**Hello Aspirants.**

Welcome to Online Quantitative Aptitude Section in AffairsCloud.com. Here we are creating question sample in **DI, Number Series, Quadratic Equation,Data Suffiency and Miscellaneous **based on prelim pattern, which is common for SBI, IBPS, RBI, LIC, NICL and other competitive exams.

**Q(1-5).Study the following Bar chart and answer the following questions.**

**Note: Total Population = Men Population +Women Population**

**In Village A in the year 2009 if 80% of Men Voted, Women population is 1400 if the number of voters voted is 2625. Then the number of Women voted is?**

1. 945

2. 1005

3. 1115

4. 1125

5. None

Answer –**1. 945**

**Explanation :**

Voted votes = 2625

Total population = 3500

3500 = M+W

M = 2100

80% voted = 2100*80/100 = 1680

1680+women voted = 2625

Women = 945**In Village D the population in 2009 to 2014 increased by 600, but the number of voters voted is same in those years. If Men population in both the year is equal and is 2800.And 80% of Women voted in the year 2009 and 70% women voted in the year 2015 then ratio of number of Men voted in the year 2009 to Men voted in the year 2014?**

1. 7:8

2. 8:7

3. 7:9

4. 9:8

5. None

Answer –**2. 8:7**

**Explanation :**

x *80/100 = (x+600)*70/100

x = 4200

Population in 2009 = 4200 and 2014 =4800

In 2009 4200 = M+W; in 2014 4800= M+W

In 2009 4200 = 2800+W; in 2014 4800= 2800+W

In 2009 W = 1400; in 2014 W = 2000

In 2009 Women voted = 1120

In 2014 Women voted = 1400

In 2009 Men Voted = 2240

In 2009 Men Voted = 1960

Ratio = 8:7**In Village B total population in the years 2009 and 2014 are 4200 and 4600 respectively. If the sum of Men voters in 2009 and 2014 together is 4140 and if Men are 55% of the total population in 2014 and 70% Women in 2014 voted then the number of Men voted in the year 2009 is?**

1. 1500

2. 1679

3. 1771

4. 2121

5. Cannot be determined

Answer –**2. 1679**

**Explanation :**Total population in 2009: 4200 = Men+ women

Voters = 4200*65/100 = 2730

Men Voted + Women voted = 2730

Total population in 2014: 4600 = Men+ women

Voters = 4600*85/100 = 3910

Men Voted + Women voted = 3910

Men Voted in (2009+2014) =4140

Women Voted in (2009+2014) =6640-4140 =2500

In 2015: Women population=4600*45/100 =2070

Women voted in 2015 = 2070*70/100 =1449

Women Voted in 2009 = 2500-1449 = 1051

Men Voted in 2009= 2730-1051 = 1679**In Village C Men Population in the year is 2009 is 2000.If 20% of Men didn’t vote. Number of Women voted is 1060. The number of women in the year 2009 in that village is?**

1. 1800

2. 1600

3. 1500

4. 1400

5. Cannot be determined

Answer –**1. 1800**

**Explanation :**

Men =2000

Voted = 1600

Men voted +Women Voted = 1600+1060 = 2660

Total population = 2660*100/70 = 3800

Women = 3800-2000 =1800**In Village C total population in the years 2009 and 2014 are 3800 and 4200 respectively. Number of Women voters in the year 2009 and in the year 2014 is equal and Men are 55% of the total population in 2014 and 70% Women in 2014 voted then the number of Men voted in the year 2009 is?**

1. 1323

2. 1327

3. 1337

4. 2037

5. Cannot be determined

Answer –**3. 1337**

**Explanation :**

In 2009:

Men+ women = 3800

Voters = 2660 = Men Voted+ Women Voted

In 2014:

Men+ women = 4200 Women = 45% of 4200 = 1890

Voters = 3360 = Men Voted+ Women Voted

Women Voted = 1890*70/100 = 1323

Then Men Voted in 2009 = 2660-1323 = 1337

**In this, a question is followed by three statements I, II and III. Identify which of the statements would be necessary to answer the following questions.**

**Find how many days does A alone can complete the work?**

**Statement I: If A and B together can complete work in 8 days.**

**Statement II: If A and B started the worked together after 5 days A left, rest of the work is completed by B alone**

**Statement III: A is twice efficient as B.**

1. Only I & II

2. Only II & III

3. Only I & III

4. I & Either II or III

5. None is sufficient

Answer –**3. Only I & III****How many girls failed in the school?**

**Statement I: Number of students in the school is 1000.**

**Statement II: Number of boys passed is 450.**

**Statement III: Number of girls passed is 300.**

1. Only I & II

2. Only II & III

3. Only I & III

4. I & Either II or III

5. None is sufficient

Answer –**5. None is sufficient**

**Explanation:**

From the above data, solution cannot be determined**25, 26,?,69, 85, 90**

1. 34

2. 38

3. 42

4. 44

5. None

Answer –**3. 42**

**Explanation:**

25+1^{5}= 26

26+2^{4}= 42

42+3^{3}= 69

69+4^{2}= 85

85+5^{1}= 90**In the following question, two equations numbered I & II are given. You have to solve both equations and mark one of the options given below.**

**I.X² +6(1+2√2) X+ 72√2 = 0**

**II.Y² +√2 (3√2+4) Y+ 24√2 =0**

1. X > Y

2. X <Y

3. X ≥ Y

4. X ≤ Y

5. X = Y or relationship cannot be established

Answer –**4. X ≤ Y**

X = -6,- 12√2

Y = -6, -4√2**7084 ÷ 23 ÷ 7 x 59 + 23 x 14 – 17x 27 = 46² +?**

1. 276

2. 306

3. 343

4. 321

5. 327

Answer –**3. 343**

2596 + 322 – 459 = 2116 + ?

? = 343

**AffairsCloud Recommends Oliveboard Mock Test**

**AffairsCloud Ebook - Support Us to Grow**

**Govt Jobs by Category**

**Bank Jobs Notification**