Welcome to Online Quantitative Aptitude Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for IBPS Clerk 2017 Exam and we are creating sample questions in Aptitude section, this type of Question will be asked in IBPS Clerk Mains !!!

Help:- Share Our IBPS Clerk 2017 Course page to your Friends & FB Groups

________________________

Time limit: 0

Quiz-summary

0 of 10 questions completed

Questions:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Information

All the Best

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

Categories

Quantitative Aptitude0%

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Answered

Review

Question 1 of 10

1. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Q (1-5) Study the given table and answer the following questions.

Note: Tax is deducted on interest earned at the end of every year At the end of third year what is the amount Ramya is having?

Correct

Answer : 4. Rs. 304862.5
Solution:
First year:
Interest = 100000*50/100= 50000 tax paid = 10% money left = 50000*90/100 = 45000
Total = 100000+45000=145000
Second year:
145000*50/100*90/100 = 65250
Amount = 145000+65250 =210250
Third year:
210250*50/100*90/100 = 94612.5
Amount = 210250+94612.5 =304862.5

Incorrect

Answer : 4. Rs. 304862.5
Solution:
First year:
Interest = 100000*50/100= 50000 tax paid = 10% money left = 50000*90/100 = 45000
Total = 100000+45000=145000
Second year:
145000*50/100*90/100 = 65250
Amount = 145000+65250 =210250
Third year:
210250*50/100*90/100 = 94612.5
Amount = 210250+94612.5 =304862.5

Question 2 of 10

2. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Q (1-5) Study the given table and answer the following questions.

Note: Tax is deducted on interest earned at the end of every year At the end of first year amount present with Raveena is Rs. 3,63,000 then what amount will be present with her at the end of second year?

Correct

Answer :3. Rs. 439230
Solution:
300000+300000*x/100*(100-x)/100 = 363000
x =30
Amount at end of second year= 363000+363000*30/100*60/100
= 439230

Incorrect

Answer :3. Rs. 439230
Solution:
300000+300000*x/100*(100-x)/100 = 363000
x =30
Amount at end of second year= 363000+363000*30/100*60/100
= 439230

Question 3 of 10

3. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Q (1-5) Study the given table and answer the following questions.

Note: Tax is deducted on interest earned at the end of every year The difference between the amounts of Raashi and Roja after one year is Rs.77,000. Then what amount Roja will have at the end of third year?

Correct

Answer :3. Rs. 578812.5
Solution:
Raashi end of first year = 400000+400000*20/100*60/100 = 448000
Roja end of first year = 500000+500000*10/100*(100-y)/100
difference = 77000 = 500000+500000*10/100*(100-y)/100 – 448000
y =50
Roja at end of first of year:
500000+500000*10/100*50/100 = 525000
End of second year:
525000+525000*10/100*50/100 = 551250
End of third year:
551250+551250*10/100*50/100 = 578812.5

Incorrect

Answer :3. Rs. 578812.5
Solution:
Raashi end of first year = 400000+400000*20/100*60/100 = 448000
Roja end of first year = 500000+500000*10/100*(100-y)/100
difference = 77000 = 500000+500000*10/100*(100-y)/100 – 448000
y =50
Roja at end of first of year:
500000+500000*10/100*50/100 = 525000
End of second year:
525000+525000*10/100*50/100 = 551250
End of third year:
551250+551250*10/100*50/100 = 578812.5

Question 4 of 10

4. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Q (1-5) Study the given table and answer the following questions.

Note: Tax is deducted on interest earned at the end of every year At the end of the second year the amount earned by Radhika is Rs. 348480 then what is the amount invested by her initially?

Correct

Answer :2.Rs. 200000
Solution:
End of first year:
A+A*40/100*80/100 = 1.32A
End of second year:
1.32A+ 1.32A*40/100*80/100 = 1.7424A
1.7424A= 348480
A =200000

Incorrect

Answer :2.Rs. 200000
Solution:
End of first year:
A+A*40/100*80/100 = 1.32A
End of second year:
1.32A+ 1.32A*40/100*80/100 = 1.7424A
1.7424A= 348480
A =200000

Question 5 of 10

5. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Q (1-5) Study the given table and answer the following questions.

Note: Tax is deducted on interest earned at the end of every year At the end of third year what is the amount Raashi is having?

Correct

Answer :2. Rs.561971.2
Solution:
Raashi end of first year = 400000+400000*20/100*60/100 = 448000
Raashi end of second year: 448000+448000*20/100*60/100 = 501760
Raashi end of third year: 501760+ 501760*20/100*60/100 = 561971.2

Incorrect

Answer :2. Rs.561971.2
Solution:
Raashi end of first year = 400000+400000*20/100*60/100 = 448000
Raashi end of second year: 448000+448000*20/100*60/100 = 501760
Raashi end of third year: 501760+ 501760*20/100*60/100 = 561971.2

Question 6 of 10

6. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Q(6-10). Each question below is followed statements I and II. You have to determine whether the data given in the statement is sufficient for answering the questions or not. a/b is an integer Statement I: X^2 + (a+b)X + ab =0 Statement II: b is multiple of a

Correct

Answer :4. If the data given in Both Statements I & II are not sufficient to answer the question

Incorrect

Answer :4. If the data given in Both Statements I & II are not sufficient to answer the question

Question 7 of 10

7. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Is b>0? Statement I: (a+b)>0 Statement II: (a+2b)³ > (a+b)³

Correct

Answer :5. If the data given in both statements I & II together are necessary to answer the question

Incorrect

Answer :5. If the data given in both statements I & II together are necessary to answer the question

Question 8 of 10

8. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

What is the number of Mangoes added in the basket? Statement I: In a basket the ratio of Mangoes, Apples and Oranges is 3:4:5 Statement II: Some mangoes were added then the ratio became 7:8:10

Correct

Answer :4. If the data given in Both Statements I & II are not sufficient to answer the question
Solution:
Both are not sufficient

Incorrect

Answer :4. If the data given in Both Statements I & II are not sufficient to answer the question
Solution:
Both are not sufficient

Question 9 of 10

9. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

What is the age of Shiva? Statement I: Average of Shiva, Ramu, Ravi and Raju is 25. Average age of Raju and Ravi is 25. Ramu is 6 years elder than Shiva Statement II: Difference between the ages of Ramu and Raju is equal to the difference between the ages of Shiva and Ravi. Sum of their ages is 100. Shiva is the youngest of all and Ramu is the eldest of all. Ramu’s age is 28.

Correct

Answer :3. If the data either in Statement I alone or Statement II alone are sufficient to answer the question

Incorrect

Answer :3. If the data either in Statement I alone or Statement II alone are sufficient to answer the question

Question 10 of 10

10. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

‘abc’ is exactly divisible by c whereas ‘abc’ is a three digit number Statement I: 10a+b is multiple of c Statement II: 10a+b is exactly divisible by c

Correct

Answer :3. If the data either in Statement I alone or Statement II alone are sufficient to answer the question
Solution:
Either I or II sufficient

Incorrect

Answer :3. If the data either in Statement I alone or Statement II alone are sufficient to answer the question
Solution:
Either I or II sufficient

________________________

Click view Questions button to view Explanation

Note:- We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!

Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.

Share your Marks in Comment Sections

If you find any mistake, please tell us in the comment section.