Hello Aspirants
Welcome to Online Quants Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for SBI Clerk 2018 Main Exam and we are creating sample questions in Quants section, this type of Question will be asked in SBI Clerk 2018!!!
Click Here to View Cumulus Course : SBI Clerk 2018 Main Exam
SBI Clerk 2018 Main Exam: Reasoning Test – 7 PM Every Day
SBI PO/Clerk 2018 Main Exam: GK Test – 8 PM Every Day
SBI Clerk 2018 Main Exam: Quants Test – 9 PM Every Day
SBI Clerk 2018 Main Exam: English Test – 10 PM Every Day
Help: Share Our Cumulus Course for SBI Clerk 2018 Exam Course page to your Friends & FB Groups
________________________
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
 Quantitative Aptitude 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections(Q15). Refer to the pie chart and answer the given questions
Percentage of Staffs in different departments of branch ‘Chennai’ in the year 2016
Total number of Staffs = 550
In Electronics department, the respective ratio between the number of female Staffs and male Staffs was 5 : 6. There were equal number of unmarried males and unmarried females in Electronics department. If the respective ratio between married females and married males was 4 : 5, what is the number of unmarried females?Correct
Answer – 2. 12
Explanation:
Total number of Staffs in Electronics department
550×24/100=132
Number of female Staffs= 132×5/11=60
Number of male Staffs=132×6/11=72
Let the number of unmarried males and females=x
60x÷72x=⅘
x = 12Incorrect
Answer – 2. 12
Explanation:
Total number of Staffs in Electronics department
550×24/100=132
Number of female Staffs= 132×5/11=60
Number of male Staffs=132×6/11=72
Let the number of unmarried males and females=x
60x÷72x=⅘
x = 12 
Question 2 of 10
2. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections(Q15). Refer to the pie chart and answer the given questions
Percentage of Staffs in different departments of branch ‘Chennai’ in the year 2016
Total number of Staffs = 550
The number of Staffs in Computer department is what percent less than the total number of Staffs in Mechanical and Biomedical together?Correct
Answer : 3. 75%
Explanation:
Number of Staffs in Computer department
=550×8/100=44
Total number of Staffs in Mechanical and BioMedical
together=550×32/100=176
ஃ Required percentage = 17644/176×100
=132/176×100=75%Incorrect
Answer : 3. 75%
Explanation:
Number of Staffs in Computer department
=550×8/100=44
Total number of Staffs in Mechanical and BioMedical
together=550×32/100=176
ஃ Required percentage = 17644/176×100
=132/176×100=75% 
Question 3 of 10
3. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections(Q15). Refer to the pie chart and answer the given questions
Percentage of Staffs in different departments of branch ‘Chennai’ in the year 2016
Total number of Staffs = 550
In 2016, there were 30% post graduate Staffs in Electrical. In 2017, 20 Staffs of the same department were shifted to branch ‘Mumbai’. If in 2017, the percentage of post graduate Staffs in Electrical were the same, how many post graduate Staffs were shifted to branch ‘Mumbai’?Correct
Answer – 2. 6
Explanation:
Total number of Staffs in Electrical
= 550×20/100=110
In 2016, number of graduate Staffs in
Electrical = 110×30/100=33
In 2017, number of remaining Staffs
=11020=90
In 2017, the number of graduate Staffs in
Electrical =90×30/100=27
∴ Number of shifted Staffs = 3327=6Incorrect
Answer – 2. 6
Explanation:
Total number of Staffs in Electrical
= 550×20/100=110
In 2016, number of graduate Staffs in
Electrical = 110×30/100=33
In 2017, number of remaining Staffs
=11020=90
In 2017, the number of graduate Staffs in
Electrical =90×30/100=27
∴ Number of shifted Staffs = 3327=6 
Question 4 of 10
4. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections(Q15). Refer to the pie chart and answer the given questions
Percentage of Staffs in different departments of branch ‘Chennai’ in the year 2016
Total number of Staffs = 550
In 2016, the number of female Staffs in Civil department has 5/11 of the total number of Staffs in the same department. If the number of female Staffs in Computer department was 16 less than that in Civil department, what is the number of male Staffs in Computer department?Correct
Answer – 4. 20
Explanation:
Number of female Staffs in Civil department = 5/11 * 88 = 40
Number of female Staffs in Computer department = 40 – 16 = 24
Number of male Staffs in Computer department = (8/100 * 550) – 24 = 20Incorrect
Answer – 4. 20
Explanation:
Number of female Staffs in Civil department = 5/11 * 88 = 40
Number of female Staffs in Computer department = 40 – 16 = 24
Number of male Staffs in Computer department = (8/100 * 550) – 24 = 20 
Question 5 of 10
5. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections(Q15). Refer to the pie chart and answer the given questions
Percentage of Staffs in different departments of branch ‘Chennai’ in the year 2016
Total number of Staffs = 550
What is the average number of Staffs in Departments Civil, Electronics and BioMedical?Correct
Answer – 5. 99
Explanation:
54% of 550 = 297
Average = 297/3 = 99Incorrect
Answer – 5. 99
Explanation:
54% of 550 = 297
Average = 297/3 = 99 
Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections.Q(610) Refer to the graph and answer the given question.
Data regarding number of visitors in two cities – Chennai and Mumbai in five different months in the year 2015. Data are given in hundreds
Number of visitors in Mumbai in April are what percent more than that in Chennai in the same month?Correct
Answer – 5. 40%
Explanation:
80/200 * 100 = 40%Incorrect
Answer – 5. 40%
Explanation:
80/200 * 100 = 40% 
Question 7 of 10
7. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections.Q(610) Refer to the graph and answer the given question.
Data regarding number of visitors in two cities – Chennai and Mumbai in five different months in the year 2015. Data are given in hundreds
In the month of December of the previous year (2014), the total number of visitors in both the cities together were 25% more than that in January 2015. What was the number of visitors in both the cities together in December 2014Correct
Answer – 1. 57,500
Explanation:
125/100 * 460 = 57500Incorrect
Answer – 1. 57,500
Explanation:
125/100 * 460 = 57500 
Question 8 of 10
8. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections.Q(610) Refer to the graph and answer the given question.
Data regarding number of visitors in two cities – Chennai and Mumbai in five different months in the year 2015. Data are given in hundreds
What is the difference between total number of visitors in both cities together in January and that in February ?Correct
Answer – 5. 2000
Explanation:
46000 – 44000 = 2000Incorrect
Answer – 5. 2000
Explanation:
46000 – 44000 = 2000 
Question 9 of 10
9. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections.Q(610) Refer to the graph and answer the given question.
Data regarding number of visitors in two cities – Chennai and Mumbai in five different months in the year 2015. Data are given in hundreds
What is the average number of visitors in Chennai in February and March ?Correct
Answer – 3. 27,000
Explanation:
32000 + 22000 = 54000; 54000/2 = 27000Incorrect
Answer – 3. 27,000
Explanation:
32000 + 22000 = 54000; 54000/2 = 27000 
Question 10 of 10
10. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections.Q(610) Refer to the graph and answer the given question.
Data regarding number of visitors in two cities – Chennai and Mumbai in five different months in the year 2015. Data are given in hundreds
What is the respective ratio between the total number of visitors in Chennai in April and May together and that in Mumbai in the same month together?Correct
Answer – 2. 7 : 12
Explanation:
350 : 600
7:12Incorrect
Answer – 2. 7 : 12
Explanation:
350 : 600
7:12
________________________
 Click view Questions button to view Explanation
 Note: We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
 Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
 If you find any mistake, please tell us in the comment section.