Hello Aspirants. Welcome to Online Quants Section in AffairsCloud.com.We are Starting Stratus –IBPS Clerk course 2016 and we are creating question sample in Quatitative Aptitude section, Which will be asked in IBPS Clerk Prelims Exam.

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

Categories

Quantitative Aptitude0%

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Answered

Review

Question 1 of 10

1. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

The area of a square is 441 sq cm whose side is half the radius of a circle. The circumference of a circle is equal to breadth of a rectangle. If perimeter of the rectangle is 800 cm. What is the length of the rectangle?

Correct

Explanation:
Side of the square
Radius of circle = 2 × 21 = 42 cm
Circumference of the circle = breadth of rectangle = 2 * 22/7 * 42 = 264
Let the length of rectangle = x cm.
Perimeter of rectangle = 800cm
2(x + 264) = 800
x = 400 – 264 = 136cm

Incorrect

Explanation:
Side of the square
Radius of circle = 2 × 21 = 42 cm
Circumference of the circle = breadth of rectangle = 2 * 22/7 * 42 = 264
Let the length of rectangle = x cm.
Perimeter of rectangle = 800cm
2(x + 264) = 800
x = 400 – 264 = 136cm

Question 2 of 10

2. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Ramesh and Suresh wants to make 25% profit on selling good. Ramesh calculating it on cost price while Suresh on the selling price, the difference in the profits earned by both being Rs. 200 and selling price being the same in both the cases. Find out the Selling Price of both goods?

Correct

Explanation :
Profit = 25% = 1/4
Let CP of Ramesh’s article = 4x & Profit = x; SP = 4x + x = 5x
Let CP of Suresh’s article = 4y
4y = 5x —(1)[Selling price of Ramesh’s article = Cost Price of Suresh’s article]
y – x = 200—-(2)
y = 1000; x = 800
Selling price = 5x = 4y = 4000

Incorrect

Explanation :
Profit = 25% = 1/4
Let CP of Ramesh’s article = 4x & Profit = x; SP = 4x + x = 5x
Let CP of Suresh’s article = 4y
4y = 5x —(1)[Selling price of Ramesh’s article = Cost Price of Suresh’s article]
y – x = 200—-(2)
y = 1000; x = 800
Selling price = 5x = 4y = 4000

Question 3 of 10

3. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Inside a square plot a circular garden is developed which exactly fits in the square plot and the diameter of the garden is equal to the side of the square plot which is 28 meter. What is the area of the space left out in the square plot after developing the garden?

Correct

Explanation :
Radius of the circular garden = 28 / 2 = 14
The area of garden = 22/7 * 14 * 14 = 616 sq.m
The area of square field = 28 × 28 = 784 sq.m.
Required area =784 – 616 = 168 sq.m

Incorrect

Explanation :
Radius of the circular garden = 28 / 2 = 14
The area of garden = 22/7 * 14 * 14 = 616 sq.m
The area of square field = 28 × 28 = 784 sq.m.
Required area =784 – 616 = 168 sq.m

Question 4 of 10

4. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

A sum of Rs. 6600 is to be divided among three brothers A, B and C in such a way that simple interest on each part at 5% per annum after 1, 2 and 3 year respectively remains equal. The share of C is more than that of A by?

Correct

Explanation:
x*5*1/100 = y*5*2/100 = z*5*3/100
x:y:z = 1/5:1/10:1/15 = 1/1:1/2:1/3 : 6:3:2
The share of C is more than that of A by = 4/11 * 6600 = 2400

Incorrect

Explanation:
x*5*1/100 = y*5*2/100 = z*5*3/100
x:y:z = 1/5:1/10:1/15 = 1/1:1/2:1/3 : 6:3:2
The share of C is more than that of A by = 4/11 * 6600 = 2400

Question 5 of 10

5. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Two cars start together in the same direction from the same place. The first goes with uniform speed of 30 kmph. The second goes at a speed of 20 kmph in the first hour and increases its speed by 1/2 kmph each succeeding hours. After how many hours will the second car overtake the first, if both cars go non stop?

Correct

Explanation :
The second car overtake the first car in x hours
Distance covered by the first car in x hours = Distance covered by the second car in x hours
30x = x/2[2*20+ (x-1)d]
30x = x/2[2*20 + (x-1)1/2]
x = 41

Incorrect

Explanation :
The second car overtake the first car in x hours
Distance covered by the first car in x hours = Distance covered by the second car in x hours
30x = x/2[2*20+ (x-1)d]
30x = x/2[2*20 + (x-1)1/2]
x = 41

Question 6 of 10

6. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions(6-10) : In these questions, a number series is given. Find out the missing number.