Hello Aspirants
Welcome to Online Quant Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for RRB Clerk 2019 Prelims Exam and we are creating sample questions in Quant section, this type of Question will be asked in RRB Clerk 2019!!!
Click Here to View Cumulus Course: RRB Clerk 2019 Mains
RRB Clerk 2019 Mains: GA Test – 7.00 PM Every Day
RRB Clerk 2019 Mains: Reasoning Test – 8.00 PM Every Day
RRB Clerk 2019 Mains: Quant Test – 9.00 PM Every Day
RRB Clerk 2019 Mains: English Test – 10.00 PM Every Day
Help: Share Our Cumulus Course for RRB Clerk 2019 Exam Course page to your Friends & FB Groups
Click Here to Subscribe Crack High Level Puzzles & Seating Arrangement Questions PDF 2019 Plan
_______________________
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
 Quantitative Aptitude 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q15). The following table gives information about the voting in six villages i.e. A, B, C, D, E and F in which candidates of two political parties P and Q contested. Based on the information given in the table, answer the following questions. Few values are missing in the table.
Number of votes polled in the favor of Q in village C are 292. Total number of registered votes in village F are how much percent more than the total number of registered votes in village C?
Correct
Answer 2) 50%
Explanation
Total number of votes polled in village C = 292 × 3 = 876
Total number of registered votes in village C = 876/73 × 100 = 1200
Required percentage = (1800 – 1200)/1200 × 100 = 50%Incorrect
Answer 2) 50%
Explanation
Total number of votes polled in village C = 292 × 3 = 876
Total number of registered votes in village C = 876/73 × 100 = 1200
Required percentage = (1800 – 1200)/1200 × 100 = 50% 
Question 2 of 10
2. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q15). The following table gives information about the voting in six villages i.e. A, B, C, D, E and F in which candidates of two political parties P and Q contested. Based on the information given in the table, answer the following questions. Few values are missing in the table.
Number of people who voted in the favor of P in village A are 258 more than that of people who voted in the favor of Q. How many people didn’t vote in village A?
Correct
Answer 2) 215
Explanation
Total number of votes polled in village A = 258/6 × 20 = 860
Number of people who didn’t vote = 1075 – 860 = 215Incorrect
Answer 2) 215
Explanation
Total number of votes polled in village A = 258/6 × 20 = 860
Number of people who didn’t vote = 1075 – 860 = 215 
Question 3 of 10
3. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q15). The following table gives information about the voting in six villages i.e. A, B, C, D, E and F in which candidates of two political parties P and Q contested. Based on the information given in the table, answer the following questions. Few values are missing in the table.
Number of people who didn’t vote in village F are 774. By how much votes did Q win the election?
Correct
Answer 5) 114
Explanation
Total number of votes polled in village F = 1800 – 774 = 1026
Number of votes by which Q won = 1026/9 = 114Incorrect
Answer 5) 114
Explanation
Total number of votes polled in village F = 1800 – 774 = 1026
Number of votes by which Q won = 1026/9 = 114 
Question 4 of 10
4. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q15). The following table gives information about the voting in six villages i.e. A, B, C, D, E and F in which candidates of two political parties P and Q contested. Based on the information given in the table, answer the following questions. Few values are missing in the table.
Q won by 99 votes in village E. Number of votes polled in the favor of Q in village E are 161 less the votes polled in his favor in village D. Number of votes polled in the favor of P in village D are how much more than the number of votes polled in favor of P in village E?
Correct
Answer 3) 624
Explanation
Total number of votes polled in village E = 66% of 550 = 363
Let the number of votes polled in favor of P are x and those polled in favor of Q are y.
x + y = 363
y – x = 99
By solving these equations, we have,
x = 132, y = 231
Number of votes polled in favor of Q in village D = 231 + 161 = 392
Total number of votes polled in village D = 82% of 1400 = 1148
Number of votes polled in the favor of P in village D = 1148 – 392 = 756
Required difference = 756 – 132 = 624Incorrect
Answer 3) 624
Explanation
Total number of votes polled in village E = 66% of 550 = 363
Let the number of votes polled in favor of P are x and those polled in favor of Q are y.
x + y = 363
y – x = 99
By solving these equations, we have,
x = 132, y = 231
Number of votes polled in favor of Q in village D = 231 + 161 = 392
Total number of votes polled in village D = 82% of 1400 = 1148
Number of votes polled in the favor of P in village D = 1148 – 392 = 756
Required difference = 756 – 132 = 624 
Question 5 of 10
5. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q15). The following table gives information about the voting in six villages i.e. A, B, C, D, E and F in which candidates of two political parties P and Q contested. Based on the information given in the table, answer the following questions. Few values are missing in the table.
Number of people who didn’t vote in village B are 68 more than the number of people who voted in the favor of P in same village. Number of people who voted in the favor of Q in village B are:
Correct
Answer 5) 374
Explanation
Let the number of people who voted in the favor of P in village P are 6x and those who voted in favor Q are 11x.
Number of people who didn’t vote = 6x + 68
We have,
6x + 11x + 6x + 68 = 850
23x = 782, x = 34
Number of people who voted in favor of Q = 11x = 11 × 34 = 374Incorrect
Answer 5) 374
Explanation
Let the number of people who voted in the favor of P in village P are 6x and those who voted in favor Q are 11x.
Number of people who didn’t vote = 6x + 68
We have,
6x + 11x + 6x + 68 = 850
23x = 782, x = 34
Number of people who voted in favor of Q = 11x = 11 × 34 = 374 
Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q610). The following bar graph shows time taken (in minutes) by six inlet pipes i.e. P, Q, R, S, T and U to fill a tank alone. Based on the information given in bar graph solve the following questions.
P, Q and an outlet pipe X are opened together in the empty tank. The tank was filled in 30 minutes. In how many minutes can X alone empty the full tank?
Correct
Answer 1) 120/7
Explanation
LCM of 24, 20 and 30 = 120
Parts filled by P in 1 minute = 120/24 = 5
Parts filled by Q in 1 minute = 120/20 = 6
Parts filled by all three in 1 minute = 120/30 = 4
Parts filled by X in 1 minute = 5 + 6 – 4 = 7
Time taken by X to empty the tank = 120/7 minutesIncorrect
Answer 1) 120/7
Explanation
LCM of 24, 20 and 30 = 120
Parts filled by P in 1 minute = 120/24 = 5
Parts filled by Q in 1 minute = 120/20 = 6
Parts filled by all three in 1 minute = 120/30 = 4
Parts filled by X in 1 minute = 5 + 6 – 4 = 7
Time taken by X to empty the tank = 120/7 minutes 
Question 7 of 10
7. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q610). The following bar graph shows time taken (in minutes) by six inlet pipes i.e. P, Q, R, S, T and U to fill a tank alone. Based on the information given in bar graph solve the following questions.
In how much time will S and U fill the half empty tank when opened together?
Correct
Answer 4) 10 minutes
Explanation
LCM of 30 and 60 = 60
Parts filled by S in 1 minute = 60/30 = 2
Parts filled by U in 1 minute = 60/60 = 1
Time taken to fill the tank = 60/(2 + 1) = 60/3 = 20 minutes
Time taken to fill the half empty tank = 20/2 = 10 minutesIncorrect
Answer 4) 10 minutes
Explanation
LCM of 30 and 60 = 60
Parts filled by S in 1 minute = 60/30 = 2
Parts filled by U in 1 minute = 60/60 = 1
Time taken to fill the tank = 60/(2 + 1) = 60/3 = 20 minutes
Time taken to fill the half empty tank = 20/2 = 10 minutes 
Question 8 of 10
8. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q610). The following bar graph shows time taken (in minutes) by six inlet pipes i.e. P, Q, R, S, T and U to fill a tank alone. Based on the information given in bar graph solve the following questions.
T and a pipe D can fill a tank in 15 minutes. In how much time pipe D can fill 4/5th of the tank alone?
Correct
Answer 3) 18 minutes
Explanation
LCM of 45 and 15 = 45
Parts filled by T in 1 minute = 45/45 = 1
Parts filled by T and D in 1 minute = 45/15 = 3
Parts filled by D in 1 minute = 3 – 1 = 2
Time taken by D to fill 2/5 of the tank = 4/5 × 45/2 = 18 minutesIncorrect
Answer 3) 18 minutes
Explanation
LCM of 45 and 15 = 45
Parts filled by T in 1 minute = 45/45 = 1
Parts filled by T and D in 1 minute = 45/15 = 3
Parts filled by D in 1 minute = 3 – 1 = 2
Time taken by D to fill 2/5 of the tank = 4/5 × 45/2 = 18 minutes 
Question 9 of 10
9. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q610). The following bar graph shows time taken (in minutes) by six inlet pipes i.e. P, Q, R, S, T and U to fill a tank alone. Based on the information given in bar graph solve the following questions.
Q, S and T are opened in the empty tank alternatively starting with Q i.e. Q in the first minute, S in the second minute, T in the third minute and again Q in the fourth minute and so on. In how much time will the tank be filled completely?
Correct
Answer 5) 28 minutes
Explanation
LCM of 20, 30 and 45 = 180
Parts of tank filled in 1st minute = 180/20 = 9
Parts of tank filled in 2nd minute = 180/30 = 6
Parts of tank filled in 3rd minute = 180/45 = 4
We have, 9 + 6 + 4 = 19
And 19 × 9 = 171
Therefore, parts of tank filled in 27 minutes = 171
Remaining parts = 180 – 171 = 9 which will be filled by Q in 28th minute.
Therefore, total time taken to fill the tank = 28 minutesIncorrect
Answer 5) 28 minutes
Explanation
LCM of 20, 30 and 45 = 180
Parts of tank filled in 1st minute = 180/20 = 9
Parts of tank filled in 2nd minute = 180/30 = 6
Parts of tank filled in 3rd minute = 180/45 = 4
We have, 9 + 6 + 4 = 19
And 19 × 9 = 171
Therefore, parts of tank filled in 27 minutes = 171
Remaining parts = 180 – 171 = 9 which will be filled by Q in 28th minute.
Therefore, total time taken to fill the tank = 28 minutes 
Question 10 of 10
10. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q610). The following bar graph shows time taken (in minutes) by six inlet pipes i.e. P, Q, R, S, T and U to fill a tank alone. Based on the information given in bar graph solve the following questions.
In approximately how much time P, Q and R will fill the empty tank when opened together?
Correct
Answer 2) 7 minutes
Explanation
LCM of 24, 20 and 18 = 360
Parts of tank filled in 1 minute by P = 360/24 = 15
Parts of tank filled in 1 minute by Q = 360/20 = 18
Parts of tank filled in 1 minute by R = 360/18 = 20
Time taken to fill the tank = 360/(15 + 18 + 20) = 360/53 = 7 minutes (approx.)Incorrect
Answer 2) 7 minutes
Explanation
LCM of 24, 20 and 18 = 360
Parts of tank filled in 1 minute by P = 360/24 = 15
Parts of tank filled in 1 minute by Q = 360/20 = 18
Parts of tank filled in 1 minute by R = 360/18 = 20
Time taken to fill the tank = 360/(15 + 18 + 20) = 360/53 = 7 minutes (approx.)
________________________
 Click view Questions button to view Explanation
 Note: We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
 Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
 If you find any mistake, please tell us in the comment section.