# Quants Questions : Percentage Set 4

Hello Aspirants. Welcome to Online Quantitative Aptitude Section Section with explanation in AffairsCloud.com. Here we are creating Best question samples from Percentage with explanation, which is common for competitive exams. We have included Some questions that are repeatedly asked in bank exams !!!

1. From the salary, Akilesh spent 15% for house rent, 5% for children’s education and 15% for Entertainment. Now he left with Rs.13,000. His salary is
A)19,000
B)20,000
C)18,000
D)15,000
B)20,000
Explanation :
10+15+10 = 35%
100-35 = 65% = 13,000
100% = 100*13000/65 = 20,000

2. In a School, 40% of the students are female and thus the no of boys exceed the no of girls by 40.Find the total no of students.
A)190
B)100
C)200
D)180
C)200
Explanation :
60x -40x = 40
X = 40/20 = 2
100*2 = 200

3. In an examination 30% of the students failed in Science, 45% of the students failed in Maths and 25% of the students failed in both subjects. Find the % of the students passed ?
A)60%
B)30%
C)45%
D)50%
D)50%
Explanation :
% of students failed = 30+45-25 = 50%
% of students passed = 100-50 = 50%

4. In an examination Ammu scored 56% marks, Saran scored 90% marks and Rima scored 650 marks that is 65% then find the total marks of three students ?
A)2110
B)1250
C)2450
D)2010
A)2110
Explanation :
95% = 650
100% = 100*650/65 = 1000
56% = 560
90% =  900
Total = 650+560+900 = 2110

5. The salary of  a workers increased by 15% and decreased by 7%, What % change rises in his salary ?
A)10%
B)7%
C)5%
D)8%
B)7%
Formula : x-y-(xy/100)
Explanation :% = 15 -7 – [(15*7)/100] = (800 – 105)/100 = 6.95 = 7%

6. The population of a village is decreased by 12% and  10% in 2 successive years. What % population is decreased after 2 years ?
A)18.4%
B)30.6%
C)20.8%
D)23.5%
C)20.8%
Explanation :
% = -12 -10 + (-12*-10)/100
= (-2200 + 120)/100
= – 2080/100 = -20.8%

7. In an examination, 30% of the maximum marks required to pass. A student get 120marks and failed by 90marks. Find the maximum marks
A)800
B)720
C)650
D)700
D)700
Explanation :
30x/100 = 120+90 = 210
X = 210*100/30 = 700

8. P’s income is 20% more than Q’s income. How much % Q’s income less than P’s income ?
A)18.54%
B)16.67%
C)17.76%
D)15.75%
B)16.67%
Explanation :
B income = 100
A income = 100*120/100 = 120
% = (120-100/120)*100 = 16.67%

9. The price of rice is increased by 15%. The percentage of reduction that a family should effect in that use of rice, so as not to increase the expenditure is
A)13%
B)10%
C)15%
D)17%
A)13%
Formula : x*100/x+100
Explanation :Reduction % = 15*100/100+15 = 1500/11513.04 = 13%

10. The value of commodity depreciated 20% annually. If the value of commodity 3yrs ago was Rs.10,500,Find it’s present value ?
A)3678
B)5700
C)4567
D)5376
D)5376
Explanation :
Present value    = 10,500*80*80*80/100*100*100
= 10500*8*8*8/1000
= 5376

Note : Dear Friends if u know an alternate methods or shortcuts related to any chapter, you can share here.

AffairsCloud Recommends Oliveboard Mock Test

AffairsCloud Ebook - Support Us to Grow