Hello Aspirants. Welcome to Online Quantitative Aptitude section in AffairsCloud.com. Here we are creating question sample From **Data Intrepretation** that is important for all the competitive exams. We have included Some questions that are repeatedly asked in exams !!

**I.Study the following Table carefully to answer the given questions**

**The number of sudents who joined and left in 5 schools during 5 years**

**If the average no of students who left the school over 5 school together in the year 2005 is 142 find the no of students who left from the school A in the same year ?**

A)165

B)177

C)182

D)200

E)None of these

**B)177**

Explanation :

533+x/5 = 142

533+x = 710

X = 710-533 = 177

**If the number of students joined and left in the school A,****B and E in the year 2007 and 2008 is 3:2, then find the difference between the total number of students joined in the School A and E in all the years together ?**

A)120

B)100

C)78

D)52

E)None of these

**D)52**

Explanation :

2008 :

A =3x = 210

2008 = 210+219+137+141+188 = 895

2007 :

3:2

B = 3x =150

E = 3x =300

2007 = 123+189+185+150+300 = 947

D iff = 947 – 895 = 52

**The number of students left from the school D in 2004 is same as that of the number of students joined in the school A in 2007 .The number of students left from the school B in 2004 is same as that of the number of students joined in the school A in 2005 .Then find the total no of students left and joined together in the year 2004 ?**

A)1693

B)1567

C)1729

D)2040

E)None of these

**C)1729**

Explanation :

Joined =176+187+289+133+160 = 945

Left = 89+250+145+177+123 = 784

Total =945+784 = 1729

**The number of students joined in all the schools together in the year 2006 is 12% more than the no of students left from all the school in the year 2006. The find the number of students joined in the School A,C and D in the year 2006 ?**

A)466

B)498

C)520

D)385

E)None of these

**A)466**

Explanation :

Left = 180+76+120+140+187 = 703

Joined = 703*112/100 = 787

Joined A,C, D = 787 -132-189 = 466

**Find the ratio between the no of students left from the school C and E ?**

A)163:187

B)247:288

C)232:279

D)124:155

E)None of these

**C)232:279**

Explanation :

C left = 696

E left = 837

C :E = 696 : 837 = 232 : 279

**II.Study the following graph carefully to answer the given questions**

**Number of Products purchased by 3 companies X,Y and Z**

**The number of products purchased by Company Y increased in 2003 by what % of the number of products purchased by Company X in 2001 ?**

A)75%

B)70%

C)50%

D)85%

E)None of these

**A)75%**

Explanation :450*100/600 = 75%

**The number of products purchased by company Z is increased by what % from 2002 to 2006 ?**

A)25%

B)75%

C)50%

D)100%

E)None of these

**D)100%**

Explanation :% = (850-425/425)*100 = 100%

**Out of the total no of products purchased by Company X and Z together in 2002, only 12% of the products returned. What is the total no of products returned Company X and Z together in 2002 ?**

A)100

B)105

C)120

D)145

E)None of these

**B)105**

Explanation :

2002

X = 450

Z =425

2002 = 450+425 = 875

875*12/100 = 105.

**What is the average number of products purchased by Company Y during 2001, 2003, 2005 and 2006 ?**

A)475

B)535

C)520

D)310

E)None of these

**A)475**

Explanation :Y = (275+450+425+750)/4 = 1900/4 = 475

**What is the ratio of the number of products purchased by company Y and Z together in 2002 to the number of products purchased by company X and Z together in 2005 ?**

A)43:50

B)24:55

C)48:31

D)31:48

E)None of these

**D)31:48**

Explanation :

2002 = Y+ Z = 350+425 = 775

2005 = X+Z = 525+675 = 1200

2002:2005 = 775:1200 = 31:48

**Note : Dear Friends if u know an alternate methods or shortcuts related to any chapter, you can share here.**

**AffairsCloud Recommends Oliveboard Test**

**AffairsCloud Ebook - Support Us to Grow**

**Govt Jobs by Category**

**Bank Jobs Notification**