Welcome to Online Quants Test in AffairsCloud.com. We are starting IBPS PO Main 2016 Course and we are creating sample questions in Quants section, type of which will be asked in IBPS PO 2016 !!!

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

Categories

Quantitative Aptitude0%

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Answered

Review

Question 1 of 10

1. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

The circumference of a semicircle of area 1925 sq. cm is equal to the breadth of a rectangle. If the length of the rectangle is equal to the perimeter of a square of side 48 cm. What is the perimeter of the rectangle in cm?

Correct

Explanation :
(22/7 *r *r) /2 = 1925
r* r = 1225
r = 35
Circumference of semicircle = 22/7 r + 2 r = 22/7 * 35 + 2 * 35 =180
Breadth of rectangle = 180 cm
Length of rectangle = perimeter of square = 4 * 48 = 192 cm
Perimeter of rectangle = 2 (180 + 192) = 744 cm

Incorrect

Explanation :
(22/7 *r *r) /2 = 1925
r* r = 1225
r = 35
Circumference of semicircle = 22/7 r + 2 r = 22/7 * 35 + 2 * 35 =180
Breadth of rectangle = 180 cm
Length of rectangle = perimeter of square = 4 * 48 = 192 cm
Perimeter of rectangle = 2 (180 + 192) = 744 cm

Question 2 of 10

2. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Ramya’s present age is four times her daughter, Veena’s present age and two-thirds of her mother, Rani’s present age. The total of the present ages of all of them is 132 years. What is the difference between Ramya’s and her mother Rani’s present age?

Correct

Explanation :
Ramya’s present age – x
x + (x / 4) + (3 / 2) x = 132
11x = 132 * 4
x = 48
Ramya’s mother age = 3/2 * 48 = 72
Difference = 72 – 48 = 24 years.

Incorrect

Explanation :
Ramya’s present age – x
x + (x / 4) + (3 / 2) x = 132
11x = 132 * 4
x = 48
Ramya’s mother age = 3/2 * 48 = 72
Difference = 72 – 48 = 24 years.

Question 3 of 10

3. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Two cars A and B starts at the same time from Delhi and Agra respectively which is 200 km apart, If the two cars travel in opposite directions they meet after 1 hour and if they travel in same direction from Delhi and Agra then the car which starts at Delhi meets the another car after 5 hours, What is the speed of car starting from Delhi?

Correct

Explanation :
relative speed = a+b
total distance travelled = 200 km
time taken = 1 hour
a + b = 200 —(1)
Relative speed of the faster car = a – b
total distance travelled = 200 km
time taken = 5 hour
200 = 5(a-b)
40 = a – b —(2)
From (1) and (2) 2a = 240
a = 120
Speed of car starting from Delhi = 120km/hr

Incorrect

Explanation :
relative speed = a+b
total distance travelled = 200 km
time taken = 1 hour
a + b = 200 —(1)
Relative speed of the faster car = a – b
total distance travelled = 200 km
time taken = 5 hour
200 = 5(a-b)
40 = a – b —(2)
From (1) and (2) 2a = 240
a = 120
Speed of car starting from Delhi = 120km/hr

Question 4 of 10

4. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Three persons Angel, Beulah and Catherine started a business together. They invest Rs.40000, Rs.24000 and Rs.30000 respectively in the beginning. After 4 months. Beulah took out Rs. 4000 and Catherine took out Rs. 10000. They get a profit of Rs. 25400 at the end of the year. Beulah’s share in the profit is?

A river is flowing at a speed of 10 km/h in a particular direction. Mr.Suresh, who can swim at a speed of 15 km/h in still water, starts swimming along the direction of flow of the river from points A and reaches another point B which is at a distance of 50 km from the starting point A. On reaching point B, he turns back and from starts swimming against the direction of flow of the river and stops after reaching point A. The total time taken by Suresh to complete his journey is ?

Correct

Explanation :
Speed of the stream = 10kmph
Downstream speed = 15 + 10 = 25kmph
Upstream speed = 15 – 10 = 5kmph
Total time taken by Suresh = (50/25 + 50/5) = 12h

Incorrect

Explanation :
Speed of the stream = 10kmph
Downstream speed = 15 + 10 = 25kmph
Upstream speed = 15 – 10 = 5kmph
Total time taken by Suresh = (50/25 + 50/5) = 12h

Question 6 of 10

6. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Total number of students playing Chess and Badminton together from school A is what % of the total number of students playing these two games together from School D?

Correct

Explanation :
Total number of students playing Carrom and Hockey together from school A = 220+140 = 360
Total number of students playing Carrom and Hockey together from School D = 260+160 = 420
Percentage = (360/420)*100 = 600/7 %

Incorrect

Explanation :
Total number of students playing Carrom and Hockey together from school A = 220+140 = 360
Total number of students playing Carrom and Hockey together from School D = 260+160 = 420
Percentage = (360/420)*100 = 600/7 %

Question 7 of 10

7. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

If the number of students playing each game in school B is increased by 15% and the number of students playing each game in school C is decreased by 10% then what will be the difference between number of students in School D and B?

Correct

Explanation :
Number of students in school B = 115% of 680 = 851
Number of students in school C = 90% of 760 = 684
Difference = 851 – 684 = 167

Incorrect

Explanation :
Number of students in school B = 115% of 680 = 851
Number of students in school C = 90% of 760 = 684
Difference = 851 – 684 = 167

Question 8 of 10

8. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

If out of the students playing Volleyball from schools B, D and E 20%,25% and 15% respectively got selected for state level competition, what was the total number of students got selected for state level competition from these three schools together?

Correct

Explanation :
Total number of students who got selected for state level competition from schools B D and E
= 20% of 180 + 25% of 320 + 15% of 240
= 36 + 80 + 36 = 152

Incorrect

Explanation :
Total number of students who got selected for state level competition from schools B D and E
= 20% of 180 + 25% of 320 + 15% of 240
= 36 + 80 + 36 = 152

Question 9 of 10

9. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Total number of students playing Badminton from all schools together is approximately, what percent of the total number of students playing Volleyball from all schools together?

Correct

Explanation :
Total number of students playing Badminton from all the schools together = 140 + 260 + 320 + 160 + 180 = 1060
Total number of students playing Volleyball from all the schools together = 360 + 180 + 240 + 320 + 240 = 1340
% = (1060/1340)*100 = 79%(approximately)

Incorrect

Explanation :
Total number of students playing Badminton from all the schools together = 140 + 260 + 320 + 160 + 180 = 1060
Total number of students playing Volleyball from all the schools together = 360 + 180 + 240 + 320 + 240 = 1340
% = (1060/1340)*100 = 79%(approximately)

Question 10 of 10

10. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

From School A, out of the students playing Chess, 40% got selected for state level competition out of which 25% further got selected for national level competition.From School E, out of the students playing Chess, 45% got selected for state level competition out of which two-third further got selected for national level competition.What is the total number of students playing Chess from these two schools who got selected for national level competition?

Correct

Explanation :
Number of students who got selected for national level competition from School A = 25% of 40% of 220 = 22
Number of students who got selected for national level competition from School E = (2/3) of 45% of 280 = 84
Total number of students playing Chess from these two schools who got selected for national level competition = 22 + 84 =106

Incorrect

Explanation :
Number of students who got selected for national level competition from School A = 25% of 40% of 220 = 22
Number of students who got selected for national level competition from School E = (2/3) of 45% of 280 = 84
Total number of students playing Chess from these two schools who got selected for national level competition = 22 + 84 =106