Hello Aspirants,
Welcome to Online Quants Test in AffairsCloud.com. We are starting CumulusÂ Prelims CourseÂ for SBI PO exam and we are creating sample questions in Quant section, type of which will be asked in SBI POÂ 2017 !!!
 Click Here to View Cumulus: SBI POÂ 2017 Course
 SBI PO 2017: Reasoning Test
 SBI PO 2017: Quants Test
 SBI PO 2017: English Test
Help: Share Our SBI POÂ 2017 Course page to your Friends & FB Groups
_____________________________________________________________________
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
 Quantitative Aptitude 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (15): In these questions, a number series is given. Only one number is wrong which does not fit in the series. Find out the wrong number.
4 6 15 49 200 1011
Correct
Explanation :
4 * 1 + 2 = 6
6 * 2 + 3 = 15
15 * 3 + 4 = 49â€¦..
Wrong Number: 200
Correct Number: 201Incorrect
Explanation :
4 * 1 + 2 = 6
6 * 2 + 3 = 15
15 * 3 + 4 = 49â€¦..
Wrong Number: 200
Correct Number: 201 
Question 2 of 10
2. Question
1 pointsCategory: Quantitative Aptitude5 12 12 50 188 955
Correct
Explanation :
5 * 1 + (1 * 7) = 12
12 * 2 â€“ (2 * 6) = 12
12 * 3 + (3 * 5) = 51
51 * 4 â€“ (4 * 4) = 188
188 * 5 + (5 * 3) = 955
Wrong Number: 50Incorrect
Explanation :
5 * 1 + (1 * 7) = 12
12 * 2 â€“ (2 * 6) = 12
12 * 3 + (3 * 5) = 51
51 * 4 â€“ (4 * 4) = 188
188 * 5 + (5 * 3) = 955
Wrong Number: 50 
Question 3 of 10
3. Question
1 pointsCategory: Quantitative Aptitude2 3 11 39 172 885
Correct
Explanation :
2 * 1 + (1*1) = 3
3 * 2 + (2*2) = 10
10 * 3 + (3*3) = 39
39 * 4 + (4*4) = 172
172 * 5 + (5*5) = 885
Wrong Number: 11
Correct Number: 10Incorrect
Explanation :
2 * 1 + (1*1) = 3
3 * 2 + (2*2) = 10
10 * 3 + (3*3) = 39
39 * 4 + (4*4) = 172
172 * 5 + (5*5) = 885
Wrong Number: 11
Correct Number: 10 
Question 4 of 10
4. Question
1 pointsCategory: Quantitative Aptitude3 2 3 6 14 37
Correct
Explanation :
3 * 0.5 + 0.5 = 2
2 * 1 + 1 = 3
3 * 1.5 + 1.5 = 6
Wrong Number: 37
Correct Number: 37.5Incorrect
Explanation :
3 * 0.5 + 0.5 = 2
2 * 1 + 1 = 3
3 * 1.5 + 1.5 = 6
Wrong Number: 37
Correct Number: 37.5 
Question 5 of 10
5. Question
1 pointsCategory: Quantitative Aptitude3 10 22 30 53 68
Correct
Explanation:
3 + 7 * 1 = 10
10 + 6 * 2 = 22
22 + 5 * 3 = 37â€¦..
Wrong Number = 30
Correct Number = 37Incorrect
Explanation:
3 + 7 * 1 = 10
10 + 6 * 2 = 22
22 + 5 * 3 = 37â€¦..
Wrong Number = 30
Correct Number = 37 
Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (610): Refer to the table and answer the given questions
Data related to performance of 6 Batsman in a tournament
Batsman Number of matches played in the tournament Average Runs scored in the tournament Total balls faced in the tournament Strike Rate A 5 — — 150 B 20 80 — — C — 38 400 152 D — — — 72 E 28 55 1280 — F — — — 66 Note:
i. Strike Rate = [Total Runs Scored/Total Balls Faced]*100
ii. All the given Batsmen could bat in all the given matches played by him.
iii. Few Values are missing in the table (indicated by —). A candidate is expected to calculate the missing value, if it is required to answer the given question, on the basis of the given data and information.The respective ratio between total number of balls faced by D and that by F in the tournament is 4:5. Total number of runs scored by F in the tournament is what percent more than the total runs scored by D in the tournament?
Correct
Explanation :
F = D = [Strike Rate * Total Balls Faced]/100
F = 66*5x/100, D = 72*4x/100
F = D*[(100+y)/100]
330x/100 = 288x/100 * [(100+y)/100]
y = 14.58%Incorrect
Explanation :
F = D = [Strike Rate * Total Balls Faced]/100
F = 66*5x/100, D = 72*4x/100
F = D*[(100+y)/100]
330x/100 = 288x/100 * [(100+y)/100]
y = 14.58% 
Question 7 of 10
7. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (610): Refer to the table and answer the given questions
Data related to performance of 6 Batsman in a tournament
Batsman Number of matches played in the tournament Average Runs scored in the tournament Total balls faced in the tournament Strike Rate A 5 — — 150 B 20 80 — — C — 38 400 152 D — — — 72 E 28 55 1280 — F — — — 66 Note:
i. Strike Rate = [Total Runs Scored/Total Balls Faced]*100
ii. All the given Batsmen could bat in all the given matches played by him.
iii. Few Values are missing in the table (indicated by —). A candidate is expected to calculate the missing value, if it is required to answer the given question, on the basis of the given data and information.If the runs scored by E in last 3 matches of the tournament are not considered, his average runs scored in the tournament will decrease by 3. If the runs scored by E in the 26th and 27th match are below 114 and no two scores among these 3 scores are equal, what is the minimum possible run scored by E in the 28th match?
Correct
Explanation :
Explanation :
Total runs scored = Number of matches played in the tournament * Average Run = 28 * 55 = 1540
Total runs scored(excluding last 3 matches) = 25 * 52(decrease 3 in avg) = 1300
Total runs of last 3 matches = 1540 – 1300 = 240
Average = 240/3 = 80
26th and 27th match are below 114 and no two scores among these 3 scores are equal. So
Assume 26th = 113
then 27th = 112
and therefore 28th = 15Incorrect
Explanation :
Explanation :
Total runs scored = Number of matches played in the tournament * Average Run = 28 * 55 = 1540
Total runs scored(excluding last 3 matches) = 25 * 52(decrease 3 in avg) = 1300
Total runs of last 3 matches = 1540 – 1300 = 240
Average = 240/3 = 80
26th and 27th match are below 114 and no two scores among these 3 scores are equal. So
Assume 26th = 113
then 27th = 112
and therefore 28th = 15 
Question 8 of 10
8. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (610): Refer to the table and answer the given questions
Data related to performance of 6 Batsman in a tournament
Batsman Number of matches played in the tournament Average Runs scored in the tournament Total balls faced in the tournament Strike Rate A 5 — — 150 B 20 80 — — C — 38 400 152 D — — — 72 E 28 55 1280 — F — — — 66 Note:
i. Strike Rate = [Total Runs Scored/Total Balls Faced]*100
ii. All the given Batsmen could bat in all the given matches played by him.
iii. Few Values are missing in the table (indicated by —). A candidate is expected to calculate the missing value, if it is required to answer the given question, on the basis of the given data and information.In the tournament, the total number of balls faced by Batsman A is 70 less than the total number of runs scored by him. What is the average run scored by Batsman A in the tournament?
Correct
Explanation :
150 = [x/x70]*100 [Strike rate formula given)
150x – 10500 = 100x
x = 210
Average = 210/5 = 42Incorrect
Explanation :
150 = [x/x70]*100 [Strike rate formula given)
150x – 10500 = 100x
x = 210
Average = 210/5 = 42 
Question 9 of 10
9. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (610): Refer to the table and answer the given questions
Data related to performance of 6 Batsman in a tournament
Batsman Number of matches played in the tournament Average Runs scored in the tournament Total balls faced in the tournament Strike Rate A 5 — — 150 B 20 80 — — C — 38 400 152 D — — — 72 E 28 55 1280 — F — — — 66 Note:
i. Strike Rate = [Total Runs Scored/Total Balls Faced]*100
ii. All the given Batsmen could bat in all the given matches played by him.
iii. Few Values are missing in the table (indicated by —). A candidate is expected to calculate the missing value, if it is required to answer the given question, on the basis of the given data and information.Batsman B faced equal number of balls in first 10 matches he played in the tournament and last 10 matches he played in the tournament. If his Strike rate in first 10 matches of the tournament and last 10 matches are 120 and 200 respectively, what is the total number of balls faced by him in the tournament?
Correct
Explanation :
(120/100)*(x/2) + (200/100)*(x/2) = 1600
x = 1000Incorrect
Explanation :
(120/100)*(x/2) + (200/100)*(x/2) = 1600
x = 1000 
Question 10 of 10
10. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (610): Refer to the table and answer the given questions
Data related to performance of 6 Batsman in a tournament
Batsman Number of matches played in the tournament Average Runs scored in the tournament Total balls faced in the tournament Strike Rate A 5 — — 150 B 20 80 — — C — 38 400 152 D — — — 72 E 28 55 1280 — F — — — 66 Note:
i. Strike Rate = [Total Runs Scored/Total Balls Faced]*100
ii. All the given Batsmen could bat in all the given matches played by him.
iii. Few Values are missing in the table (indicated by —). A candidate is expected to calculate the missing value, if it is required to answer the given question, on the basis of the given data and information.What is the number of matches played by batsman C in the tournament?
Correct
Incorrect
_____________________________________________________________________
 Note: We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
 Ask your doubt in comment section, AC Modâ€™s ll clear your doubts in caring way.
 Share your Marks in Comment Sections