# IBPS Clerk Prelims: Quants Day 3

Hello Aspirants. Welcome to Online Quant Section in AffairsCloud.com. We are starting IBPS Clerk course 2015 and we are creating sample questions in Quantitative Aptitude section, type of which will be asked in IBPS Clerk Prelims Exam.

Stratus – IBPS Clerk Course 2015 [flipclock]

Directions (1-5): Study the following pie-charts and answer the questions that follow: There are 5 sections in a class with given information in the pie-char 1. Find the ratio of the total number of students in sections C and D to number of males in the same sections. A) 336 : 169 B) 313 : 169 C) 360 : 147 D) 336 : 149 E) None of these
A) 336 : 169 Explanation: Students in C and D = (15+13)/100 * 2400 = 672 No of males in C and D = (6+20)/100 * 1300 = 338 So ratio = 672 : 338 = 336 : 169
2. What is the average number of females in sections A and C? A) 370.5 B) 334 C) 384.5 D) 390.5 E) 357
B) 370.5 Explanation: Students in A and C = (37+15)/100 * 2400 = 1248 No of males in A and C = (33+6)/100 * 1300 = 507 So females in A and C = 1248 – 507 = 741, so average = 741/2 = 370.5
3. Find the angle subtended by C section in the total number of students diagram. A) 72o B) 55o C) 60o D) 54o E) 57o
D) 54o Explanation: 15/100 * 360 = 54o
4. Find the ratio of the number of males in D section to the females in section E. A) 260 : 191 B) 260 : 137 C) 460 : 19 D) 260 : 21 E) 260 : 19
E) 260 : 19 Explanation: Males in D = 20/100 * 1300 = 260 Students in E = 10/100 * 2400 = 240, males in E = 17/100 * 1300 = 221, so females in E = 240 – 221 = 19 Ratio = 260 : 19
5. What is the number of females in sections A and B? A) 740 B) 747 C) 737 D) 741 E) 742
B) 747 Explanation: Students in A and B = (37+25)/100 * 2400 = 1488 Males in A and B = (33+24)/100 * 1300 = 741 So females = 1488 – 741 = 747
6. A mixture contains A and B in the ratio of 5 : 3. 16 litres of this mixture is taken out and 5 litres of A is poured in. the new mixture has ratio of A to b as 11 : 6. Find the total original quantity of mixture. A) 80 litres B) 96 litres C) 98 litres D) 84 litres E) 92 litres
B) 96 litres Explanation: A = 5x, B = 3x After taking out 16 l of mixture, A = 5x – 5(5+3) * 16 = 5x – 10 B = 3x – 3(5+3) * 16 = 3x – 6 After pouring 5 l of A, A = 5x – 10 + 5 = 5x – 5 So now, 5x-5/3x-6 = 11/6 Solve, x = 12 Total original quantity = 5x+3x = 8x = 8*12 = 96 litres
7. A bag contains 3 white balls, 5 black balls and 4 yellow balls. 3 balls are drawn at random. What is the probability that atmost 1 ball is black in color? A. 5/22 B. 2/9 C. 8/11 D. 7/11 E) None of these