Hello Aspirants
Welcome to Online Quant Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for RRB Clerk 2019 Prelims Exam and we are creating sample questions in Quant section, this type of Question will be asked in RRB Clerk 2019!!!
Click Here to View Cumulus Course: RRB Clerk 2019 Mains
RRB Clerk 2019 Mains: GA Test – 7.00 PM Every Day
RRB Clerk 2019 Mains: Reasoning Test – 8.00 PM Every Day
RRB Clerk 2019 Mains: Quant Test – 9.00 PM Every Day
RRB Clerk 2019 Mains: English Test – 10.00 PM Every Day
Help: Share Our Cumulus Course for RRB Clerk 2019 Exam Course page to your Friends & FB Groups
Click Here to Subscribe Crack High Level Puzzles & Seating Arrangement Questions PDF 2019 Plan
_______________________
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
 Quantitative Aptitude 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q15). Different number of units of electricity is consumed by three houses i.e. A, B and C in a month. Total number of units of electricity consumed by house B is 50 units less than that of house A and total units of electricity consumed by house C is 130 units more than that of house B. Number of units of electricity consumed by lights in house C is double to that of in house A and number of units of electricity consumed by lights in house B is 20% more than that of house A. Total number of units of electricity consumed by lights in house A, B and C together is 63 units. Total number of units of electricity consumed by house A is square of the number of units of electricity consumed by lights in house A. Number of units of electricity consumed by fans in house B is 35. Ratio of number of units of electricity consumed by fans in house A, B and C is 4:5:3 respectively.
Number of units of electricity consumed by appliances other than fans and lights in house C is:
Correct
Answer 3) 254
Explanation
Let the number of units of electricity consumed by lights in house A = y
Number of units of electricity consumed by lights in house C = 2y
Number of units of electricity consumed by lights in house B = 120% of y = 1.2y
We have,
y + 2y + 1.2y = 63
4.2y = 63
y = 15
Therefore,
Number of units of electricity consumed by lights in house A = 15
Number of units of electricity consumed by lights in house B = 1.2 × 15 = 18
Number of units of electricity consumed by lights in house C = 2 × 15 = 30
Number of units of electricity consumed by fans in house B = 35
Number of units of electricity consumed by fans in house A = 35/5 × 4 = 28
Number of units of electricity consumed by fans in house C = 35/5 × 3 = 21
Total number of units of electricity consumed by house A = (15)^{2} = 225
Total number of units of electricity consumed by house B = 225 – 50 = 175
Total number of units of electricity consumed by house C = 175 + 130 = 305
Number of units of electricity consumed by appliances other than lights and fans in house C = 305 – (30 + 21) = 305 – 51 = 254Incorrect
Answer 3) 254
Explanation
Let the number of units of electricity consumed by lights in house A = y
Number of units of electricity consumed by lights in house C = 2y
Number of units of electricity consumed by lights in house B = 120% of y = 1.2y
We have,
y + 2y + 1.2y = 63
4.2y = 63
y = 15
Therefore,
Number of units of electricity consumed by lights in house A = 15
Number of units of electricity consumed by lights in house B = 1.2 × 15 = 18
Number of units of electricity consumed by lights in house C = 2 × 15 = 30
Number of units of electricity consumed by fans in house B = 35
Number of units of electricity consumed by fans in house A = 35/5 × 4 = 28
Number of units of electricity consumed by fans in house C = 35/5 × 3 = 21
Total number of units of electricity consumed by house A = (15)^{2} = 225
Total number of units of electricity consumed by house B = 225 – 50 = 175
Total number of units of electricity consumed by house C = 175 + 130 = 305
Number of units of electricity consumed by appliances other than lights and fans in house C = 305 – (30 + 21) = 305 – 51 = 254 
Question 2 of 10
2. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q15). Different number of units of electricity is consumed by three houses i.e. A, B and C in a month. Total number of units of electricity consumed by house B is 50 units less than that of house A and total units of electricity consumed by house C is 130 units more than that of house B. Number of units of electricity consumed by lights in house C is double to that of in house A and number of units of electricity consumed by lights in house B is 20% more than that of house A. Total number of units of electricity consumed by lights in house A, B and C together is 63 units. Total number of units of electricity consumed by house A is square of the number of units of electricity consumed by lights in house A. Number of units of electricity consumed by fans in house B is 35. Ratio of number of units of electricity consumed by fans in house A, B and C is 4:5:3 respectively.
In house B, how much percent of electricity is consumed by fans out of total electricity consumed by it?
Correct
Answer 4) 20%
Explanation
Required percentage = 35/175 × 100 = 20% (watch solution of Q 1)Incorrect
Answer 4) 20%
Explanation
Required percentage = 35/175 × 100 = 20% (watch solution of Q 1) 
Question 3 of 10
3. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q15). Different number of units of electricity is consumed by three houses i.e. A, B and C in a month. Total number of units of electricity consumed by house B is 50 units less than that of house A and total units of electricity consumed by house C is 130 units more than that of house B. Number of units of electricity consumed by lights in house C is double to that of in house A and number of units of electricity consumed by lights in house B is 20% more than that of house A. Total number of units of electricity consumed by lights in house A, B and C together is 63 units. Total number of units of electricity consumed by house A is square of the number of units of electricity consumed by lights in house A. Number of units of electricity consumed by fans in house B is 35. Ratio of number of units of electricity consumed by fans in house A, B and C is 4:5:3 respectively.
15% of the electricity consumed by appliances other than fans and lights is spent on ACs in house B. How much number of units of electricity is consumed by ACs in house B?
Correct
Answer 2) 18.3
Explanation
Required number of units = 15% of (175 – 35 – 18) = 15% of 122 = 18.3 unitsIncorrect
Answer 2) 18.3
Explanation
Required number of units = 15% of (175 – 35 – 18) = 15% of 122 = 18.3 units 
Question 4 of 10
4. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q15). Different number of units of electricity is consumed by three houses i.e. A, B and C in a month. Total number of units of electricity consumed by house B is 50 units less than that of house A and total units of electricity consumed by house C is 130 units more than that of house B. Number of units of electricity consumed by lights in house C is double to that of in house A and number of units of electricity consumed by lights in house B is 20% more than that of house A. Total number of units of electricity consumed by lights in house A, B and C together is 63 units. Total number of units of electricity consumed by house A is square of the number of units of electricity consumed by lights in house A. Number of units of electricity consumed by fans in house B is 35. Ratio of number of units of electricity consumed by fans in house A, B and C is 4:5:3 respectively.
Number of units of electricity consumed by fans in house A is:
Correct
Answer 2) 28
Explanation
Number of units of electricity consumed by fans in house A = 28 unitsIncorrect
Answer 2) 28
Explanation
Number of units of electricity consumed by fans in house A = 28 units 
Question 5 of 10
5. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q15). Different number of units of electricity is consumed by three houses i.e. A, B and C in a month. Total number of units of electricity consumed by house B is 50 units less than that of house A and total units of electricity consumed by house C is 130 units more than that of house B. Number of units of electricity consumed by lights in house C is double to that of in house A and number of units of electricity consumed by lights in house B is 20% more than that of house A. Total number of units of electricity consumed by lights in house A, B and C together is 63 units. Total number of units of electricity consumed by house A is square of the number of units of electricity consumed by lights in house A. Number of units of electricity consumed by fans in house B is 35. Ratio of number of units of electricity consumed by fans in house A, B and C is 4:5:3 respectively.
Approximately how much percent of electricity is consumed by appliances other than fans and lights in house A?
Correct
Answer 5) 81%
Explanation
Required percentage = 182/225 × 100 = 81% (approx.)Incorrect
Answer 5) 81%
Explanation
Required percentage = 182/225 × 100 = 81% (approx.) 
Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q610). The table below shows the percentage of men out of total men who worked on even days in three different months i.e. June, July and August. Rest of the men worked on even days of the respective months. Study the table carefully and answer the following questions.
In how many days will 240 men complete the same work completed on even days in the month of June?
Correct
Answer 4) 34
Explanation
Let the number of days be x.
Number of men who worked on even days in June = 32% of 1700 = 544
Number of even days in June = 15
We have,
544 × 15 = 240 × x
x = 8160/240 = 34Incorrect
Answer 4) 34
Explanation
Let the number of days be x.
Number of men who worked on even days in June = 32% of 1700 = 544
Number of even days in June = 15
We have,
544 × 15 = 240 × x
x = 8160/240 = 34 
Question 7 of 10
7. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q610). The table below shows the percentage of men out of total men who worked on even days in three different months i.e. June, July and August. Rest of the men worked on even days of the respective months. Study the table carefully and answer the following questions.
Amount of work done on odd days in July is approximately how much percent of the amount of work done on even days in August?
Correct
Answer 1) 57%
Explanation
Number of men who worked on odd days in July = 42% of 1200 = 504
Total number of odd days in July = 16
Number of men who worked on even days in August = 45% of 2100 = 945
Total number of even days in August = 15
Required percentage = 504 × 16/(945 × 15) × 100 = 806400/14175 = 57% (approx.)Incorrect
Answer 1) 57%
Explanation
Number of men who worked on odd days in July = 42% of 1200 = 504
Total number of odd days in July = 16
Number of men who worked on even days in August = 45% of 2100 = 945
Total number of even days in August = 15
Required percentage = 504 × 16/(945 × 15) × 100 = 806400/14175 = 57% (approx.) 
Question 8 of 10
8. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q610). The table below shows the percentage of men out of total men who worked on even days in three different months i.e. June, July and August. Rest of the men worked on even days of the respective months. Study the table carefully and answer the following questions.
Standard work time is 8 hours. In how many days the work which was done on even days in August will be completed by 700 men if each man works for 9 hours a day?
Correct
Answer 3) 18
Explanation
Number of men who worked on even days in August = 45% of 2100 = 945
Number of even days in August = 15
Let the required number of days = x
Then,
945 × 8 × 15 = 700 × 9 × x
x = 945 × 8 × 15/(700 × 9) = 18 daysIncorrect
Answer 3) 18
Explanation
Number of men who worked on even days in August = 45% of 2100 = 945
Number of even days in August = 15
Let the required number of days = x
Then,
945 × 8 × 15 = 700 × 9 × x
x = 945 × 8 × 15/(700 × 9) = 18 days 
Question 9 of 10
9. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q610). The table below shows the percentage of men out of total men who worked on even days in three different months i.e. June, July and August. Rest of the men worked on even days of the respective months. Study the table carefully and answer the following questions.
Number of men who worked on odd days in August are how much more than the number of men who worked on even days in July?
Correct
Answer 1) 459
Explanation
Number of men who worked on odd days in August = 55% of 2100 = 1155
Number of men who worked on even days in July = 58% of 1200 = 696
Required difference = 1155 – 696 = 459Incorrect
Answer 1) 459
Explanation
Number of men who worked on odd days in August = 55% of 2100 = 1155
Number of men who worked on even days in July = 58% of 1200 = 696
Required difference = 1155 – 696 = 459 
Question 10 of 10
10. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q610). The table below shows the percentage of men out of total men who worked on even days in three different months i.e. June, July and August. Rest of the men worked on even days of the respective months. Study the table carefully and answer the following questions.
In how many days the work will be completed on odd days in June if each man works for 10 hours instead of 8 hours?
Correct
Answer 2) 12 days
Explanation
Number of odd days in June = 15
Let the required number of days be x.
Then,
15 × 8 = x × 10
x = 120/10 = 12 daysIncorrect
Answer 2) 12 days
Explanation
Number of odd days in June = 15
Let the required number of days be x.
Then,
15 × 8 = x × 10
x = 120/10 = 12 days
________________________
 Click view Questions button to view Explanation
 Note: We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
 Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
 If you find any mistake, please tell us in the comment section.