Hello Aspirants
Welcome to Online Quant Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for RRB Clerk 2019 Prelims Exam and we are creating sample questions in Quant section, this type of Question will be asked in RRB Clerk 2019!!!
Click Here to View Cumulus Course: RRB Clerk 2019 Mains
RRB Clerk 2019 Mains: GA Test – 7.00 PM Every Day
RRB Clerk 2019 Mains: Reasoning Test – 8.00 PM Every Day
RRB Clerk 2019 Mains: Quant Test – 9.00 PM Every Day
RRB Clerk 2019 Mains: English Test – 10.00 PM Every Day
Help:- Share Our Cumulus Course for RRB Clerk 2019 Exam Course page to your Friends & FB Groups
Click Here to Subscribe Crack High Level Puzzles & Seating Arrangement Questions PDF 2019 Plan
_______________________
Quiz-summary
0 of 10 questions completed
Questions:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
- Quantitative Aptitude 0%
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- Answered
- Review
-
Question 1 of 10
1. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q1-5). A record is made of marks of five students i.e. A, B, C, D and E in two subjects Physics and Mathematics. Maximum marks in Physics are 120 and in Mathematics are 100. Marks scored by A in mathematics are 25% less than that in physics. Marks scored by B in physics are 2/3 of the marks scored by A in physics. Marks scored by B in mathematics are double the marks scored by him in physics. Marks scored by D in physics are half the maximum marks and marks scored by him in mathematics are 40% more than the marks scored by him in physics. Marks scored by D in physics are equal to the average marks scored by A and B in physics. Marks scored by E in mathematics are equal to the average marks scored by A, B and D in the same subject. Ratio of the marks scored by E in physics and mathematics is 5:6 respectively. Average percentage marks in physics of all of them together are 55. Total marks scored in mathematics by all of them together are 380.
Marks scored by C in physics are how much more than the marks scored by him in mathematics?
Correct
Answer- 2) 17
Explanation-
Marks scored by D in physics = 120/2 = 60
Marks scored by D in mathematics = 140% of 60 = 84
Let the marks scored by A in physics are x.
Then, marks scored by A in mathematics = 75% of x = 0.75x
Marks scored by B in physics = 2x/3
Marks scored by B in mathematics = 4x/3
We have,
(x + 2x/3)/2 = 60
5x/3 = 120, x = 72
Marks scored by A in physics = 72
Marks scored by B in physics = 2/3 of 72 = 48
Marks scored by A in mathematics = 0.75 × 72 = 54
Marks scored by B in mathematics = 4 × 72/3 = 96
Marks scored by E in mathematics = (54 + 96 + 84)/3 = 78
Marks scored by E in physics = 78/6 × 5 = 65
Let the marks scored by C in physics are y.
We have,
(72 + 48 + y + 60 + 65)/600 × 100 = 55
y = 330 – 245 = 85
Marks scored by C in mathematics = 380 – (54 + 96 + 84 + 78) = 380 – 312 = 68Required difference = 85 – 68 = 17
Incorrect
Answer- 2) 17
Explanation-
Marks scored by D in physics = 120/2 = 60
Marks scored by D in mathematics = 140% of 60 = 84
Let the marks scored by A in physics are x.
Then, marks scored by A in mathematics = 75% of x = 0.75x
Marks scored by B in physics = 2x/3
Marks scored by B in mathematics = 4x/3
We have,
(x + 2x/3)/2 = 60
5x/3 = 120, x = 72
Marks scored by A in physics = 72
Marks scored by B in physics = 2/3 of 72 = 48
Marks scored by A in mathematics = 0.75 × 72 = 54
Marks scored by B in mathematics = 4 × 72/3 = 96
Marks scored by E in mathematics = (54 + 96 + 84)/3 = 78
Marks scored by E in physics = 78/6 × 5 = 65
Let the marks scored by C in physics are y.
We have,
(72 + 48 + y + 60 + 65)/600 × 100 = 55
y = 330 – 245 = 85
Marks scored by C in mathematics = 380 – (54 + 96 + 84 + 78) = 380 – 312 = 68Required difference = 85 – 68 = 17
-
Question 2 of 10
2. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q1-5). A record is made of marks of five students i.e. A, B, C, D and E in two subjects Physics and Mathematics. Maximum marks in Physics are 120 and in Mathematics are 100. Marks scored by A in mathematics are 25% less than that in physics. Marks scored by B in physics are 2/3 of the marks scored by A in physics. Marks scored by B in mathematics are double the marks scored by him in physics. Marks scored by D in physics are half the maximum marks and marks scored by him in mathematics are 40% more than the marks scored by him in physics. Marks scored by D in physics are equal to the average marks scored by A and B in physics. Marks scored by E in mathematics are equal to the average marks scored by A, B and D in the same subject. Ratio of the marks scored by E in physics and mathematics is 5:6 respectively. Average percentage marks in physics of all of them together are 55. Total marks scored in mathematics by all of them together are 380.
Percentage of marks scored by B in physics are how much less than the percentage of marks scored by him in mathematics?
Correct
Answer- 4) 56
Explanation-
Percentage marks scored by B in physics = 48/120 × 100 = 40%
Percentage marks scored by B in mathematics = 96%
Required difference = 96 – 40 = 56Incorrect
Answer- 4) 56
Explanation-
Percentage marks scored by B in physics = 48/120 × 100 = 40%
Percentage marks scored by B in mathematics = 96%
Required difference = 96 – 40 = 56 -
Question 3 of 10
3. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q1-5). A record is made of marks of five students i.e. A, B, C, D and E in two subjects Physics and Mathematics. Maximum marks in Physics are 120 and in Mathematics are 100. Marks scored by A in mathematics are 25% less than that in physics. Marks scored by B in physics are 2/3 of the marks scored by A in physics. Marks scored by B in mathematics are double the marks scored by him in physics. Marks scored by D in physics are half the maximum marks and marks scored by him in mathematics are 40% more than the marks scored by him in physics. Marks scored by D in physics are equal to the average marks scored by A and B in physics. Marks scored by E in mathematics are equal to the average marks scored by A, B and D in the same subject. Ratio of the marks scored by E in physics and mathematics is 5:6 respectively. Average percentage marks in physics of all of them together are 55. Total marks scored in mathematics by all of them together are 380.
Percentage of marks scored by E in both the subjects together is:
Correct
Answer- 1) 65%
Explanation-
Required percentage = (65 + 78)/(120 + 100) × 100 = 65%Incorrect
Answer- 1) 65%
Explanation-
Required percentage = (65 + 78)/(120 + 100) × 100 = 65% -
Question 4 of 10
4. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q1-5). A record is made of marks of five students i.e. A, B, C, D and E in two subjects Physics and Mathematics. Maximum marks in Physics are 120 and in Mathematics are 100. Marks scored by A in mathematics are 25% less than that in physics. Marks scored by B in physics are 2/3 of the marks scored by A in physics. Marks scored by B in mathematics are double the marks scored by him in physics. Marks scored by D in physics are half the maximum marks and marks scored by him in mathematics are 40% more than the marks scored by him in physics. Marks scored by D in physics are equal to the average marks scored by A and B in physics. Marks scored by E in mathematics are equal to the average marks scored by A, B and D in the same subject. Ratio of the marks scored by E in physics and mathematics is 5:6 respectively. Average percentage marks in physics of all of them together are 55. Total marks scored in mathematics by all of them together are 380.
Percentage of marks scored by D in mathematics are approximately how much percent more than the percentage of marks scored by A in physics?
Correct
Answer- 2) 40%
Explanation-
Percentage of marks scored by D in mathematics = 84%
Percentage of marks scored by A in physics = 72/120 × 100 = 60%
Required percentage = (84 – 60)/60 × 100 = 40%Incorrect
Answer- 2) 40%
Explanation-
Percentage of marks scored by D in mathematics = 84%
Percentage of marks scored by A in physics = 72/120 × 100 = 60%
Required percentage = (84 – 60)/60 × 100 = 40% -
Question 5 of 10
5. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q1-5). A record is made of marks of five students i.e. A, B, C, D and E in two subjects Physics and Mathematics. Maximum marks in Physics are 120 and in Mathematics are 100. Marks scored by A in mathematics are 25% less than that in physics. Marks scored by B in physics are 2/3 of the marks scored by A in physics. Marks scored by B in mathematics are double the marks scored by him in physics. Marks scored by D in physics are half the maximum marks and marks scored by him in mathematics are 40% more than the marks scored by him in physics. Marks scored by D in physics are equal to the average marks scored by A and B in physics. Marks scored by E in mathematics are equal to the average marks scored by A, B and D in the same subject. Ratio of the marks scored by E in physics and mathematics is 5:6 respectively. Average percentage marks in physics of all of them together are 55. Total marks scored in mathematics by all of them together are 380.
Total marks scored by A in mathematics and D in physics are:
Correct
Answer- 5) 114
Explanation-
Required marks = 54 + 60 = 114Incorrect
Answer- 5) 114
Explanation-
Required marks = 54 + 60 = 114 -
Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q6-10). The following pie chart shows the population of six villages i.e. A, B, C, D, E and F in percentage. The table below it shows the percentage of population which is below poverty line out of total population of each town.
How much number of people in village B are above the poverty line?
Correct
Answer- 5) 208
Explanation-
Number of people in village B who are above poverty line = 50% of 13% of 3200 = 208Incorrect
Answer- 5) 208
Explanation-
Number of people in village B who are above poverty line = 50% of 13% of 3200 = 208 -
Question 7 of 10
7. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q6-10). The following pie chart shows the population of six villages i.e. A, B, C, D, E and F in percentage. The table below it shows the percentage of population which is below poverty line out of total population of each town.
Number of people who are below poverty line in village E are how much less than the number of people who are below poverty line in village F?
Correct
Answer- 2) 12
Explanation-
Number of people who are below poverty line in village E = 10% of 10% of 3200 = 32
Number of people who are below poverty line in village F = 22% of 6.25% of 3200 = 44
Required difference = 44 – 32 = 12Incorrect
Answer- 2) 12
Explanation-
Number of people who are below poverty line in village E = 10% of 10% of 3200 = 32
Number of people who are below poverty line in village F = 22% of 6.25% of 3200 = 44
Required difference = 44 – 32 = 12 -
Question 8 of 10
8. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q6-10). The following pie chart shows the population of six villages i.e. A, B, C, D, E and F in percentage. The table below it shows the percentage of population which is below poverty line out of total population of each town.
Out of number of people who are above poverty line in village C, 15 are shopkeepers. Number of people above poverty line who are not shopkeepers in village C are:
Correct
Answer- 3) 321
Explanation-
Number of people who are above poverty line in village C = 15% of 70% of 3200 = 336
Required number = 336 – 15 = 321Incorrect
Answer- 3) 321
Explanation-
Number of people who are above poverty line in village C = 15% of 70% of 3200 = 336
Required number = 336 – 15 = 321 -
Question 9 of 10
9. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q6-10). The following pie chart shows the population of six villages i.e. A, B, C, D, E and F in percentage. The table below it shows the percentage of population which is below poverty line out of total population of each town.
Number of people who are below poverty line in village A are:
Correct
Answer- 1) 208
Explanation-
Required number of people = 26% of 25% of 3200 = 208Incorrect
Answer- 1) 208
Explanation-
Required number of people = 26% of 25% of 3200 = 208 -
Question 10 of 10
10. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q6-10). The following pie chart shows the population of six villages i.e. A, B, C, D, E and F in percentage. The table below it shows the percentage of population which is below poverty line out of total population of each town.
Ratio of number of males to females in village D is 4:3 and number of women who are below poverty line are 25. Number of males who are above poverty line in village D are:
Correct
Answer- 3) 225
Explanation-
Total population of village D = 14% of 3200 = 448
Number of males in village D = 4/7 × 448 = 256
Number of females in village D = 448 – 256 = 192
Number of people who are below poverty line in village D = 12.5% of 448 = 56
Number of males who are below poverty line = 56 – 25 = 31
Number of males who are above poverty line = 256 – 31 = 225Incorrect
Answer- 3) 225
Explanation-
Total population of village D = 14% of 3200 = 448
Number of males in village D = 4/7 × 448 = 256
Number of females in village D = 448 – 256 = 192
Number of people who are below poverty line in village D = 12.5% of 448 = 56
Number of males who are below poverty line = 56 – 25 = 31
Number of males who are above poverty line = 256 – 31 = 225
________________________
- Click view Questions button to view Explanation
- Note:- We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
- Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
- If you find any mistake, please tell us in the comment section.