Hello Aspirants
Welcome to Online Quants Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for SBI PO 2018 Main Exam and we are creating sample questions in Quants section, this type of Question will be asked in SBI PO 2018!!!
Click Here to View Cumulus Course : SBI PO 2018 Main Exam
SBI PO 2018 Main Exam: Reasoning Test– 7.30 PM Every Day
SBI PO 2018 Main Exam: Quants Test– 8.30 PM Every Day
SBI PO 2018 Main Exam: English Test– 9.30 PM Every Day
Help: Share Our Cumulus Course for SBI PO 2018 Exam Course page to your Friends & FB Groups
________________________
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
 Quantitative Aptitude 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections for question (1 – 5): Study the following table to answer the questions that follow. Some values are missing. Study the table carefully and answer the questions based on data in table and particular questions.
Distance upstream = Distance downstream (if not stated)
Total time taken = Downstream time + Upstream time
On 1st day, if difference between the time taken by the boat to go upstream and the time taken by the boat to go downstream is 20 hours, find the total time taken by the boat to go upstream and downstream.Correct
Answer : 3. 60
Explanation
Given: 320/(a4) – 320/(a+4) = 20
Solve, a = 12 km/hr = speed of boat
So total time = 320/(124) + 320/(12+4) = 40 + 20 = 60 hoursIncorrect
Answer : 3. 60
Explanation
Given: 320/(a4) – 320/(a+4) = 20
Solve, a = 12 km/hr = speed of boat
So total time = 320/(124) + 320/(12+4) = 40 + 20 = 60 hours 
Question 2 of 10
2. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections for question (1 – 5): Study the following table to answer the questions that follow. Some values are missing. Study the table carefully and answer the questions based on data in table and particular questions.
Distance upstream = Distance downstream (if not stated)
Total time taken = Downstream time + Upstream time
On 2nd day, if difference between the time taken by the boat to go upstream and the time taken by the boat to go downstream is 45 hours, find the total distance covered by the boat to go upstream and downstream. Downstream speed is 24 km/hr.Correct
Answer : 4. 720
Explanation
Let downstream x and upstream y
x+y=75
xy=45
solving x=15 and y=60, ‘APQ’ DOWN DISTANCE = UP DISTANCE
15*24(SPEED)=360*2=720Incorrect
Answer : 4. 720
Explanation
Let downstream x and upstream y
x+y=75
xy=45
solving x=15 and y=60, ‘APQ’ DOWN DISTANCE = UP DISTANCE
15*24(SPEED)=360*2=720 
Question 3 of 10
3. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections for question (1 – 5): Study the following table to answer the questions that follow. Some values are missing. Study the table carefully and answer the questions based on data in table and particular questions.
Distance upstream = Distance downstream (if not stated)
Total time taken = Downstream time + Upstream time
On 3rd day, if the boat covered half distance upstream with usual speed and other half with double its speed, then it takes 33 3/4 hours less time than usual time to go upstream. Find the total time taken by the boat to go upstream and downstream.Correct
Answer : 2. 108
Explanation
Let speed of boat = a km/hr
So 270/(a6) – [135/(a6) + 135/(2a6)] = 33.75
270/(a6) – 135/(a6) – 135/(2a6) = 33.75
135/(a6) – 135/(2a6) = 33.75
1/(a6) – 1/(2a6) = 1/4
Solve, a = 9 and 2
Speed of stream = 6 km/hr, so speed of boat = 9 km/hr (speed of boat remains greater than speed of stream) So total time = 270/(96) + 270/(9+6) = 90 + 18 = 108 hoursIncorrect
Answer : 2. 108
Explanation
Let speed of boat = a km/hr
So 270/(a6) – [135/(a6) + 135/(2a6)] = 33.75
270/(a6) – 135/(a6) – 135/(2a6) = 33.75
135/(a6) – 135/(2a6) = 33.75
1/(a6) – 1/(2a6) = 1/4
Solve, a = 9 and 2
Speed of stream = 6 km/hr, so speed of boat = 9 km/hr (speed of boat remains greater than speed of stream) So total time = 270/(96) + 270/(9+6) = 90 + 18 = 108 hours 
Question 4 of 10
4. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections for question (1 – 5): Study the following table to answer the questions that follow. Some values are missing. Study the table carefully and answer the questions based on data in table and particular questions.
Distance upstream = Distance downstream (if not stated)
Total time taken = Downstream time + Upstream time
On 4th day, difference between time taken by the boat to cover ‘X’ km upstream and (X+120) km downstream is 26 hours. Had the boat covered same distance upstream as downstream, what would be the difference in time taken then?Correct
Answer : 4. 56
Explanation
Downstream speed = 11+7 = 18 km/hr
Upstream speed = 117 = 4 km/hr
X/4 – (X+120)/18 = 26
Solve, X = 168 km = Upstream distance
Downstream distance = 168+120 = 288 km
Required time now = 288/4 – 288/18 = 56 hoursIncorrect
Answer : 4. 56
Explanation
Downstream speed = 11+7 = 18 km/hr
Upstream speed = 117 = 4 km/hr
X/4 – (X+120)/18 = 26
Solve, X = 168 km = Upstream distance
Downstream distance = 168+120 = 288 km
Required time now = 288/4 – 288/18 = 56 hours 
Question 5 of 10
5. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections for question (1 – 5): Study the following table to answer the questions that follow. Some values are missing. Study the table carefully and answer the questions based on data in table and particular questions.
Distance upstream = Distance downstream (if not stated)
Total time taken = Downstream time + Upstream time
On 5th day, if ratio of speed of boat to speed of stream is 2 : 1, what is the difference between the time taken by the boat to go upstream and the time taken by the boat to go downstream?Correct
Answer :1. 36 hours
Explanation
Speeds = 2a, a
So 324/(2a+a) + 324/(2aa) = 72
Solve, a = 6.So speed of stream is 6 km/hr and speed of boat is 12 km/hr
So difference in time = 324/(126) – 324/(12+6) = 54 – 18 = 36 hoursIncorrect
Answer :1. 36 hours
Explanation
Speeds = 2a, a
So 324/(2a+a) + 324/(2aa) = 72
Solve, a = 6.So speed of stream is 6 km/hr and speed of boat is 12 km/hr
So difference in time = 324/(126) – 324/(12+6) = 54 – 18 = 36 hours 
Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ. (610) Study the following table and answer the questions given below it. Production of different types of Scooters in a company (in thousands)
In which of the following pairs of years was the total production of Etype scooter two lakhs?Correct
Answer : 5. None of these
Explanation
By checking all optionIncorrect
Answer : 5. None of these
Explanation
By checking all option 
Question 7 of 10
7. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ. (610) Study the following table and answer the questions given below it. Production of different types of Scooters in a company (in thousands)
In which of the given years the total production of all types of scooters was minimum?Correct
Answer : 1. 1994
ExplanationIn 1992 = 180 +60 +84 + 100 +76=500
In 1993 = 210+90+32+80+48= 460
In 1994 = 135+30+44+95+85=389
In 1995 = 190+85+69+125+115= 584
In 1996 = 260+95+120+ 80+120 = 605
In 1997 = 240+140+161+90+185 = 816
So, the year 1994 has the minimum number of ProductionIncorrect
Answer : 1. 1994
ExplanationIn 1992 = 180 +60 +84 + 100 +76=500
In 1993 = 210+90+32+80+48= 460
In 1994 = 135+30+44+95+85=389
In 1995 = 190+85+69+125+115= 584
In 1996 = 260+95+120+ 80+120 = 605
In 1997 = 240+140+161+90+185 = 816
So, the year 1994 has the minimum number of Production 
Question 8 of 10
8. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ. (610) Study the following table and answer the questions given below it. Production of different types of Scooters in a company (in thousands)
In which of the given years was the production of Btype scooter close to its average production over given years?Correct
Answer : 1. 1995
Explanation
Average Production of Scooter ‘B’=60+90+30+85+95+140 = 500/6=83.3
Average value is 83.3 is close to year 1995Incorrect
Answer : 1. 1995
Explanation
Average Production of Scooter ‘B’=60+90+30+85+95+140 = 500/6=83.3
Average value is 83.3 is close to year 1995 
Question 9 of 10
9. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ. (610) Study the following table and answer the questions given below it. Production of different types of Scooters in a company (in thousands)
In which year the production of Dtype scooters was maximum?Correct
Answer : 3. 1995
Explanation
D type scooter Production in the year 1992 = 100
D type scooter production in the year 1993 = 80
D type scooter production in the year 1994 = 95
D type scooter production in the year 1995 = 125
D type scooter production in the year 1996 = 80
D type scooter production in the year 1997 = 90
Year 1995 has the maximum number of productionIncorrect
Answer : 3. 1995
Explanation
D type scooter Production in the year 1992 = 100
D type scooter production in the year 1993 = 80
D type scooter production in the year 1994 = 95
D type scooter production in the year 1995 = 125
D type scooter production in the year 1996 = 80
D type scooter production in the year 1997 = 90
Year 1995 has the maximum number of production 
Question 10 of 10
10. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ. (610) Study the following table and answer the questions given below it. Production of different types of Scooters in a company (in thousands)
What was the average production of Atype scooter in all the years?Correct
Answer : 1. 202.5
Explanation
Total Production of Scooter A in all the year = 180+210+135+190+260+240= 1215
Average Production of scooter A = 1215/6= 202.5Incorrect
Answer : 1. 202.5
Explanation
Total Production of Scooter A in all the year = 180+210+135+190+260+240= 1215
Average Production of scooter A = 1215/6= 202.5
________________________
 Click view Questions button to view Explanation
 Note: We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
 Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
 If you find any mistake, please tell us in the comment section.