Welcome to Online QuantTest in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for SBI PO 2019 Prelims Exam and we are creating sample questions in Quant section, this type of Question will be asked in SBI PO 2019.

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

Categories

Quantitative Aptitude0%

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Answered

Review

Question 1 of 10

1. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (Q1-5). The pie chart below shows the percentage of items manufactured by six different companies in a month and line graph shows the number of items that turned out to be defective ones.

Total number of non defective items produced by A and C together are:

Correct

Answer- 3) 24029
Explanation- Total number of items produced by A and C together = (17 + 12) %of 87000 = 25230
Total number of defective items produced by A and C together = 538 + 663 = 1201
Required number = 25230 – 1201 = 24029

Incorrect

Answer- 3) 24029
Explanation- Total number of items produced by A and C together = (17 + 12) %of 87000 = 25230
Total number of defective items produced by A and C together = 538 + 663 = 1201
Required number = 25230 – 1201 = 24029

Question 2 of 10

2. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (Q1-5). The pie chart below shows the percentage of items manufactured by six different companies in a month and line graph shows the number of items that turned out to be defective ones.

Number of non defective items produced by company B is how much percent of the total number of items produced by company C? (Approximately)

Correct

Answer- 1) 207%
Explanation- Number of non defective articles produced by company B = 26% of 87000 – 1015 = 22620 – 1015 = 21605
Number of items produced by company C = 12% of 87000 = 10440
Required percentage = 21605/10440 × 100 = 207% (approx.)

Incorrect

Answer- 1) 207%
Explanation- Number of non defective articles produced by company B = 26% of 87000 – 1015 = 22620 – 1015 = 21605
Number of items produced by company C = 12% of 87000 = 10440
Required percentage = 21605/10440 × 100 = 207% (approx.)

Question 3 of 10

3. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (Q1-5). The pie chart below shows the percentage of items manufactured by six different companies in a month and line graph shows the number of items that turned out to be defective ones.

The cost prize of every item produced by company F is Rs 35. Each defective item was sold at half of the cost prize. He sold non defective items at Rs 50 each. What is his profit percentage in the business? (Approximately)

Correct

Answer- 3) 36.9%
Explanation- Total no of non defective items produced by company F = 17400 – 1122 = 16278
Total cost prize = 35 × 17400 = Rs 609000
Total selling prize = 17.5 × 1122 + 50 × 16278 = Rs 833535
Profit % = (833535 – 609000) / 609000 × 100 = 36.9%

Incorrect

Answer- 3) 36.9%
Explanation- Total no of non defective items produced by company F = 17400 – 1122 = 16278
Total cost prize = 35 × 17400 = Rs 609000
Total selling prize = 17.5 × 1122 + 50 × 16278 = Rs 833535
Profit % = (833535 – 609000) / 609000 × 100 = 36.9%

Question 4 of 10

4. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (Q1-5). The pie chart below shows the percentage of items manufactured by six different companies in a month and line graph shows the number of items that turned out to be defective ones.

What is the difference between the total number of non defective items and total number of defective articles produced by all the companies together?

Correct

Answer- 4) 77974
Explanation– Total number of defective items produced by all the companies together = 538 + 1015 + 663 + 845 + 330 + 1122 = 4513
Total number of non defective items produced = 87000 – 4513 = 82487
Required difference = 82487 – 4513 = 77974

Incorrect

Answer- 4) 77974
Explanation– Total number of defective items produced by all the companies together = 538 + 1015 + 663 + 845 + 330 + 1122 = 4513
Total number of non defective items produced = 87000 – 4513 = 82487
Required difference = 82487 – 4513 = 77974

Question 5 of 10

5. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (Q1-5). The pie chart below shows the percentage of items manufactured by six different companies in a month and line graph shows the number of items that turned out to be defective ones.

Somehow company C was able to sell 100/3% of the defective items at cost prize and rest of the defective items were to be sold at half of the cost prize. All the non defective items were sold at double of the cost prize. What is the total selling prize for company C if the cost prize of each item is Rs 25?

Correct

Answer- 5) Rs 499900
Explanation- Total selling prize of defective items = 100/3% of 663 × 25 + (100 – 100/3) % of 663 × 12.5 = 5525 + 5525 = Rs 11050
Total selling prize of non defective items = (12% of 87000 – 663) × 50 = Rs 488850
Total selling prize = 488850 + 11050 = Rs 499900

Incorrect

Answer- 5) Rs 499900
Explanation- Total selling prize of defective items = 100/3% of 663 × 25 + (100 – 100/3) % of 663 × 12.5 = 5525 + 5525 = Rs 11050
Total selling prize of non defective items = (12% of 87000 – 663) × 50 = Rs 488850
Total selling prize = 488850 + 11050 = Rs 499900

Question 6 of 10

6. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (Q6 and Q7). In these questions two equations are given. Solve these equations and choose the correct option.

4x^2 – 5x – 26 = 0
y^2 – 20y + 99 = 0

Correct

Answer- 3) If x < y
Explanation- 4x^2 – 5x – 26 = 0 or 4x^2 – 13x + 8x – 26 = 0
x(4x – 13) + 2(4x – 13) = 0
(4x – 13) (x + 2) = 0
Therefore, x = -2, 13/4
y^2 – 20y + 99 = 0 or y^2 – 11y – 9y + 99 = 0
(y – 11) (y – 9) = 0
y = 11, 9
x < y

Incorrect

Answer- 3) If x < y
Explanation- 4x^2 – 5x – 26 = 0 or 4x^2 – 13x + 8x – 26 = 0
x(4x – 13) + 2(4x – 13) = 0
(4x – 13) (x + 2) = 0
Therefore, x = -2, 13/4
y^2 – 20y + 99 = 0 or y^2 – 11y – 9y + 99 = 0
(y – 11) (y – 9) = 0
y = 11, 9
x < y

Question 7 of 10

7. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (Q6 and Q7). In these questions two equations are given. Solve these equations and choose the correct option.

7x^{2} – 25x + 12 = 0 5y^{2} + y – 490 = 0

Correct

Answer- 5) If x = y or relationship between x and y cannot be established.
7x^{2} – 25x + 12 = 0 or 7x^{2} – 21x – 4x + 12 = 0
7x(x – 3) – 4(x – 3) = 0
X = 3, 4/7

5y^{2} + y – 490 = 0 or 5y^{2} + 50y – 49y – 490 = 0
5y(y + 10) – 49(y + 10) = 0
Y = – 10, 49/5
Therefore, option 5) is correct.

Incorrect

Answer- 5) If x = y or relationship between x and y cannot be established.
7x^{2} – 25x + 12 = 0 or 7x^{2} – 21x – 4x + 12 = 0
7x(x – 3) – 4(x – 3) = 0
X = 3, 4/7

5y^{2} + y – 490 = 0 or 5y^{2} + 50y – 49y – 490 = 0
5y(y + 10) – 49(y + 10) = 0
Y = – 10, 49/5
Therefore, option 5) is correct.

Question 8 of 10

8. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions(Q8-10). In the following questions, a number series is given. One of the numbers is wrong according to the pattern of number series. That number is your answer.

5, 9, 18, 61, 404.

Correct

Answer- 3) 18 Explanation- The correct series is:
5
5 + 2^{2} = 9
9 + 3^{3} = 36
36 + 5^{2} = 61
61 + 7^{3} = 404

Incorrect

Answer- 3) 18 Explanation- The correct series is:
5
5 + 2^{2} = 9
9 + 3^{3} = 36
36 + 5^{2} = 61
61 + 7^{3} = 404

Question 9 of 10

9. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions(Q8-10). In the following questions, a number series is given. One of the numbers is wrong according to the pattern of number series. That number is your answer.

6.6, 16.5, 57.75, 317.625, 2382.1875.

Correct

Answer- 1) 6.6
Explanation- The correct series is:
11
11 × 1.5 = 16.5
16.5 × 3.5 = 57.75
57.75 × 5.5 = 317.625
317.625 × 7.5 = 2382.1875

Incorrect

Answer- 1) 6.6
Explanation- The correct series is:
11
11 × 1.5 = 16.5
16.5 × 3.5 = 57.75
57.75 × 5.5 = 317.625
317.625 × 7.5 = 2382.1875

Question 10 of 10

10. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions(Q8-10). In the following questions, a number series is given. One of the numbers is wrong according to the pattern of number series. That number is your answer.