Welcome to Online QuantTest in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for SBI PO 2019 Prelims Exam and we are creating sample questions in Quant section, this type of Question will be asked in SBI PO 2019.

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

Categories

Quantitative Aptitude0%

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Answered

Review

Question 1 of 10

1. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (Q1-5). The following pie chart and line graph give the information about the number of books published and sold by five publishers A, B, C, D and E. Total number of books published are 13000.

Number of books which were unsold and published by A and B together are:

Correct

Answer- 2) 940
Explanation- Number of books published by A and B together = (27 + 16) % of 13000 = 43 % of 13000 = 5590
Number of books that were sold by A and B = 2750 + 1900 = 4650
Number of books that stay unsold = 5590 – 4650 = 940

Incorrect

Answer- 2) 940
Explanation- Number of books published by A and B together = (27 + 16) % of 13000 = 43 % of 13000 = 5590
Number of books that were sold by A and B = 2750 + 1900 = 4650
Number of books that stay unsold = 5590 – 4650 = 940

Question 2 of 10

2. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (Q1-5). The following pie chart and line graph give the information about the number of books published and sold by five publishers A, B, C, D and E. Total number of books published are 13000.

Average number of books that were sold by publishers B, C and E together are:

Correct

Answer- 4) 1825
Explanation- Total number of books that were sold by B, C and E together = 1900 + 1540 + 2035 = 5475
Average = 5475/3 = 1825

Incorrect

Answer- 4) 1825
Explanation- Total number of books that were sold by B, C and E together = 1900 + 1540 + 2035 = 5475
Average = 5475/3 = 1825

Question 3 of 10

3. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (Q1-5). The following pie chart and line graph give the information about the number of books published and sold by five publishers A, B, C, D and E. Total number of books published are 13000.

Approximately what percent of books published by B and D together stayed unsold?

Correct

Answer- 2) 10%
Explanation- Total number of books published by B and D together = (16 + 25) % of 13000 = 5330
Total number of books sold by them = 1900 + 2888 = 4788
Books that stayed unsold = 5330 – 4788 = 542
Required percentage = 542/5330 ×100 = 10% (approx.)

Incorrect

Answer- 2) 10%
Explanation- Total number of books published by B and D together = (16 + 25) % of 13000 = 5330
Total number of books sold by them = 1900 + 2888 = 4788
Books that stayed unsold = 5330 – 4788 = 542
Required percentage = 542/5330 ×100 = 10% (approx.)

Question 4 of 10

4. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (Q1-5). The following pie chart and line graph give the information about the number of books published and sold by five publishers A, B, C, D and E. Total number of books published are 13000.

The cost prize of each book published by E is Rs 150. What was the selling price of each book he sold if he made a total profit of Rs 44975?

Correct

Answer- 1) Rs 185
Explanation- Total number of books published by E = 17% of 13000 = 2210
Total cost prize = 2210 × 150 = Rs 331500
Total selling prize = 331500 + 44975 = Rs 376475
Total books sold by E = 2035
Selling price of each book = 376475 / 2035 = Rs 185

Incorrect

Answer- 1) Rs 185
Explanation- Total number of books published by E = 17% of 13000 = 2210
Total cost prize = 2210 × 150 = Rs 331500
Total selling prize = 331500 + 44975 = Rs 376475
Total books sold by E = 2035
Selling price of each book = 376475 / 2035 = Rs 185

Question 5 of 10

5. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (Q1-5). The following pie chart and line graph give the information about the number of books published and sold by five publishers A, B, C, D and E. Total number of books published are 13000.

There is another publisher F who published 35% more books than B and 25% of them stayed unsold. Number of books sold by him are:

Correct

Answer- 4) 2106
Explanation– Number of books published by B = 16% of 13000 = 2080
Number of books published by F = 2080 + 35% of 2080 = 2080 + 728 = 2808
Number of books sold by him = 2808 – 25% of 2808 = 2808 – 702 = 2106

Incorrect

Answer- 4) 2106
Explanation– Number of books published by B = 16% of 13000 = 2080
Number of books published by F = 2080 + 35% of 2080 = 2080 + 728 = 2808
Number of books sold by him = 2808 – 25% of 2808 = 2808 – 702 = 2106

Question 6 of 10

6. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (Q6 and 7). The following questions are accompanied by two statements (l) and (ll). You have to determine which statement (s) is/are sufficient to answer the questions.

Marked price of the article is how much more than the cost price?
(l) Selling price of the article is Rs 120.
(ll) There was a profit of 50% even after giving a discount of 20%.

Correct

Answer- 1) l and ll together.
Explanation- Let the marked price of the article is 100x
Then, selling price = 80x
Cost price = 80x/150 × 100 = 160x/3
So very apparently we need to know one out of marked price, selling price and cost price to know the difference between marked price and cost price.

Incorrect

Answer- 1) l and ll together.
Explanation- Let the marked price of the article is 100x
Then, selling price = 80x
Cost price = 80x/150 × 100 = 160x/3
So very apparently we need to know one out of marked price, selling price and cost price to know the difference between marked price and cost price.

Question 7 of 10

7. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (Q6 and 7). The following questions are accompanied by two statements (l) and (ll). You have to determine which statement (s) is/are sufficient to answer the questions.

Number of days taken by A to complete the work are how much more or less than the number of days taken by B to complete the same work?
(l) Time taken by B to complete the 50% of the work is 3 days less than the work done A to complete the whole work.
(ll) Ratio of efficiencies of A and B is 3:2 respectively.

Correct

Answer- 4) Both l and ll together.
Explanation- Let the time taken by B to complete 50% of the work is x days.
By using statement (l), we have
Time taken by B to complete the whole work = 2x
Time taken by A to complete the whole work = x + 3
Clearly statement (l) is not sufficient to answer the question.
Now by using statement (ll),
Ratio of efficiencies of A and B is 3:2, then the time taken by them to complete the work will be in the ratio 2:3
Then, (x + 3)/2x = 2/3
Therefore, x = 9
Now we can easily answer the question.

Incorrect

Answer- 4) Both l and ll together.
Explanation- Let the time taken by B to complete 50% of the work is x days.
By using statement (l), we have
Time taken by B to complete the whole work = 2x
Time taken by A to complete the whole work = x + 3
Clearly statement (l) is not sufficient to answer the question.
Now by using statement (ll),
Ratio of efficiencies of A and B is 3:2, then the time taken by them to complete the work will be in the ratio 2:3
Then, (x + 3)/2x = 2/3
Therefore, x = 9
Now we can easily answer the question.

Question 8 of 10

8. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (Q8 and 9). In the following questions two quantities are given. You have to compare the numerical values of these quantities and choose the appropriate option.

Quantity I- The speed of the boat in the still water (in km/h). Boat goes 120 km downstream and then goes 60 km upstream in 11 hours. The same boat goes 150 km downstream and then goes 66 km upstream in 13 hours. The speeds of the boat and stream stay same throughout these journeys. Quantity II- Value of y if y^{2} – 30y + 225 = 0.

Correct

Answer- 4) Quantity I > quantity II Explanation- Let the speed of the boat while going downstream is x km/h and the speed of the boat while going upstream is y km/h. Then, according to the question,
120/x + 60/y = 11
150/x + 66/y = 13
By solving both equations, we have, x = 20, y = 12
Speed of the boat in still water = 1 / 2 (20 + 12) = 16km/h = quantity I
y^{2} – 30y + 225 = 0 or y^{2} – 15 y – 15y + 225 = 0
By solving, y = 15 = quantity II
Therefore, quantity I > quantity II

Incorrect

Answer- 4) Quantity I > quantity II Explanation- Let the speed of the boat while going downstream is x km/h and the speed of the boat while going upstream is y km/h. Then, according to the question,
120/x + 60/y = 11
150/x + 66/y = 13
By solving both equations, we have, x = 20, y = 12
Speed of the boat in still water = 1 / 2 (20 + 12) = 16km/h = quantity I
y^{2} – 30y + 225 = 0 or y^{2} – 15 y – 15y + 225 = 0
By solving, y = 15 = quantity II
Therefore, quantity I > quantity II

Question 9 of 10

9. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (Q8 and 9). In the following questions two quantities are given. You have to compare the numerical values of these quantities and choose the appropriate option.

A wire of length x was first converted to a square and then it was converted into a circle.
Quantity I- Area enclosed by the wire when it is the form of square.
Quantity II- Area enclosed by the wire when it is in the form of circle.

Correct

Answer- 5) Quantity I < Quantity II Explanation- Let the length of each side of the square thus formed is a.
Then, perimeter of the square = 4a = x
a = x/4
Area of the square = (x/4)^{2} = x^{2}/16 = quantity I
Let the radius of the circle formed is r
Then, circumference of the circle = 2∏r = x
Thus, r = x/2∏
Area of the circle = ∏r^{2} = ∏ (x/2∏)^{2} = x^{2}/4∏ = 7x^{2}/88 = quantity II
Clearly, x^{2}/16 < 7x^{2}/88

Incorrect

Answer- 5) Quantity I < Quantity II Explanation- Let the length of each side of the square thus formed is a.
Then, perimeter of the square = 4a = x
a = x/4
Area of the square = (x/4)^{2} = x^{2}/16 = quantity I
Let the radius of the circle formed is r
Then, circumference of the circle = 2∏r = x
Thus, r = x/2∏
Area of the circle = ∏r^{2} = ∏ (x/2∏)^{2} = x^{2}/4∏ = 7x^{2}/88 = quantity II
Clearly, x^{2}/16 < 7x^{2}/88

Question 10 of 10

10. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

A sum of money amounts to Rs 189 after one year and Rs 204.12 after two years at a certain rate of interest compounded annually. What is the principal amount?