Welcome to Online Quants Test in AffairsCloud.com. We are starting IBPS PO Main 2016 Course and we are creating sample questions in Quants section, type of which will be asked in IBPS PO 2016 !!!

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

Categories

Quantitative Aptitude0%

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Answered

Review

Question 1 of 10

1. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

In a School of X Students ,when Rahul was absent , the number of students could be divided into groups of 6 each If both Rahul and Varun were absent ,the remaining could be divided into groups of 6 each. What is the minimum Possible value of X ?

Correct

Explanation:
If 1 Student is absent the no. of students should be in the form of 6a + 1
7, 13, 19, 25, 31, 37, 43 …
If 2 Students are absent the no. of students should be in the form of 7b + 2
9, 16, 23, 30, 37, 44 …
So take the common term as 37.

Incorrect

Explanation:
If 1 Student is absent the no. of students should be in the form of 6a + 1
7, 13, 19, 25, 31, 37, 43 …
If 2 Students are absent the no. of students should be in the form of 7b + 2
9, 16, 23, 30, 37, 44 …
So take the common term as 37.

Question 2 of 10

2. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

In an Examination, Anosh secured 60% marks and passed by 40 marks while Karthik scored 40% marks and failed by 60 marks . Ajay scored 90 marks more than the passing marks. What was the ajay’s Percentage of Marks obtained by him?

Correct

Explanation:
Total be 100x and Passing marks be y
Karthik scored 40% marks and failed by 60 marks = 40x+60=y
Anosh secured 60% marks and passed by 40 marks=60x-40=y
Solving x=5, and y = 260.
SO Ajay scored 260 + 90 = 350
(350/500) * 100 = 70%.

Incorrect

Explanation:
Total be 100x and Passing marks be y
Karthik scored 40% marks and failed by 60 marks = 40x+60=y
Anosh secured 60% marks and passed by 40 marks=60x-40=y
Solving x=5, and y = 260.
SO Ajay scored 260 + 90 = 350
(350/500) * 100 = 70%.

Question 3 of 10

3. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Time taken by P and Q together to complete a work is equal to the time taken by R and S together to complete that work .Also, time taken by Q and R together to complete that work is two times the time taken by P and S together. If Q alone can complete the work in 10 days and S alone can complete the work in 5 days, What is the ratio of efficiencies of P , Q , R and S ?

Correct

Explanation:
P + Q = R + S
Also, Q + R = (P + S)/2
Put P and S value in above two equations
We have P – R = 1/10 & P = 2R
R = 1/10
P = 1/5
Ratio of Efficiencies = 1/5 : 1/10 : 1/10 : 1/5
2 : 1 : 1 : 2

Incorrect

Explanation:
P + Q = R + S
Also, Q + R = (P + S)/2
Put P and S value in above two equations
We have P – R = 1/10 & P = 2R
R = 1/10
P = 1/5
Ratio of Efficiencies = 1/5 : 1/10 : 1/10 : 1/5
2 : 1 : 1 : 2

Question 4 of 10

4. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

In a race of 100 meter , Ram beats Ananth by 40 meters , and Ananth beats Madhavan by 40 meters .If Ram completes the race in 9 seconds after how much time does Madhavan complete the race?

Correct

Explanation:
When Ram runs 100m Ananth runs 60 m
Ratio of speeds = 5 : 3
Ratio of speeds of Ananth and Madhavan = 5 : 3
Ratio of their three Speeds = 25 : 15 : 9
Time is inverse to speed , So
1/25 : 1/15 : 1/9
9 : 15 : 25
Madhavan finishes in 25 seconds

Incorrect

Explanation:
When Ram runs 100m Ananth runs 60 m
Ratio of speeds = 5 : 3
Ratio of speeds of Ananth and Madhavan = 5 : 3
Ratio of their three Speeds = 25 : 15 : 9
Time is inverse to speed , So
1/25 : 1/15 : 1/9
9 : 15 : 25
Madhavan finishes in 25 seconds

Question 5 of 10

5. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

A car covers a certain distance in 12 hours at a uniform speed .If the speed is increased by 6 km/hr then the same distance would get covered in 7.5 hours. What is the distance covered?

Correct

Explanation :
D/7.5 – D/12 = 6
Solve D = 120.

Incorrect

Explanation :
D/7.5 – D/12 = 6
Solve D = 120.

Question 6 of 10

6. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions(6 -10 ): Study the given data and answer the following questions:
Details of Students studying in different schools and two different years.

Year

2000

2001

School

Students Studying

Percentage of Passing

Students Studying

Percentage of Passing

A

1400

16

1600

28

B

2200

24

2000

17

C

2500

25

2750

42

D

1100

27

1850

10

E

1400

20

1390

15

F

2600

22

1425

20

The number of students who did not pass in school D 2000 was approximately what percent of the students who did not pass in school B in 2001?

Correct

Explanation:
In 2001 the number of students Who did not pass in School D = 803.
The number of students Who did not pass in School B = 1660.
= (803/1660) * 100 = 48.37%.

Incorrect

Explanation:
In 2001 the number of students Who did not pass in School D = 803.
The number of students Who did not pass in School B = 1660.
= (803/1660) * 100 = 48.37%.

Question 7 of 10

7. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions(6 -10 ): Study the given data and answer the following questions:
Details of Students studying in different schools and two different years.

Year

2000

2001

School

Students Studying

Percentage of Passing

Students Studying

Percentage of Passing

A

1400

16

1600

28

B

2200

24

2000

17

C

2500

25

2750

42

D

1100

27

1850

10

E

1400

20

1390

15

F

2600

22

1425

20

What was the percentage increase in the number of students who passed in the 6 schools in 2001 as compared to the previous year?

Correct

Explanation:
In 2000 Total = 224+528+625+297+280+572 = 2526
In 2001 Total = 448+340+1155+185+208+285 = 2621.5 = 2621
95/2526 * 100 = 3.76%

Incorrect

Explanation:
In 2000 Total = 224+528+625+297+280+572 = 2526
In 2001 Total = 448+340+1155+185+208+285 = 2621.5 = 2621
95/2526 * 100 = 3.76%

Question 8 of 10

8. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions(6 -10 ): Study the given data and answer the following questions:
Details of Students studying in different schools and two different years.

Year

2000

2001

School

Students Studying

Percentage of Passing

Students Studying

Percentage of Passing

A

1400

16

1600

28

B

2200

24

2000

17

C

2500

25

2750

42

D

1100

27

1850

10

E

1400

20

1390

15

F

2600

22

1425

20

What is the average number of students who passed in the schools A, B and F in 2000 and 2001 together?

Correct

Explanation:
The average number of Students who passed in the schools A, B and F in 2000 and 2001 together =
224+528+448+340+572+285 = 2397 = 2397/6 = 399.5.

Incorrect

Explanation:
The average number of Students who passed in the schools A, B and F in 2000 and 2001 together =
224+528+448+340+572+285 = 2397 = 2397/6 = 399.5.

Question 9 of 10

9. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions(6 -10 ): Study the given data and answer the following questions:
Details of Students studying in different schools and two different years.

Year

2000

2001

School

Students Studying

Percentage of Passing

Students Studying

Percentage of Passing

A

1400

16

1600

28

B

2200

24

2000

17

C

2500

25

2750

42

D

1100

27

1850

10

E

1400

20

1390

15

F

2600

22

1425

20

What was the difference between the number of students who passed in schools B and D together and the number of students who did not pass in the same schools in 2001?

Correct

Explanation:
In School B and D (passed) = 340 + 185 = 525.
In school B and D (not passed) = 1660 + 1665 = 3325
Difference = 3325 – 525 = 2800.

Incorrect

Explanation:
In School B and D (passed) = 340 + 185 = 525.
In school B and D (not passed) = 1660 + 1665 = 3325
Difference = 3325 – 525 = 2800.

Question 10 of 10

10. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions(6 -10 ): Study the given data and answer the following questions:
Details of Students studying in different schools and two different years.

Year

2000

2001

School

Students Studying

Percentage of Passing

Students Studying

Percentage of Passing

A

1400

16

1600

28

B

2200

24

2000

17

C

2500

25

2750

42

D

1100

27

1850

10

E

1400

20

1390

15

F

2600

22

1425

20

Which of the following has the highest value?

Correct

Explanation:
Option A = 1875
Option B =1140
Option C = 1155
Option D = 280
Option E = 448

Incorrect

Explanation:
Option A = 1875
Option B =1140
Option C = 1155
Option D = 280
Option E = 448