the wrong number.
6, 8, 12, 31, 118.
Correct
Answer – 3) 6
Explanation:
The series is 11 × 1 – 3 = 8, 8 × 2 – 4 = 12, 12 × 3 – 5 = 31, 31 × 4 – 6 = 118
Therefore, the correct series is 11, 8, 12, 31, 118.Incorrect
Answer – 3) 6
Explanation:
The series is 11 × 1 – 3 = 8, 8 × 2 – 4 = 12, 12 × 3 – 5 = 31, 31 × 4 – 6 = 118
Therefore, the correct series is 11, 8, 12, 31, 118. 
Question 2 of 10
2. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q.1 and Q.2): In these questions a number series is given. In each series one number is wrong. Find out the wrong number.
355, 319, 294, 265, 247.
Correct
Answer – 4) 294
Explanation:
The series is 355 – 36 = 319, 319 – 30 = 289, 289 – 24 = 265, 265 – 18 = 247
Therefore, the correct series is 355, 319, 289, 265, 247.Incorrect
Answer – 4) 294
Explanation:
The series is 355 – 36 = 319, 319 – 30 = 289, 289 – 24 = 265, 265 – 18 = 247
Therefore, the correct series is 355, 319, 289, 265, 247. 
Question 3 of 10
3. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q.3 and Q.4) In the following questions two equations are given. Solve these equations and choose the correct option.
2x^{2} – 15x + 27 = 0
5y^{2 } – 18y – 35 = 0Correct
Answer – 4) Relationship between x and y cannot be determined.
Explanation:
2x^{2 }– 15x + 27 = 0
2x^{2} – 9x – 6x + 27 = 0
(x – 3)(2x – 9) = 0
x = 3, 9/25y^{2} – 18y – 35 = 0
5y^{2} – 25y + 7y – 35 = 0
(5y + 7)(y – 5) = 0
y = 5, 7/5
Therefore, option 4) is correctIncorrect
Answer – 4) Relationship between x and y cannot be determined.
Explanation:
2x^{2 }– 15x + 27 = 0
2x^{2} – 9x – 6x + 27 = 0
(x – 3)(2x – 9) = 0
x = 3, 9/25y^{2} – 18y – 35 = 0
5y^{2} – 25y + 7y – 35 = 0
(5y + 7)(y – 5) = 0
y = 5, 7/5
Therefore, option 4) is correct 
Question 4 of 10
4. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q.3 and Q.4) In the following questions two equations are given. Solve these equations and choose the correct option.
x^{2} + 16x + 55 = 0
2y^{2 }+ 9y + 10 = 0Correct
Answer 3) y > x
Explanation:
We have, x^{2} + 16x + 55 = 0
X^{2 } + 11x + 5x + 55 = 0
(x + 5)(x + 11) = 0
x = 11, 52y^{2} + 9y + 10 = 0
2y^{2} + 5y + 4y + 10 = 0
(2y + 5)(y + 2) = 0
Y = 2, 5/2Therefore, y > x
Incorrect
Answer 3) y > x
Explanation:
We have, x^{2} + 16x + 55 = 0
X^{2 } + 11x + 5x + 55 = 0
(x + 5)(x + 11) = 0
x = 11, 52y^{2} + 9y + 10 = 0
2y^{2} + 5y + 4y + 10 = 0
(2y + 5)(y + 2) = 0
Y = 2, 5/2Therefore, y > x

Question 5 of 10
5. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeWhat approximate value should come in place of question mark in the following question?
39.005 × 21.889 – 11.945 × 6.003 = 130.909 × ?Correct
Answer – 1) 6
Explanation:
Let the value in question mark be x, then,
39 × 22 – 12 × 6 = 131 × x ( by converting every value to their nearest whole number)
858 – 72 = 131x
x = 6Incorrect
Answer – 1) 6
Explanation:
Let the value in question mark be x, then,
39 × 22 – 12 × 6 = 131 × x ( by converting every value to their nearest whole number)
858 – 72 = 131x
x = 6 
Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q.6 – Q.10) The following table shows the percentage of people who are literate, ratio literate males to females and ratio of illiterate males to illiterate females in states A, B, C, D and E.
What is the total population of state B if total number of literate females in the state are 12100?
Correct
Answer 2) 55000
Explanation:
Total number of literate people in state B = 12100/11 × 29 = 31900
Therefore, the total population of the state = 31900/58 × 100 = 55000
Trick: The answer should be divisible by 11 because two 11s are available in number 12100.Incorrect
Answer 2) 55000
Explanation:
Total number of literate people in state B = 12100/11 × 29 = 31900
Therefore, the total population of the state = 31900/58 × 100 = 55000
Trick: The answer should be divisible by 11 because two 11s are available in number 12100. 
Question 7 of 10
7. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q.6 – Q.10) The following table shows the percentage of people who are literate, ratio literate males to females and ratio of illiterate males to illiterate females in states A, B, C, D and E.
What is the total number of illiterate males in state A and state C if their population is 1.5 lakhs and 2.2 lakhs respectively?
Correct
Answer 5) 48200
Explanation Total number of illiterate people in state A = 34% of 1.5 lakhs = 51000
Number of illiterate males in state A = 51000/17 × 8 = 24000
Total number of illiterate people in state C = 25% of 2.2 lakhs = 55000
Total number of illiterate males = 55000/25 × 11 = 24200
Required number = 24000 + 24200 = 48200Incorrect
Answer 5) 48200
Explanation Total number of illiterate people in state A = 34% of 1.5 lakhs = 51000
Number of illiterate males in state A = 51000/17 × 8 = 24000
Total number of illiterate people in state C = 25% of 2.2 lakhs = 55000
Total number of illiterate males = 55000/25 × 11 = 24200
Required number = 24000 + 24200 = 48200 
Question 8 of 10
8. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q.6 – Q.10) The following table shows the percentage of people who are literate, ratio literate males to females and ratio of illiterate males to illiterate females in states A, B, C, D and E.
What is the total population of state D if the number of the illiterate males in the state are 36000?
Correct
Answer4) 3lakhs
Explanation:
Total number of illiterate people in state D = 36000/12 × 23 =69000
Total population of state D = 69000/23 × 100 = 300000 = 3 lakhsIncorrect
Answer4) 3lakhs
Explanation:
Total number of illiterate people in state D = 36000/12 × 23 =69000
Total population of state D = 69000/23 × 100 = 300000 = 3 lakhs 
Question 9 of 10
9. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q.6 – Q.10) The following table shows the percentage of people who are literate, ratio literate males to females and ratio of illiterate males to illiterate females in states A, B, C, D and E.
Adding to the information given in question no 8, the total number of literate females in state E are 29400. Then, the population of state E is how much percent less than the population of state D?
Correct
Answer 2) 160/3%
Explanation– Total number of literate population of state E = 29400/7 × 17 = 71,400
Total population of state E = 71400/51 × 100 = 140000
Required percentage = (300000 – 140000)/300000 × 100 = 160/3%Incorrect
Answer 2) 160/3%
Explanation– Total number of literate population of state E = 29400/7 × 17 = 71,400
Total population of state E = 71400/51 × 100 = 140000
Required percentage = (300000 – 140000)/300000 × 100 = 160/3% 
Question 10 of 10
10. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q.6 – Q.10) The following table shows the percentage of people who are literate, ratio literate males to females and ratio of illiterate males to illiterate females in states A, B, C, D and E.
If the population of state A is thrice as much as D, the number of literate people in state D are how much percent less than the number of literate people in state A ?
Correct
Answer 3) 550/9%
Explanation– Let the population of state D be 100, then the population of state A will be 300. (actual population is of course way higher)
Number of literate people in state D = 77% of 100 = 77
Number of literate people in state A = 66% of 300 = 198
Required percentage = (198 – 77)/198 × 100 = 12100/198 = 550/9%Incorrect
Answer 3) 550/9%
Explanation– Let the population of state D be 100, then the population of state A will be 300. (actual population is of course way higher)
Number of literate people in state D = 77% of 100 = 77
Number of literate people in state A = 66% of 300 = 198
Required percentage = (198 – 77)/198 × 100 = 12100/198 = 550/9%
________________________
 Click view Questions button to view Explanation
 Note: We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
 Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
 If you find any mistake, please tell us in the comment section.