Hello Aspirants
Welcome to Online Quants Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for IBPS RRB Clerk 2018 Prelims Exam and we are creating sample questions in Quants section, this type of Question will be asked in IBPS RRB Clerk 2018!!!
Click Here to View Cumulus Course : IBPS RRB Clerk 2018 Prelims Exam
IBPS RRB Clerk 2018 Prelims Exam: Reasoning Test – 7 PM Every Day
IBPS RRB Clerk 2018 Prelims Exam: Quants Test – 9 PM Every Day
Help: Share Our Cumulus Course for RRB Clerk 2018 Exam Course page to your Friends & FB Groups
________________________
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
 Quantitative Aptitude 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections.Q(15). Find the missing number in the following series given below.
23, 33, 18, 38, 13, ?
Correct
Answer – 2. 43
Explanation:
23 + 10 = 33
33 – 15 = 28
18 + 20 = 38
38 – 25 = 13
13 + 30 = 43Incorrect
Answer – 2. 43
Explanation:
23 + 10 = 33
33 – 15 = 28
18 + 20 = 38
38 – 25 = 13
13 + 30 = 43 
Question 2 of 10
2. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections.Q(15). Find the missing number in the following series given below.
45, 50, 57, 68, 81, ?
Correct
Answer – 1. 98
Explanation:
45 + 5 = 50
50 + 7 = 57
57 + 11 = 68
68 + 13 = 81
81 + 17 = 98Incorrect
Answer – 1. 98
Explanation:
45 + 5 = 50
50 + 7 = 57
57 + 11 = 68
68 + 13 = 81
81 + 17 = 98 
Question 3 of 10
3. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections.Q(15). Find the missing number in the following series given below.
10, 9, 16, 45, 176 ?
Correct
Answer – 3. 875
Explanation:
10 * 1 – 1 = 9
9 * 2 – 2 = 16
16 * 3 – 3 = 45
45 * 4 – 4 = 176
176 * 5 – 5 = 875Incorrect
Answer – 3. 875
Explanation:
10 * 1 – 1 = 9
9 * 2 – 2 = 16
16 * 3 – 3 = 45
45 * 4 – 4 = 176
176 * 5 – 5 = 875 
Question 4 of 10
4. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections.Q(15). Find the missing number in the following series given below.
121, ?, 169, 196, 225, 256
Correct
Answer – 3. 144
Explanation:
11 ^ 2 = 121
12 ^ 2 = 144
13 ^ 2 = 169Incorrect
Answer – 3. 144
Explanation:
11 ^ 2 = 121
12 ^ 2 = 144
13 ^ 2 = 169 
Question 5 of 10
5. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections.Q(15). Find the missing number in the following series given below.
5, 30, 150, 600, 1800, ?
Correct
Answer – 1. 3600
Explanation:
5 * 6 = 30
30 * 5 = 150
150 * 4 = 600
600 * 3 = 1800
1800 * 2 = 3600Incorrect
Answer – 1. 3600
Explanation:
5 * 6 = 30
30 * 5 = 150
150 * 4 = 600
600 * 3 = 1800
1800 * 2 = 3600 
Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections.Q.(610) Read the following data and answer the given questions .
In Finance department there are 90 employees which is 25% of the total employees in the same company. HR department has 2/9th of the total employees. Sales department has 25% more employees than HR department. The ratio between number of employees in security and housekeeping is 5:4.
The total employees of the company is ______
Correct
Answer – 4. 360
Explanation:
Finance=90
Total= (90/25)*100=360Incorrect
Answer – 4. 360
Explanation:
Finance=90
Total= (90/25)*100=360 
Question 7 of 10
7. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections.Q.(610) Read the following data and answer the given questions .
In Finance department there are 90 employees which is 25% of the total employees in the same company. HR department has 2/9th of the total employees. Sales department has 25% more employees than HR department. The ratio between number of employees in security and housekeeping is 5:4.
How many employees are there in HR Department?
Correct
Answer – 2. 80
Explanation:
HR=(2/9)*360=80Incorrect
Answer – 2. 80
Explanation:
HR=(2/9)*360=80 
Question 8 of 10
8. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections.Q.(610) Read the following data and answer the given questions .
In Finance department there are 90 employees which is 25% of the total employees in the same company. HR department has 2/9th of the total employees. Sales department has 25% more employees than HR department. The ratio between number of employees in security and housekeeping is 5:4.
How many employees are there in Sales Department?
Correct
Answer – 4. 100
Explanation:
Sales=(125/100)*80=100Incorrect
Answer – 4. 100
Explanation:
Sales=(125/100)*80=100 
Question 9 of 10
9. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections.Q.(610) Read the following data and answer the given questions .
In Finance department there are 90 employees which is 25% of the total employees in the same company. HR department has 2/9th of the total employees. Sales department has 25% more employees than HR department. The ratio between number of employees in security and housekeeping is 5:4.
What is the average of employees in Sales and HR department together?
Correct
Answer – 2. 90
Explanation:
180/2 = 90Incorrect
Answer – 2. 90
Explanation:
180/2 = 90 
Question 10 of 10
10. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections.Q.(610) Read the following data and answer the given questions .
In Finance department there are 90 employees which is 25% of the total employees in the same company. HR department has 2/9th of the total employees. Sales department has 25% more employees than HR department. The ratio between number of employees in security and housekeeping is 5:4.
How many employees are there in Housekeeping?
Correct
Answer – 3. 40
Explanation:
Remaining = 3609080100 = 90
Security: Housekeeping = 5:4
Security = 50
Housekeeping = 40Incorrect
Answer – 3. 40
Explanation:
Remaining = 3609080100 = 90
Security: Housekeeping = 5:4
Security = 50
Housekeeping = 40
________________________
 Click view Questions button to view Explanation
 Note: We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
 Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
 If you find any mistake, please tell us in the comment section.