Hello Aspirants
Welcome to Online Quant Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for SBI PO 2019 Mains Exam and we are creating sample questions in Quant section, this type of Question will be asked in SBI PO 2019!!!
Click Here to View Cumulus Course: SBI PO 2019 Mains
SBI PO 2019 Mains: GA Test – 7.00 PM Every Day
SBI PO 2019 Mains: Reasoning Test – 8.00 PM Every Day
SBI PO 2019 Mains: Quant Test – 9.00 PM Every Day
SBI PO 2019 Mains: English Test – 10.00 PM Every Day
Help: Share Our Cumulus Course for SBI PO 2019 Exam Course page to your Friends & FB Groups
SBI PO Previous Year Question Paper
Click Here to Subscribe Crack High Level Puzzles & Seating Arrangement Questions PDF 2019 Plan
_______________________
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
 Quantitative Aptitude 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q15). The following table gives information about the number of students who applied for an exam, appeared in the exam and passed the exam from five cities i.e. Delhi, Mumbai, Bangalore, Chennai and Kolkata. Percentage of the males who passed the exam is calculated by using number of males who applied for the exam as the base. Few values are missing in the table.
If the percentage of students who passed the exam from Delhi are 20% out of the total number of students who appeared in the exam, number of females who passed the exam from Delhi are:
Correct
Answer 5) 41
Explanation
Total number of students who appeared in the exam from Delhi = 275 + 150 = 425
Number of students who passed the exam = 20% of 425 = 85
Number of males who passed the exam = 16% of 275 = 44
Number of females who passed the exam = 85 – 44 = 41Incorrect
Answer 5) 41
Explanation
Total number of students who appeared in the exam from Delhi = 275 + 150 = 425
Number of students who passed the exam = 20% of 425 = 85
Number of males who passed the exam = 16% of 275 = 44
Number of females who passed the exam = 85 – 44 = 41 
Question 2 of 10
2. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q15). The following table gives information about the number of students who applied for an exam, appeared in the exam and passed the exam from five cities i.e. Delhi, Mumbai, Bangalore, Chennai and Kolkata. Percentage of the males who passed the exam is calculated by using number of males who applied for the exam as the base. Few values are missing in the table.
Number of males who passed the exam from Mumbai are how much more than the number of males who didn’t appear for the exam from the same city?
Correct
Answer 1) 25
Explanation
Number of males who passed the exam from Mumbai = 20% of 305 = 61
Number of males who didn’t appear for the exam = 61 – 36 = 25Incorrect
Answer 1) 25
Explanation
Number of males who passed the exam from Mumbai = 20% of 305 = 61
Number of males who didn’t appear for the exam = 61 – 36 = 25 
Question 3 of 10
3. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q15). The following table gives information about the number of students who applied for an exam, appeared in the exam and passed the exam from five cities i.e. Delhi, Mumbai, Bangalore, Chennai and Kolkata. Percentage of the males who passed the exam is calculated by using number of males who applied for the exam as the base. Few values are missing in the table.
Total number of students who appeared in the exam from Chennai are 324. What is the difference between the number of females who applied for the exam from Chennai and the number of females who passed the exam from Chennai if the total number of students who passed the exam from the same city are 98?
Correct
Answer 3) 117
Explanation
Let the total number of females who applied for the exam from Chennai are x.
According to question,
216 – 22 + x – 13 = 324
x = 143
Number of males who passed the exam from Chennai = 100/3% of 216 = 72
Number of females who passed the exam = 98 – 72 = 26
Required difference = 143 – 26 = 117Incorrect
Answer 3) 117
Explanation
Let the total number of females who applied for the exam from Chennai are x.
According to question,
216 – 22 + x – 13 = 324
x = 143
Number of males who passed the exam from Chennai = 100/3% of 216 = 72
Number of females who passed the exam = 98 – 72 = 26
Required difference = 143 – 26 = 117 
Question 4 of 10
4. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q15). The following table gives information about the number of students who applied for an exam, appeared in the exam and passed the exam from five cities i.e. Delhi, Mumbai, Bangalore, Chennai and Kolkata. Percentage of the males who passed the exam is calculated by using number of males who applied for the exam as the base. Few values are missing in the table.
If the total number of students who appear in the exam from Kolkata are x, then the number of students who passed the exam from Kolkata are (x – 5)/12. What is the difference between the total number of females who applied for the exam from Kolkata and the number of males who passed the exam from Kolkata if the number of females who passed the exam from the same city are 24?
Correct
Answer 4) 167
Explanation
Number of males who passed the exam from Kolkata = 4% of 225 = 9
Total number of students who passed the exam from Kolkata = 9 + 24 = 33
We have, (x – 5)/12 = 33
x = 396 + 5 = 401
Number of females who applied for the exam from Kolkata = 401 – 225 = 176
Required difference = 176 – 9 = 167Incorrect
Answer 4) 167
Explanation
Number of males who passed the exam from Kolkata = 4% of 225 = 9
Total number of students who passed the exam from Kolkata = 9 + 24 = 33
We have, (x – 5)/12 = 33
x = 396 + 5 = 401
Number of females who applied for the exam from Kolkata = 401 – 225 = 176
Required difference = 176 – 9 = 167 
Question 5 of 10
5. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q15). The following table gives information about the number of students who applied for an exam, appeared in the exam and passed the exam from five cities i.e. Delhi, Mumbai, Bangalore, Chennai and Kolkata. Percentage of the males who passed the exam is calculated by using number of males who applied for the exam as the base. Few values are missing in the table.
From Bangalore, if the total number of students who appeared for the exam are 258, then what is the difference between the number of males who passed the exam and the number of males who didn’t appear for the exam?
Correct
Answer 2) 29
Explanation
Let the number of males who didn’t appear for the exam from Kolkata are x
Then, 188 + 92 – x – 4 = 258
Therefore, x = 18
Number of males who passed the exam = 25% of 188 = 47
Required difference = 47 – 18 = 29Incorrect
Answer 2) 29
Explanation
Let the number of males who didn’t appear for the exam from Kolkata are x
Then, 188 + 92 – x – 4 = 258
Therefore, x = 18
Number of males who passed the exam = 25% of 188 = 47
Required difference = 47 – 18 = 29 
Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q610). In the following questions three statements are given. You have to determine which statement (s) are sufficient to answer the questions.
What is the minimum marks required to pass the exam?
(l) If a student scores 37% of the total marks, he will be declared passed.
(ll) Harry scores 34% marks and failed by 24 numbers. On the other hand David scores 45% marks and passed the exam by 64 marks.
(lll) Mike scores 41% marks and his marks were 472 less than the maximum marks and 32 marks more than the passing marks.Correct
Answer 3) Either ll or lll
Explanation
Let the maximum marks be x.
By using statement ll, we have,
11% of x = 88
x = 800
Marks required to pass the exam = 45% of 800 – 64 = 296
By using statement lll, we have,
41% of x + 472 = x
59% of x = 472
x = 800
Marks required to pass the exam = 41% of 800 – 32 = 328 – 32 = 296Incorrect
Answer 3) Either ll or lll
Explanation
Let the maximum marks be x.
By using statement ll, we have,
11% of x = 88
x = 800
Marks required to pass the exam = 45% of 800 – 64 = 296
By using statement lll, we have,
41% of x + 472 = x
59% of x = 472
x = 800
Marks required to pass the exam = 41% of 800 – 32 = 328 – 32 = 296 
Question 7 of 10
7. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q610). In the following questions three statements are given. You have to determine which statement (s) are sufficient to answer the questions.
A boat takes 5 hours to travel from point P to point Q in still water. What is the speed of the boat upstream?
(l) Speed of the stream is 3 km/h.
(ll) Distance from point Q from P is 60 km.
(lll) Time taken to travel downstream from P to Q is 4 hoursCorrect
Answer 1) Any two of them.
Explanation
By using statement l and ll, we have
60/x = 12 (x is the speed of boat in still water)
Therefore, x = 5 km/h
Speed of boat upstream = 12 – 3 = 9 km/h
Similarly, any two statements can be used to get the answerIncorrect
Answer 1) Any two of them.
Explanation
By using statement l and ll, we have
60/x = 12 (x is the speed of boat in still water)
Therefore, x = 5 km/h
Speed of boat upstream = 12 – 3 = 9 km/h
Similarly, any two statements can be used to get the answer 
Question 8 of 10
8. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q610). In the following questions three statements are given. You have to determine which statement (s) are sufficient to answer the questions.
What is the share of B in the profit earned by A, B and C together at the end of 1 year?
l. They together earned a profit of Rs 48000 for a period of 1 year.
ll. B’s investment was 25% less than that of A and 50% more than that of C.
lll. The profit of A is Rs 6500 more than that of C.Correct
Answer 5) l and ll together.’
Explanation
By using l and ll together, we have,
Ratio of investments = 3:4:5
Share of B = 48000/12 × 4 = Rs 16000Incorrect
Answer 5) l and ll together.’
Explanation
By using l and ll together, we have,
Ratio of investments = 3:4:5
Share of B = 48000/12 × 4 = Rs 16000 
Question 9 of 10
9. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q610). In the following questions three statements are given. You have to determine which statement (s) are sufficient to answer the questions.
If the tank is full, how much time the leak take to empty the tank?
l. A pipe can fill the tank without the leak in 15 hours.
ll. The capacity of the tank is 800 l.
lll. After the leak, pipe can fill the tank in 20 hours.Correct
Answer 4) l and lll
Explanation
By using l and lll, we have,
LCM of 15 and 20 = 60 = Total water to be filled
Water filled in tank in one hour without leak = 60/15 = 4
Water filled in one hour with leak = 60/20 = 3
Time taken by leak to empty the tank = 60/(4 – 3) = 60 hoursIncorrect
Answer 4) l and lll
Explanation
By using l and lll, we have,
LCM of 15 and 20 = 60 = Total water to be filled
Water filled in tank in one hour without leak = 60/15 = 4
Water filled in one hour with leak = 60/20 = 3
Time taken by leak to empty the tank = 60/(4 – 3) = 60 hours 
Question 10 of 10
10. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q610). In the following questions three statements are given. You have to determine which statement (s) are sufficient to answer the questions.
What is the present age of child?
l) Five years ago, the average age of husband and wife was 21 years.
ll) Present age of wife is 24 years.
lll) Average age of husband, wife and their child is 19 years.Correct
Answer 4) l and lll
Explanation
By using l and lll, we have,
Let the present ages of husband, wife and child are x, y and z. Then,
x + y = 21 × 2 + 10 = 52
x + y + z = 19 × 3 = 57
Therefore, z = 5
Hence, statement ll is not needed and is not enough either with l or lll.Incorrect
Answer 4) l and lll
Explanation
By using l and lll, we have,
Let the present ages of husband, wife and child are x, y and z. Then,
x + y = 21 × 2 + 10 = 52
x + y + z = 19 × 3 = 57
Therefore, z = 5
Hence, statement ll is not needed and is not enough either with l or lll.
________________________
 Click view Questions button to view Explanation
 Note: We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
 Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
 If you find any mistake, please tell us in the comment section.