Hello Aspirants
Welcome to Online Quantitative Aptitude Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for IBPS Clerk 2017 Exam and we are creating sample questions in Aptitude section, this type of Question will be asked in IBPS Clerk Mains !!!
Click Here to View Cumulus Course : IBPS Clerk 2017 Mains
IBPS Clerk Mains 2017: GA Test – 7 PM Every Day
IBPS Clerk Mains 2017: Reasoning Test– 8 PM Every Day
IBPS Clerk Mains 2017: Quants Test– 9 PM Every Day
IBPS Clerk Mains 2017: English Test– 10 PM Every Day
Help: Share Our IBPS Clerk 2017 Course page to your Friends & FB Groups
________________________
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
 Quantitative Aptitude 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ (13) Study the given table and answer the following questions
Axis Bank launched a new ‘Suvidha’ account to people and also it launched advertising campaigns in six villages.
Note:
1. If a bank starts advertising in a particular village then it has to complete advertizing by covering the entire population of that village
2. On a day the bank advertizes in only one village
What is the maximum possible number of accounts will be opened if the advertising is done for a period of only 12 days?Correct
Answer :1. 10701
Solution:
In village A: Accounts = 32*57= 1824; per day = 1824/2 = 912
In village B: Accounts = 45*63= 2835; per day = 2835/3 = 945
In village C: Accounts = 28*76= 2128; per day = 2128/4 = 532
In village D: Accounts = 45*82= 3690; per day = 3690/5 = 738
In village E: Accounts = 36*47= 1692; per day = 1692/3 = 564
In village F: Accounts = 42*56= 2352; per day = 2352/2 = 1176
Based on the above information bank advertizes in this order F, B, A, D which accounts to 12 days
Accounts = 2352+2835+1824+3690= 10701Incorrect
Answer :1. 10701
Solution:
In village A: Accounts = 32*57= 1824; per day = 1824/2 = 912
In village B: Accounts = 45*63= 2835; per day = 2835/3 = 945
In village C: Accounts = 28*76= 2128; per day = 2128/4 = 532
In village D: Accounts = 45*82= 3690; per day = 3690/5 = 738
In village E: Accounts = 36*47= 1692; per day = 1692/3 = 564
In village F: Accounts = 42*56= 2352; per day = 2352/2 = 1176
Based on the above information bank advertizes in this order F, B, A, D which accounts to 12 days
Accounts = 2352+2835+1824+3690= 10701 
Question 2 of 10
2. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ (13) Study the given table and answer the following questions
Axis Bank launched a new ‘Suvidha’ account to people and also it launched advertising campaigns in six villages.
Note:
1. If a bank starts advertising in a particular village then it has to complete advertizing by covering the entire population of that village
2. On a day the bank advertizes in only one village
If the advertising by bank is done for a period of only 10 days but has covered maximum accounts as possible then in which of the following villages advertising is not done?Correct
Answer :5. Both D and C
Solution:
The order would be F, B, A, D, E, C
In 7 days the advertizing will be completed in F, B, A
But in 3 days advertizing will not be completed in D
so it has to advertize in village E to maximize accounts openingIncorrect
Answer :5. Both D and C
Solution:
The order would be F, B, A, D, E, C
In 7 days the advertizing will be completed in F, B, A
But in 3 days advertizing will not be completed in D
so it has to advertize in village E to maximize accounts opening 
Question 3 of 10
3. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ (13) Study the given table and answer the following questions
Axis Bank launched a new ‘Suvidha’ account to people and also it launched advertising campaigns in six villages.
Note:
1. If a bank starts advertising in a particular village then it has to complete advertizing by covering the entire population of that village
2. On a day the bank advertizes in only one village
If advertizing is to be done in only three villages then which villages does bank chooses to open maximum accounts?Correct
Answer :5. B, D, F
Incorrect
Answer :5. B, D, F

Question 4 of 10
4. Question
1 pointsCategory: Quantitative Aptitude16, 72, 252, 630, 945,?
Correct
Answer :5. None
Solution:
16*4.5 =72
72*3.5 = 252
252*2.5 = 630
630*1.5 = 945
945*0.5 = 472.5Incorrect
Answer :5. None
Solution:
16*4.5 =72
72*3.5 = 252
252*2.5 = 630
630*1.5 = 945
945*0.5 = 472.5 
Question 5 of 10
5. Question
1 pointsCategory: Quantitative Aptitude128, 32, 16, ?, 12, 15
Correct
Answer :3. 12
Solution:
128*0.25 = 32
32*0.5 =16
16*0.75 = 12
12*1 = 12
12*1.25 = 15Incorrect
Answer :3. 12
Solution:
128*0.25 = 32
32*0.5 =16
16*0.75 = 12
12*1 = 12
12*1.25 = 15 
Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeIf x and y are positive integers , then how much is x greater than y?
Statement I: x+2y =24
Statement II: x= y^2Correct
Answer :5. If the data given in both statements I & II together are necessary to answer the question
Incorrect
Answer :5. If the data given in both statements I & II together are necessary to answer the question

Question 7 of 10
7. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeIs W an integer?
Statement I: 3W is an odd number
Statement II: 2w is an even numberCorrect
Answer : 5. If the data given in both statements I & II together are necessary to answer the question
Incorrect
Answer : 5. If the data given in both statements I & II together are necessary to answer the question

Question 8 of 10
8. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeWhat is the average age of Father and Son?
Statement I: Father’s age is three times the age of Daughter.
Statement II: His Son is 4 years elder than his Daughter.Correct
Answer :4. If the data given in Both Statements I & II are not sufficient to answer the question
Incorrect
Answer :4. If the data given in Both Statements I & II are not sufficient to answer the question

Question 9 of 10
9. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeI.X²+√6(2√2+36)X+12√6 = 0
II.Y²+√6(√3√2)Y6√6 =0Correct
Answer :4. X ≤ Y
Solution:
X = 4√3, 3√2
Y = 3√2, 2√3Incorrect
Answer :4. X ≤ Y
Solution:
X = 4√3, 3√2
Y = 3√2, 2√3 
Question 10 of 10
10. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeI.15X²+74X+91 =0
II.28Y²–39Y54 =0Correct
Answer :2. X
Solution:
X = 13/5, 7/3
Y = 6/7, 9/4Incorrect
Answer :2. X
Solution:
X = 13/5, 7/3
Y = 6/7, 9/4
________________________
 Click view Questions button to view Explanation
 Note: We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
 Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
 Share your Marks in Comment Sections
 If you find any mistake, please tell us in the comment section.