Hello Aspirants
Welcome to Online Quants Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for IBPS Clerk 2018 Main Exam and we are creating sample questions in Quants section, this type of Question will be asked in IBPS Clerk 2018!!!
Click Here to View Cumulus Course: IBPS Clerk 2018 Mains
IBPS Clerk 2018 Mains: GA Test – 7.00 PM Every Day
IBPS Clerk 2018 Mains: Reasoning Test – 8.00 PM Every Day
IBPS Clerk 2018 Mains: Quants Test – 9.00 PM Every Day
IBPS Clerk 2018 Mains: English Test – 10.00 PM Every Day
Help: Share Our Cumulus Course for IBPS Clerk 2018 Exam Course page to your Friends & FB Groups
________________________
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
 Quantitative Aptitude 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections.Q(1 – 5): Study the following table and answer the following questions
The table shows the positive reviews received by two products – A and B on five different days.
On wednesday, if the number of positive reviews of B was 100, what was the respective ratio of number of positive reviews of A and number of positive reviews of B on same day?
Correct
Answer – 1) 14:5
Explanation:
38% of 1000 = 380
positive reviews of B = 100
positive reviews of A = 380 – 100 = 280
= 280:100
= 14:5Incorrect
Answer – 1) 14:5
Explanation:
38% of 1000 = 380
positive reviews of B = 100
positive reviews of A = 380 – 100 = 280
= 280:100
= 14:5 
Question 2 of 10
2. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections.Q(1 – 5): Study the following table and answer the following questions
The table shows the positive reviews received by two products – A and B on five different days.
The total number of reviews increased by 50% from Tuesday to Saturday. If 16% of the reviews positive on Saturday, what was the number of positive reviews on Saturday?
Correct
Answer – 2) 120
Explanation:
50% of 500 = 250
= 500 + 250 = 750
16% of 750 = 120Incorrect
Answer – 2) 120
Explanation:
50% of 500 = 250
= 500 + 250 = 750
16% of 750 = 120 
Question 3 of 10
3. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections.Q(1 – 5): Study the following table and answer the following questions
The table shows the positive reviews received by two products – A and B on five different days.
If the average number of positive reviews on Tuesday and Friday was 635, approximately, what percent of total reviews positive on Tuesday?
Correct
Answer – 3) 54%
Explanation:
Number of positive reviews in Tuesday and Friday = 1270
Friday =40% of 2500 = 1000
1270 – 1000 = 270
(270/500)*100 = 54%Incorrect
Answer – 3) 54%
Explanation:
Number of positive reviews in Tuesday and Friday = 1270
Friday =40% of 2500 = 1000
1270 – 1000 = 270
(270/500)*100 = 54% 
Question 4 of 10
4. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections.Q(1 – 5): Study the following table and answer the following questions
The table shows the positive reviews received by two products – A and B on five different days.
On Thursday, if the difference between the number of positive reviews of A and the number of positive reviews of B was 150, what was the total number of reviews on Thursday?
Correct
Answer – 4) 1500
Explanation:
P = positive reviews; Q= Total reviews
(1/6)*P = 15
P = 900
60% of Q = 900
Q = 1500Incorrect
Answer – 4) 1500
Explanation:
P = positive reviews; Q= Total reviews
(1/6)*P = 15
P = 900
60% of Q = 900
Q = 1500 
Question 5 of 10
5. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections.Q(1 – 5): Study the following table and answer the following questions
The table shows the positive reviews received by two products – A and B on five different days.
On Monday, the respective ratio of total number of reviews to positive reviews was 5:4. Number of positive reviews of B on Monday constitutes what percent of the total number of reviews on the same day?
Correct
Answer – 1) 30%
Explanation:
[4x * (3/8) / 5] * 100 = 30%Incorrect
Answer – 1) 30%
Explanation:
[4x * (3/8) / 5] * 100 = 30% 
Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeFind the wrong number in the series given below
2, 7, 31, 119, 485, 1923Correct
Answer – 4) 485
Explanation :
2 * 4 – 1 = 7
7 * 4 + 3 = 31
31 * 4 – 5 = 119
119 * 4 + 7 = 483
483 * 4 – 9 = 1923Incorrect
Answer – 4) 485
Explanation :
2 * 4 – 1 = 7
7 * 4 + 3 = 31
31 * 4 – 5 = 119
119 * 4 + 7 = 483
483 * 4 – 9 = 1923 
Question 7 of 10
7. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeIn ‘a’ hours a truck covers 36 km less than the distance covered by a car in the same time. The speed of the truck is 12 kmph less than the speed of the car. Had the speed of the truck been 52 kmph. What would have been the distance covered in “a1/2” hours
Correct
Answer – 4) 130
Explanation:
Speed of car – speed of truck =12 kmph
a = 36/12= 3 hours
Speed of truck= 52 kmph
Time = a1/2=(31/2)= 5/2 hours
Required distance = 52 * 5/2= 130 kmIncorrect
Answer – 4) 130
Explanation:
Speed of car – speed of truck =12 kmph
a = 36/12= 3 hours
Speed of truck= 52 kmph
Time = a1/2=(31/2)= 5/2 hours
Required distance = 52 * 5/2= 130 km 
Question 8 of 10
8. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeThe sum of the present ages of Amit and Bhuvan is 39 years. The age of Amit one year hence will be equal to the age of Chandran two years ago. The age of Amit three years hence is equal to the age of Bhuvan two years ago and the ratio of the present age of Amit to that of Daniel is 1:2. Find the sum of the present age of Bhuvan and Chandran.(in years).
Correct
Answer – 2) 42
Explanation:
Present age of A+B=39 years …(I)
Now , C2=A+1 or CA=3 …..(II)
And A+3=B2 or BA=5 … (III)
From I+II , we get
B=22 years , A= 17 years
Now A/D= 1/2 so D=17*2=34 years
Putting the value of A in equation (II), C= 20 years
Required difference = 22+20 = 42 yearsIncorrect
Answer – 2) 42
Explanation:
Present age of A+B=39 years …(I)
Now , C2=A+1 or CA=3 …..(II)
And A+3=B2 or BA=5 … (III)
From I+II , we get
B=22 years , A= 17 years
Now A/D= 1/2 so D=17*2=34 years
Putting the value of A in equation (II), C= 20 years
Required difference = 22+20 = 42 years 
Question 9 of 10
9. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeRani had Rs 8000. She invested some of it in Fund P and the rest of the money in Fund Q. She invested for 3 years in Fund P and for 2 years in Fund Q. Fund P offers SI at a rate of 20% pa while Fund Q compounded annually at the rate of 30% pa. The interest received from Fund P is 930 more than the interest received from Fund Q. If Rs 1500 is debited from the invested amount of Fund P then find the difference between the amount invested by Rani in Fund P & Fund Q.
Correct
Answer – 4) Rs 500
Explanation:
Amount invested in Fund P= Rs X
Amount invested in Fund Q= Rs (8000X)
Compounding 30 % for 2 years , rate
30+30+ (30*30)/100= 69%
60% of X69 % of (8000X)=930
X= 5000
In Fund Q = 80005000=3000
5000 – 1500 = 3500
Difference =35003000=Rs 500Incorrect
Answer – 4) Rs 500
Explanation:
Amount invested in Fund P= Rs X
Amount invested in Fund Q= Rs (8000X)
Compounding 30 % for 2 years , rate
30+30+ (30*30)/100= 69%
60% of X69 % of (8000X)=930
X= 5000
In Fund Q = 80005000=3000
5000 – 1500 = 3500
Difference =35003000=Rs 500 
Question 10 of 10
10. Question
1 pointsCategory: Quantitative Aptitude8, 18, ?, 232, 1165, 6996
Correct
Answer – 1) 57
Explanation:
8 * 2 + 2 = 18
18 * 3 + 3 = 57
57 * 4 + 4 = 232
232 * 5 + 5 = 1165
1165 * 6 + 6 = 6996Incorrect
Answer – 1) 57
Explanation:
8 * 2 + 2 = 18
18 * 3 + 3 = 57
57 * 4 + 4 = 232
232 * 5 + 5 = 1165
1165 * 6 + 6 = 6996
________________________
 Click view Questions button to view Explanation
 Note: We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
 Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
 If you find any mistake, please tell us in the comment section.s