Hello Aspirants
Welcome to Online Quant Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for IBPS PO 2019 Prelims Exam and we are creating sample questions in Quant section, this type of Question will be asked in IBPS PO 2019!!!
Click Here to View Cumulus Course: IBPS PO 2019 Prelims
IBPS PO 2019 Prelims: Reasoning Test – 7 PM Every Day
IBPS PO 2019 Prelims: Quant Test – 8 PM Every Day
IBPS PO 2019 Prelims: English Test – 9 PM Every Day
Help: Share Our Cumulus Course for IBPS PO 2019 Exam Course page to your Friends & FB Groups
________________________
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
 Quantitative Aptitude 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q15). There are five batches in a coaching institute i.e. A, B, C, D and E. The number of students in batch B are 80% more than that of batch A. Number of students in batch E are equal to the average number of students in batch A and batch B together. Number of students in batch D are 2/3 of number of students in batch C. Total number of students in batches A, B and E together are 525. Total number of students in batches B, C and D together are 470.
Number of students in batch B are:
Correct
Answer 1) 225
Explanation
Let the number of students in batch A are x.
Then, number of students in batch B = 180% of x = 1.8x
Number of students in batch E = (x + 1.8x)/2 = 2.8x/2 = 1.4x
We have,
x + 1.8x + 1.4x = 525
4.2x = 525, x = 125
Number of students in batch A = 125
Number of students in batch B = 1.8 × 125 = 225
Number of students in batch E = 1.4 × 125 = 175
Let the number of students in batch C are y.
Then, number of students in batch D = 2/3y
We have,
225 + y + 2/3y = 470
5y/3 = 245
y = 147
Number of students in batch C = 147
Number of students in batch D = 2/3 × 147 = 98Incorrect
Answer 1) 225
Explanation
Let the number of students in batch A are x.
Then, number of students in batch B = 180% of x = 1.8x
Number of students in batch E = (x + 1.8x)/2 = 2.8x/2 = 1.4x
We have,
x + 1.8x + 1.4x = 525
4.2x = 525, x = 125
Number of students in batch A = 125
Number of students in batch B = 1.8 × 125 = 225
Number of students in batch E = 1.4 × 125 = 175
Let the number of students in batch C are y.
Then, number of students in batch D = 2/3y
We have,
225 + y + 2/3y = 470
5y/3 = 245
y = 147
Number of students in batch C = 147
Number of students in batch D = 2/3 × 147 = 98 
Question 2 of 10
2. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q15). There are five batches in a coaching institute i.e. A, B, C, D and E. The number of students in batch B are 80% more than that of batch A. Number of students in batch E are equal to the average number of students in batch A and batch B together. Number of students in batch D are 2/3 of number of students in batch C. Total number of students in batches A, B and E together are 525. Total number of students in batches B, C and D together are 470.
Number of students in batch D are how much less than the number of students in batch A?
Correct
Answer 4) 27
Explanation
Required difference = 125 – 98 = 27 (watch solution of Q1)Incorrect
Answer 4) 27
Explanation
Required difference = 125 – 98 = 27 (watch solution of Q1) 
Question 3 of 10
3. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q15). There are five batches in a coaching institute i.e. A, B, C, D and E. The number of students in batch B are 80% more than that of batch A. Number of students in batch E are equal to the average number of students in batch A and batch B together. Number of students in batch D are 2/3 of number of students in batch C. Total number of students in batches A, B and E together are 525. Total number of students in batches B, C and D together are 470.
Number of students in batch E are:
Correct
Answer 4) 175
Explanation
Number of students in batch E = 175 (watch solution of Q1)Incorrect
Answer 4) 175
Explanation
Number of students in batch E = 175 (watch solution of Q1) 
Question 4 of 10
4. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q15). There are five batches in a coaching institute i.e. A, B, C, D and E. The number of students in batch B are 80% more than that of batch A. Number of students in batch E are equal to the average number of students in batch A and batch B together. Number of students in batch D are 2/3 of number of students in batch C. Total number of students in batches A, B and E together are 525. Total number of students in batches B, C and D together are 470.
There is another batch F in which number of students are 66 more than the number of students in batch D. Total number of students in batches C and F together are:
Correct
Answer 2) 311
Explanation
Number of students in batch F = 98 + 66 = 164
Number of students in batch C = 147
Required number = 164 + 147 = 311Incorrect
Answer 2) 311
Explanation
Number of students in batch F = 98 + 66 = 164
Number of students in batch C = 147
Required number = 164 + 147 = 311 
Question 5 of 10
5. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q15). There are five batches in a coaching institute i.e. A, B, C, D and E. The number of students in batch B are 80% more than that of batch A. Number of students in batch E are equal to the average number of students in batch A and batch B together. Number of students in batch D are 2/3 of number of students in batch C. Total number of students in batches A, B and E together are 525. Total number of students in batches B, C and D together are 470.
Only 1/6 of the students qualified in the exam in batches B, D and E together. Number of students who didn’t qualify the exam in these batches are:
Correct
Answer 2) 415
Explanation
Total number of students in batches B, D and E = 225 + 98 + 175 = 498
Number of students who didn’t qualify = 5/6 × 498 = 415Incorrect
Answer 2) 415
Explanation
Total number of students in batches B, D and E = 225 + 98 + 175 = 498
Number of students who didn’t qualify = 5/6 × 498 = 415 
Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q610). The following bar graph shows the percentage of students who can speak English, Hindi and Punjabi in six schools i.e. A, B, C, D, E and F. A student can speak only one language.
Number of students who can speak Hindi in school B are 462. Number of students who can speak Punjabi in school B are how much more than that of students who can speak English?
Correct
Answer 2) 44
Explanation
Required number of students = 462/42 × (31 – 27) = 11 × 4 = 44Incorrect
Answer 2) 44
Explanation
Required number of students = 462/42 × (31 – 27) = 11 × 4 = 44 
Question 7 of 10
7. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q610). The following bar graph shows the percentage of students who can speak English, Hindi and Punjabi in six schools i.e. A, B, C, D, E and F. A student can speak only one language.
What is the total number of students in school D if number of students who can speak English are 144 more than the number of students who can speak Punjabi?
Correct
Answer 3) 1200
Explanation
Total number of students in school D = 144/(45 – 33) × 100 = 1200Incorrect
Answer 3) 1200
Explanation
Total number of students in school D = 144/(45 – 33) × 100 = 1200 
Question 8 of 10
8. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q610). The following bar graph shows the percentage of students who can speak English, Hindi and Punjabi in six schools i.e. A, B, C, D, E and F. A student can speak only one language.
Total number of students in school F are three times the number of students in school E. The number of students in school F who can speak Punjabi are approximately how much percent more than the number of students who can speak Hindi in school E?
Correct
Answer 5) 18%
Explanation
Let the number of students in school E = 100
Then, the number of students in school F = 3 × 100 = 300
Number of students who can speak Punjabi in school F = 13% of 300 = 39
Number of students who can speak Hindi in school E = 33% of 100 = 33
Required percentage = (39 – 33)/33 × 100 = 600/33 = 18% (approx.)Incorrect
Answer 5) 18%
Explanation
Let the number of students in school E = 100
Then, the number of students in school F = 3 × 100 = 300
Number of students who can speak Punjabi in school F = 13% of 300 = 39
Number of students who can speak Hindi in school E = 33% of 100 = 33
Required percentage = (39 – 33)/33 × 100 = 600/33 = 18% (approx.) 
Question 9 of 10
9. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q610). The following bar graph shows the percentage of students who can speak English, Hindi and Punjabi in six schools i.e. A, B, C, D, E and F. A student can speak only one language.
Total number of students in school A are 1550. In school A, the number of students who can speak Hindi are how much more than the number of students who can speak English?
Correct
Answer 1) 186
Explanation
Required number of students = (48 – 36)% of 1550 = 12% of 1550 = 186Incorrect
Answer 1) 186
Explanation
Required number of students = (48 – 36)% of 1550 = 12% of 1550 = 186 
Question 10 of 10
10. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q610). The following bar graph shows the percentage of students who can speak English, Hindi and Punjabi in six schools i.e. A, B, C, D, E and F. A student can speak only one language.
Average number of students who can speak Hindi and Punjabi in school C are 351. The number of students who can speak English in school C are:
Correct
Answer 3) 198
Explanation
Total number of students who can speak Hindi and Punjabi in school C = 351 × 2 = 702
Number of students who can speak English in school C = 702/(55 + 23) × 22 = 198Incorrect
Answer 3) 198
Explanation
Total number of students who can speak Hindi and Punjabi in school C = 351 × 2 = 702
Number of students who can speak English in school C = 702/(55 + 23) × 22 = 198
________________________
 Click view Questions button to view Explanation
 Note: We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
 Ask your doubt in the comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in a caring way.
 If you find any mistake, please tell us in the comment section.
Click Here to Subscribe Puzzle and Seating arrangement PDF for IBPS RRB/IBPS PO Exams