Hello Aspirants
Welcome to Online Quant Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for SBI PO 2019 Prelims Exam and we are creating sample questions in Quant section, this type of Question will be asked in SBI PO 2019.
Click Here to View Cumulus Course: SBI PO 2019 Prelims
SBI PO 2019 Prelims: Reasoning Test – 7.00 PM Every Day
SBI PO 2019 Prelims: Quant Test – 8.00 PM Every Day
SBI PO 2019 Prelims: English Test – 9.00 PM Every Day
Help: Share Our Cumulus Course for SBI PO 2019 Exam Course page to your Friends & FB Groups
SBI PO Previous Year Question Paper
________________________
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
 Quantitative Aptitude 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ (15) The following bar graph shows the number of people who died in road accidents in New Zealand in various years and the table below it shows the ratio of number of men, women and children who died in those accidents.
The no of children who died in road accidents in 2015 is how much percentage more than that of children who died in road accidents in year 2014?
Correct
Answer2) 100/3%
Explanation No of children who died in road accidents in 2015=4/17×425=100
No of children who died in 2014 in road accidents=3/22×550=75
Required percentage=25/75×100=100/3%Incorrect
Answer2) 100/3%
Explanation No of children who died in road accidents in 2015=4/17×425=100
No of children who died in 2014 in road accidents=3/22×550=75
Required percentage=25/75×100=100/3% 
Question 2 of 10
2. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ (15) The following bar graph shows the number of people who died in road accidents in New Zealand in various years and the table below it shows the ratio of number of men, women and children who died in those accidents.
Find the difference between the total number of men who died in road accidents in years 2014, 2015 and 2016 and the number of women who died in years 2016, 2017 and 2018.
Correct
Answer3) 530
Explanation The number of men who died in 2014, 2015 and 2016=12/22×550 + 8/17×425 + 38/75×750 = 300 + 200 + 380 = 880
The number of women who died in 2016, 2017 and 2018 = 25/75×750 + 3/10×200 + 8/30×150 = 250 + 60 + 40 = 350
Required difference = 880350 = 530Incorrect
Answer3) 530
Explanation The number of men who died in 2014, 2015 and 2016=12/22×550 + 8/17×425 + 38/75×750 = 300 + 200 + 380 = 880
The number of women who died in 2016, 2017 and 2018 = 25/75×750 + 3/10×200 + 8/30×150 = 250 + 60 + 40 = 350
Required difference = 880350 = 530 
Question 3 of 10
3. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ (15) The following bar graph shows the number of people who died in road accidents in New Zealand in various years and the table below it shows the ratio of number of men, women and children who died in those accidents.
By how much percent the number of women who died in road accidents in year 2018 is less than the number of women who died in road accidents in year 2014?
Correct
Answer 1) 540/7%
Explanation The number of women who died in 2018 = 8/30 × 150 = 40
The number of women who died in 2014 = 7/22 × 550 = 175
Required percentage = 135/175 × 100 = 540/7 %Incorrect
Answer 1) 540/7%
Explanation The number of women who died in 2018 = 8/30 × 150 = 40
The number of women who died in 2014 = 7/22 × 550 = 175
Required percentage = 135/175 × 100 = 540/7 % 
Question 4 of 10
4. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ (15) The following bar graph shows the number of people who died in road accidents in New Zealand in various years and the table below it shows the ratio of number of men, women and children who died in those accidents.
In the year 2013 the total number of people who died in road accidents was 50% more than that of year 2014. Also, the ratio of number of men who died in 2013 to the number of men who died in year 2018 is 93:17. No children died in road accidents in year 2013. Find the number of women who died in road accidents in year 2013.
Correct
Answer 4) 360
Explanation The number of people who died in year 2013 = 550 + 50% 0f 550 = 825
The number of men who died in year 2018 = 17/30 × 150 = 85
The number of men who died in year 2014 = 85 × 93/17 = 465
Therefore, the required number of women = 825465 = 360Incorrect
Answer 4) 360
Explanation The number of people who died in year 2013 = 550 + 50% 0f 550 = 825
The number of men who died in year 2018 = 17/30 × 150 = 85
The number of men who died in year 2014 = 85 × 93/17 = 465
Therefore, the required number of women = 825465 = 360 
Question 5 of 10
5. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ (15) The following bar graph shows the number of people who died in road accidents in New Zealand in various years and the table below it shows the ratio of number of men, women and children who died in those accidents.
The ratio of total number of men to the total number women who died in road accidents in all the given years is:
Correct
Answer 2) 213:130
Explanation: Total number men who died in road accidents in the given years = 12/22 × 550 + 8/17 × 425 + 38/75 × 750 + 5/10 × 200 + 17/30 × 150 = 300 + 200 + 380 + 100 + 85 = 1065
Total number of women who died in road accidents in the given years = 7/22 × 550 + 5/17 × 425 + 25/75 × 750 + 3/10 × 200 + 8/30 × 150 = 175 + 125 + 250 + 60 + 40 = 650
Required ratio= 1065/650 = 213/130Incorrect
Answer 2) 213:130
Explanation: Total number men who died in road accidents in the given years = 12/22 × 550 + 8/17 × 425 + 38/75 × 750 + 5/10 × 200 + 17/30 × 150 = 300 + 200 + 380 + 100 + 85 = 1065
Total number of women who died in road accidents in the given years = 7/22 × 550 + 5/17 × 425 + 25/75 × 750 + 3/10 × 200 + 8/30 × 150 = 175 + 125 + 250 + 60 + 40 = 650
Required ratio= 1065/650 = 213/130 
Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ (610) The following pie chart shows the percentage distribution of the passengers travelling from Chandigarh to Ludhiana by buses A, B, C and D. The 2nd pie chart shows the percentage distribution of women travelling from these buses.
Find the difference between the number of men travelling in the bus C and the number of men travelling in the bus D.
Correct
Answer 3) 70
Explanation Number of men travelling in bus C = 20% of 700 – 26% of 150 = 140 – 39 = 101
Number of men travelling in bus D = 7% of 700 – 12% of 150 = 49 – 18 = 31
Required difference = 101 – 31 = 70Incorrect
Answer 3) 70
Explanation Number of men travelling in bus C = 20% of 700 – 26% of 150 = 140 – 39 = 101
Number of men travelling in bus D = 7% of 700 – 12% of 150 = 49 – 18 = 31
Required difference = 101 – 31 = 70 
Question 7 of 10
7. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ (610) The following pie chart shows the percentage distribution of the passengers travelling from Chandigarh to Ludhiana by buses A, B, C and D. The 2nd pie chart shows the percentage distribution of women travelling from these buses.
The number of men travelling in bus B is how much percent more than the number of women travelling in bus A (approximately)?
Correct
Answer 1) 368%
Explanation: The number of men travelling in bus B = 48% of 700 – 18% of 150 = 309
The number of women travelling in bus A = 44% of 150 = 66
Required percent = (309 – 66)/66 × 100 = 368% (approx.)Incorrect
Answer 1) 368%
Explanation: The number of men travelling in bus B = 48% of 700 – 18% of 150 = 309
The number of women travelling in bus A = 44% of 150 = 66
Required percent = (309 – 66)/66 × 100 = 368% (approx.) 
Question 8 of 10
8. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ (610) The following pie chart shows the percentage distribution of the passengers travelling from Chandigarh to Ludhiana by buses A, B, C and D. The 2nd pie chart shows the percentage distribution of women travelling from these buses.
Total number of men travelling from buses A, B and C together is:
Correct
Answer 3) 519
Explanation Total no of men = 700 – 150 = 550
No of men travelling from bus D = 7% 0f 700 – 12% of 150 = 49 – 18 = 31
Required no of men = 550 – 31 = 519Incorrect
Answer 3) 519
Explanation Total no of men = 700 – 150 = 550
No of men travelling from bus D = 7% 0f 700 – 12% of 150 = 49 – 18 = 31
Required no of men = 550 – 31 = 519 
Question 9 of 10
9. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ (610) The following pie chart shows the percentage distribution of the passengers travelling from Chandigarh to Ludhiana by buses A, B, C and D. The 2nd pie chart shows the percentage distribution of women travelling from these buses.
There is an another bus E travelling from Chandigarh to Ludhiana in which total number of passengers is 23 less than the number of men travelling in the bus C and the number of men travelling in bus E is 100/3% more than the number of women travelling in bus B. What is the number of women travelling in bus E?
Correct
Answer 5) 42
Explanation: The number of passengers travelling in bus E = 101 – 23 = 78
The number of men travelling in bus E = 27 + 100/3% of 27 = 36
The number of women travelling in bus E = 78 – 36 = 42Incorrect
Answer 5) 42
Explanation: The number of passengers travelling in bus E = 101 – 23 = 78
The number of men travelling in bus E = 27 + 100/3% of 27 = 36
The number of women travelling in bus E = 78 – 36 = 42 
Question 10 of 10
10. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ (610) The following pie chart shows the percentage distribution of the passengers travelling from Chandigarh to Ludhiana by buses A, B, C and D. The 2nd pie chart shows the percentage distribution of women travelling from these buses.
Going by the information given in the question number 9, the number of men travelling in bus E is how much percent of the total number of men travelling in bus A and D?
Correct
Answer 4) 180/7%
Explanation: Total number of men travelling in bus A and D = 109 + 31 = 140
No of men travelling in bus E = 36
Required percentage = 36/140 × 100 = 180/7 %Incorrect
Answer 4) 180/7%
Explanation: Total number of men travelling in bus A and D = 109 + 31 = 140
No of men travelling in bus E = 36
Required percentage = 36/140 × 100 = 180/7 %
________________________
 Click view Questions button to view Explanation
 Note: We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
 Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
 If you find any mistake, please tell us in the comment section.