Current Affairs PDF Sales

Quants Questions : Data Interpretation Set 20

AffairsCloud YouTube Channel - Click Here

Hello Aspirants. Welcome to Online Quantitative Aptitude section in AffairsCloud.com. Here we are creating question sample From Data Intrepretation that is important for all the competitive exams. We have included Some questions that are repeatedly asked in exams !!

I. Study the following graph carefully to answer the given Questions

No of students(in hundred) who participated in three different  sports in six different yearsLine graph

  1. What is the difference between the no of players participating in Football in the year 2002 and the no of players participating in Cricket in the year 2005 ?
    A)1000
    B)2000
    C)2200
    D)1700
    B)2000
    Explanation :
    2002 F = 12000
    2005 C = 14000
    D = 14000 – 12000 = 2000

  2. The total no of players who participated in all the 3 sports together in the year 2004 was What % of the total no of players who participated in Tennis over all the years together(approx) ?
    A)50%
    B)45%
    C)47%
    D)53%
    A)50%
    Explanation :
    2004 total = 132+110+120 = 36200
    Tennis total = 72000
    % = 36200*100/72000 = 50.28%

  3. What was the average no of players who participated in Football over all the  years together ?
    A)11417
    B)11490
    C)12476
    D)10976
    A)11417
    Explanation :
    120+100+120+135+110+100/6 = 685/6 = 114.17
    114.17*100 = 11417

  4. What was the % decrease in the no of players participating in Cricket in the year 2003 as compared to that in the year 2001 ?
    A)45%
    B)35%
    C)25%
    D)None of these
    C)25%
    Explanation :
    2003 = 12000
    2001 = 16000
    % = (16000-12000/16000)*100 = 25%

  5. Find the ratio between the no of students participated in Cricket & Football in 2001 to the total no of students participated in Cricket and Tennis in 2004 ?
    A)20:17
    B)65:63
    C)60:43
    D)55:52
    B)65:63
    Explanation :
    2001 = 260
    2004 = 252
    R = 260:252 = 65:63

II. Study the following graph carefully to answer the given Questions
Table

  1. The no of magazines distributed by company R is what % of the no of Magazine distributed by Company U ?
    A)124%
    B)116%
    C)120%
    D)104%
    B)116%
    Explanation :
    R = (8200*84)/100 =6888
    U = (7900*75)/100 = 5925
    % = (6888/5925)*100 = 116.25% = 116%

  2. What was the average no of Magazine published by Company  Q,S and T together ?
    A)5231
    B)5545
    C)5533
    D)6543
    C)5533
    Explanation :Q+S+T/3 = 7500+3600+5500/3 = 5533.3 = 5533

  3. What was the difference between the no of magazine received by each distributor working with the Company Q and the no of magazine received by each distributor working with the company S ?
    A)428
    B)432
    C)564
    D)389
    A)428
    Explanation :
    Q =  7500*95/100 =7125 = 8 distributor
    1 distributor = 7125/8 = 890.6 = 891
    S = 3600*90/100 = 3240 = 7 distributor
    1 distributor = 3240/7 = 462.8 = 463
    Diff = 891-463 = 428

  4. Among the total no of magazine published by Company R, the ratio of banking and non banking magazine is 7:5. Find the no of banking Magazine distributed by Company R?
    A)5430
    B)4390
    C)3416
    D)4783
    D)4783
    Explanation :Banking = 8200*7/12 = 4783

  5. The number of magazine distributed by Company U is what % more than the no of magazine distributed by Company P ?
    A)15.5%
    B)20.7%
    C)18.5%
    D)25%
    C)18.5%
    Explanation :
    P =  5000*100/100 = 5000
    U = 7900*75/100 = 5925
    % = (5925-5000/5000)*100 = 18.5%