# IBPS RRB Clerk 2019 Mains: Quant Test Day 15

Hello Aspirants

Welcome to Online **Quant** **Test** in AffairsCloud.com. We are starting **Cumulus Course for RRB Clerk 2019 Prelims Exam** and we are creating sample questions in Quant section, this type of Question will be asked in RRB Clerk 2019!!!

**Click Here to View Cumulus Course: RRB Clerk 2019 Mains**

**RRB Clerk 2019 Mains: GA Test **– 7.00 PM Every Day

**RRB Clerk 2019 Mains: Reasoning Test **– 8.00 PM Every Day

**RRB Clerk 2019 Mains: Quant Test **– 9.00 PM Every Day

**RRB Clerk 2019 Mains: English Test **– 10.00 PM Every Day

**Help:- **Share Our Cumulus Course for RRB Clerk 2019 Exam Course page to your Friends & FB Groups

**Click Here to Subscribe Crack High Level Puzzles & Seating Arrangement Questions PDF 2019 Plan**

_______________________

#### Quiz-summary

0 of 10 questions completed

Questions:

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

#### Information

**All the Best**

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

#### Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

#### Categories

- Quantitative Aptitude 0%

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

- Answered
- Review

- Question 1 of 10
##### 1. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q1-5)**. A record is made of marks of five students i.e. A, B, C, D and E in two subjects Physics and Mathematics. Maximum marks in Physics are 120 and in Mathematics are 100. Marks scored by A in mathematics are 25% less than that in physics. Marks scored by B in physics are 2/3 of the marks scored by A in physics. Marks scored by B in mathematics are double the marks scored by him in physics. Marks scored by D in physics are half the maximum marks and marks scored by him in mathematics are 40% more than the marks scored by him in physics. Marks scored by D in physics are equal to the average marks scored by A and B in physics. Marks scored by E in mathematics are equal to the average marks scored by A, B and D in the same subject. Ratio of the marks scored by E in physics and mathematics is 5:6 respectively. Average percentage marks in physics of all of them together are 55. Total marks scored in mathematics by all of them together are 380.**Marks scored by C in physics are how much more than the marks scored by him in mathematics?**Correct**Answer- 2) 17**

Explanation-

Marks scored by D in physics = 120/2 = 60

Marks scored by D in mathematics = 140% of 60 = 84

Let the marks scored by A in physics are x.

Then, marks scored by A in mathematics = 75% of x = 0.75x

Marks scored by B in physics = 2x/3

Marks scored by B in mathematics = 4x/3

We have,

(x + 2x/3)/2 = 60

5x/3 = 120, x = 72

Marks scored by A in physics = 72

Marks scored by B in physics = 2/3 of 72 = 48

Marks scored by A in mathematics = 0.75 × 72 = 54

Marks scored by B in mathematics = 4 × 72/3 = 96

Marks scored by E in mathematics = (54 + 96 + 84)/3 = 78

Marks scored by E in physics = 78/6 × 5 = 65

Let the marks scored by C in physics are y.

We have,

(72 + 48 + y + 60 + 65)/600 × 100 = 55

y = 330 – 245 = 85

Marks scored by C in mathematics = 380 – (54 + 96 + 84 + 78) = 380 – 312 = 68Required difference = 85 – 68 = 17

Incorrect**Answer- 2) 17**

Explanation-

Marks scored by D in physics = 120/2 = 60

Marks scored by D in mathematics = 140% of 60 = 84

Let the marks scored by A in physics are x.

Then, marks scored by A in mathematics = 75% of x = 0.75x

Marks scored by B in physics = 2x/3

Marks scored by B in mathematics = 4x/3

We have,

(x + 2x/3)/2 = 60

5x/3 = 120, x = 72

Marks scored by A in physics = 72

Marks scored by B in physics = 2/3 of 72 = 48

Marks scored by A in mathematics = 0.75 × 72 = 54

Marks scored by B in mathematics = 4 × 72/3 = 96

Marks scored by E in mathematics = (54 + 96 + 84)/3 = 78

Marks scored by E in physics = 78/6 × 5 = 65

Let the marks scored by C in physics are y.

We have,

(72 + 48 + y + 60 + 65)/600 × 100 = 55

y = 330 – 245 = 85

Marks scored by C in mathematics = 380 – (54 + 96 + 84 + 78) = 380 – 312 = 68Required difference = 85 – 68 = 17

- Question 2 of 10
##### 2. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q1-5)**. A record is made of marks of five students i.e. A, B, C, D and E in two subjects Physics and Mathematics. Maximum marks in Physics are 120 and in Mathematics are 100. Marks scored by A in mathematics are 25% less than that in physics. Marks scored by B in physics are 2/3 of the marks scored by A in physics. Marks scored by B in mathematics are double the marks scored by him in physics. Marks scored by D in physics are half the maximum marks and marks scored by him in mathematics are 40% more than the marks scored by him in physics. Marks scored by D in physics are equal to the average marks scored by A and B in physics. Marks scored by E in mathematics are equal to the average marks scored by A, B and D in the same subject. Ratio of the marks scored by E in physics and mathematics is 5:6 respectively. Average percentage marks in physics of all of them together are 55. Total marks scored in mathematics by all of them together are 380.**Percentage of marks scored by B in physics are how much less than the percentage of marks scored by him in mathematics?**Correct**Answer- 4) 56**

Explanation-

Percentage marks scored by B in physics = 48/120 × 100 = 40%

Percentage marks scored by B in mathematics = 96%

Required difference = 96 – 40 = 56Incorrect**Answer- 4) 56**

Explanation-

Percentage marks scored by B in physics = 48/120 × 100 = 40%

Percentage marks scored by B in mathematics = 96%

Required difference = 96 – 40 = 56 - Question 3 of 10
##### 3. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q1-5)**. A record is made of marks of five students i.e. A, B, C, D and E in two subjects Physics and Mathematics. Maximum marks in Physics are 120 and in Mathematics are 100. Marks scored by A in mathematics are 25% less than that in physics. Marks scored by B in physics are 2/3 of the marks scored by A in physics. Marks scored by B in mathematics are double the marks scored by him in physics. Marks scored by D in physics are half the maximum marks and marks scored by him in mathematics are 40% more than the marks scored by him in physics. Marks scored by D in physics are equal to the average marks scored by A and B in physics. Marks scored by E in mathematics are equal to the average marks scored by A, B and D in the same subject. Ratio of the marks scored by E in physics and mathematics is 5:6 respectively. Average percentage marks in physics of all of them together are 55. Total marks scored in mathematics by all of them together are 380.**Percentage of marks scored by E in both the subjects together is:**Correct**Answer- 1) 65%**

Explanation-

Required percentage = (65 + 78)/(120 + 100) × 100 = 65%Incorrect**Answer- 1) 65%**

Explanation-

Required percentage = (65 + 78)/(120 + 100) × 100 = 65% - Question 4 of 10
##### 4. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q1-5)**. A record is made of marks of five students i.e. A, B, C, D and E in two subjects Physics and Mathematics. Maximum marks in Physics are 120 and in Mathematics are 100. Marks scored by A in mathematics are 25% less than that in physics. Marks scored by B in physics are 2/3 of the marks scored by A in physics. Marks scored by B in mathematics are double the marks scored by him in physics. Marks scored by D in physics are half the maximum marks and marks scored by him in mathematics are 40% more than the marks scored by him in physics. Marks scored by D in physics are equal to the average marks scored by A and B in physics. Marks scored by E in mathematics are equal to the average marks scored by A, B and D in the same subject. Ratio of the marks scored by E in physics and mathematics is 5:6 respectively. Average percentage marks in physics of all of them together are 55. Total marks scored in mathematics by all of them together are 380.**Percentage of marks scored by D in mathematics are approximately how much percent more than the percentage of marks scored by A in physics?**Correct**Answer- 2) 40%**

Explanation-

Percentage of marks scored by D in mathematics = 84%

Percentage of marks scored by A in physics = 72/120 × 100 = 60%

Required percentage = (84 – 60)/60 × 100 = 40%Incorrect**Answer- 2) 40%**

Explanation-

Percentage of marks scored by D in mathematics = 84%

Percentage of marks scored by A in physics = 72/120 × 100 = 60%

Required percentage = (84 – 60)/60 × 100 = 40% - Question 5 of 10
##### 5. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q1-5)**. A record is made of marks of five students i.e. A, B, C, D and E in two subjects Physics and Mathematics. Maximum marks in Physics are 120 and in Mathematics are 100. Marks scored by A in mathematics are 25% less than that in physics. Marks scored by B in physics are 2/3 of the marks scored by A in physics. Marks scored by B in mathematics are double the marks scored by him in physics. Marks scored by D in physics are half the maximum marks and marks scored by him in mathematics are 40% more than the marks scored by him in physics. Marks scored by D in physics are equal to the average marks scored by A and B in physics. Marks scored by E in mathematics are equal to the average marks scored by A, B and D in the same subject. Ratio of the marks scored by E in physics and mathematics is 5:6 respectively. Average percentage marks in physics of all of them together are 55. Total marks scored in mathematics by all of them together are 380.**Total marks scored by A in mathematics and D in physics are:**Correct**Answer- 5) 114**

Explanation-

Required marks = 54 + 60 = 114Incorrect**Answer- 5) 114**

Explanation-

Required marks = 54 + 60 = 114 - Question 6 of 10
##### 6. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q6-10). The following pie chart shows the population of six villages i.e. A, B, C, D, E and F in percentage. The table below it shows the percentage of population which is below poverty line out of total population of each town.**

**How much number of people in village B are above the poverty line?**Correct**Answer- 5) 208**

Explanation-

Number of people in village B who are above poverty line = 50% of 13% of 3200 = 208Incorrect**Answer- 5) 208**

Explanation-

Number of people in village B who are above poverty line = 50% of 13% of 3200 = 208 - Question 7 of 10
##### 7. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q6-10). The following pie chart shows the population of six villages i.e. A, B, C, D, E and F in percentage. The table below it shows the percentage of population which is below poverty line out of total population of each town.**

**Number of people who are below poverty line in village E are how much less than the number of people who are below poverty line in village F?**Correct**Answer- 2) 12**

Explanation-

Number of people who are below poverty line in village E = 10% of 10% of 3200 = 32

Number of people who are below poverty line in village F = 22% of 6.25% of 3200 = 44

Required difference = 44 – 32 = 12Incorrect**Answer- 2) 12**

Explanation-

Number of people who are below poverty line in village E = 10% of 10% of 3200 = 32

Number of people who are below poverty line in village F = 22% of 6.25% of 3200 = 44

Required difference = 44 – 32 = 12 - Question 8 of 10
##### 8. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q6-10). The following pie chart shows the population of six villages i.e. A, B, C, D, E and F in percentage. The table below it shows the percentage of population which is below poverty line out of total population of each town.**

**Out of number of people who are above poverty line in village C, 15 are shopkeepers. Number of people above poverty line who are not shopkeepers in village C are:**Correct**Answer- 3) 321**

Explanation-

Number of people who are above poverty line in village C = 15% of 70% of 3200 = 336

Required number = 336 – 15 = 321Incorrect**Answer- 3) 321**

Explanation-

Number of people who are above poverty line in village C = 15% of 70% of 3200 = 336

Required number = 336 – 15 = 321 - Question 9 of 10
##### 9. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude

**Number of people who are below poverty line in village A are:**Correct**Answer- 1) 208**

Explanation-

Required number of people = 26% of 25% of 3200 = 208Incorrect**Answer- 1) 208**

Explanation-

Required number of people = 26% of 25% of 3200 = 208 - Question 10 of 10
##### 10. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude

**Ratio of number of males to females in village D is 4:3 and number of women who are below poverty line are 25. Number of males who are above poverty line in village D are:**Correct**Answer- 3) 225**

Explanation-

Total population of village D = 14% of 3200 = 448

Number of males in village D = 4/7 × 448 = 256

Number of females in village D = 448 – 256 = 192

Number of people who are below poverty line in village D = 12.5% of 448 = 56

Number of males who are below poverty line = 56 – 25 = 31

Number of males who are above poverty line = 256 – 31 = 225Incorrect**Answer- 3) 225**

Explanation-

Total population of village D = 14% of 3200 = 448

Number of males in village D = 4/7 × 448 = 256

Number of females in village D = 448 – 256 = 192

Number of people who are below poverty line in village D = 12.5% of 448 = 56

Number of males who are below poverty line = 56 – 25 = 31

Number of males who are above poverty line = 256 – 31 = 225

**Click view Questions button to view Explanation****Note:-**We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!- Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
- If you find any mistake, please tell us in the comment section.