Hello Aspirants
Welcome to Online Quants Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for SBI PO 2018 Prelims ExamÂ and we are creating sample questions in Quants section, this type of Question will be asked in SBI Clerk 2018!!!
Click Here to View Cumulus Course : SBI PO 2018 Prelims Exam
SBI PO 2018 Prelims Exam: Reasoning Testâ€“ 7.30 PM Every Day
SBI PO 2018 Prelims Exam: Quants Testâ€“ 8.30 PM Every Day
SBI PO 2018 Prelims Exam: English Testâ€“ 9.30 PM Every Day
Help: Share Our Cumulus Course for SBI PO 2018 Exam Course page to your Friends & FB Groups
________________________
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
 Quantitative Aptitude 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ. (15) Bar chart given above show different discount rates are given for different products for different shop, for some products discount rate is missing which you have to find out according to data given in different questions if they are necessary. Answer the following questions with the help given Bar chart. Selling price is same for a particular product (excluding cooking oil and sugar) for all shops. (MP= market price, CP=Cost price, SP= selling price)
If the average MP of Soap for all three shops is 3990 then find MP of soap for shop B?
Correct
Answer : 2. 3600
Incorrect
Answer : 2. 3600

Question 2 of 10
2. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ. (15) Bar chart given above show different discount rates are given for different products for different shop, for some products discount rate is missing which you have to find out according to data given in different questions if they are necessary. Answer the following questions with the help given Bar chart. Selling price is same for a particular product (excluding cooking oil and sugar) for all shops. (MP= market price, CP=Cost price, SP= selling price)
Difference between MP of olive oil of Shop A and shop B is 504 then find MP of Olive oil for Shop C?
Correct
Answer : 1. 5814
Incorrect
Answer : 1. 5814

Question 3 of 10
3. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ. (15) Bar chart given above show different discount rates are given for different products for different shop, for some products discount rate is missing which you have to find out according to data given in different questions if they are necessary. Answer the following questions with the help given Bar chart. Selling price is same for a particular product (excluding cooking oil and sugar) for all shops. (MP= market price, CP=Cost price, SP= selling price)
if MP of cooking oil is same for all shops and Average SP of cooking oil for Shop A and shop B is 3728 and average SP of cooking oil for shop B and shop C is 3548find SP of cooking oil by shop C?
Correct
Answer : 5. 2160
Incorrect
Answer : 5. 2160

Question 4 of 10
4. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ. (15) Bar chart given above show different discount rates are given for different products for different shop, for some products discount rate is missing which you have to find out according to data given in different questions if they are necessary. Answer the following questions with the help given Bar chart. Selling price is same for a particular product (excluding cooking oil and sugar) for all shops. (MP= market price, CP=Cost price, SP= selling price)
If difference between MP and SP for rice in shop B is 741 find average MP of rice of shop A and shop C?
Correct
Answer : 3. 5440
Solution
If discount is 741 in shop B then SP of rice is= (741/15)Ã—85 = 4,199
MP of rice by shop A= (4,199/65)Ã—100=6460
MP of rice by shop c = (4,199/95)Ã—100=4420
Average of MP of these two shops is =5440Incorrect
Answer : 3. 5440
Solution
If discount is 741 in shop B then SP of rice is= (741/15)Ã—85 = 4,199
MP of rice by shop A= (4,199/65)Ã—100=6460
MP of rice by shop c = (4,199/95)Ã—100=4420
Average of MP of these two shops is =5440 
Question 5 of 10
5. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ. (15) Bar chart given above show different discount rates are given for different products for different shop, for some products discount rate is missing which you have to find out according to data given in different questions if they are necessary. Answer the following questions with the help given Bar chart. Selling price is same for a particular product (excluding cooking oil and sugar) for all shops. (MP= market price, CP=Cost price, SP= selling price)
if market price is equal for all shops for sugar. Ratio of discount for sugar of shop A and B is 1/3, difference between SP for sugar of shop A and C is 780, if difference SP of shop A is 680 more than shop B, then find SP of sugar by shop C?
Correct
Answer : 4. 2280
Solution –
Ratio of discount for sugar by shop B is 30% so according to given question discount by shop A will be 10%
According to question SP of shop A is 680 more than shop B= mp Ã— (90/100) – mp Ã— (70/100)=680
MP= 3400
And difference between SP of shop A and shop C is 780 = 3400 Ã—(90/100) sp of shop C =780
SP by shop C is= 3060780=2280Incorrect
Answer : 4. 2280
Solution –
Ratio of discount for sugar by shop B is 30% so according to given question discount by shop A will be 10%
According to question SP of shop A is 680 more than shop B= mp Ã— (90/100) – mp Ã— (70/100)=680
MP= 3400
And difference between SP of shop A and shop C is 780 = 3400 Ã—(90/100) sp of shop C =780
SP by shop C is= 3060780=2280 
Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCategory: Quantitative Aptitude6, 3.5, 4.5, 11, 48, ?
Correct
Answer : 3. 392
Explanation
6 x 0.5 + 0.5 = 3.5
3.5 x 1 + 1 = 4.5
4.5 x 2 + 2 = 11
11 x 4 + 4 = 48
48 x 8 + 8 = 392Incorrect
Answer : 3. 392
Explanation
6 x 0.5 + 0.5 = 3.5
3.5 x 1 + 1 = 4.5
4.5 x 2 + 2 = 11
11 x 4 + 4 = 48
48 x 8 + 8 = 392 
Question 7 of 10
7. Question
1 pointsCategory: Quantitative Aptitude14, 6, 4, 4, 8,?
Correct
Answer : 4. 32
Explanation
14 x 1 – 8 = 6
6 x 2 – 8 = 4
4 x 3 – 8 = 4
4 x 4 – 8 = 8
8 x 5 – 8 = 32Incorrect
Answer : 4. 32
Explanation
14 x 1 – 8 = 6
6 x 2 – 8 = 4
4 x 3 – 8 = 4
4 x 4 – 8 = 8
8 x 5 – 8 = 32 
Question 8 of 10
8. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeThe current of a stream runs at the rate of 4 km an hour. A boat goes 6 km and back to the starting point in 2 hours. The speed of the boat in still water is? (in km/hr)
Correct
Answer : 4. 8
Explanation
Let the speed of boat in still water =x km/hr
Speed of current = 4 km/hr
Speed of upstream = (x4) km/hr
Speed downstream= (x+4) km/hr
Now,[6/(x4)] + [6/(x+4)] =2
Solving this or checking by option by option you will get
X=8Incorrect
Answer : 4. 8
Explanation
Let the speed of boat in still water =x km/hr
Speed of current = 4 km/hr
Speed of upstream = (x4) km/hr
Speed downstream= (x+4) km/hr
Now,[6/(x4)] + [6/(x+4)] =2
Solving this or checking by option by option you will get
X=8 
Question 9 of 10
9. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeTwo men undertake to do a piece of work for Rs. 200. One alone could do it in 6 days, the other in 8 days. With the assistance of a boy they finish it in 3 days. What will be boyâ€™s share?
Correct
Answer : 4. 25
Explanation
1st manâ€™s 3 daysâ€™ work = 3/6;
2nd manâ€™s 3 daysâ€™ work =3/8
The boyâ€™s 3 daysâ€™ work= 1(3/6 + 3/8) = 1/8
Their share will be in the ratio 3/6: 3/8: 1/8= 4: 3: 1
The boyâ€™s share =(200/8)Ã—1=25Incorrect
Answer : 4. 25
Explanation
1st manâ€™s 3 daysâ€™ work = 3/6;
2nd manâ€™s 3 daysâ€™ work =3/8
The boyâ€™s 3 daysâ€™ work= 1(3/6 + 3/8) = 1/8
Their share will be in the ratio 3/6: 3/8: 1/8= 4: 3: 1
The boyâ€™s share =(200/8)Ã—1=25 
Question 10 of 10
10. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeEven after reducing the marked price of a mobile by Rs64, a shopkeeper makes a profit of 15%. If the cost price of fan is Rs640 what percent of profit would have been made if he had sold the mobile at the market price?
Correct
Answer : 2. 25%
Explanation
Profit = 15% = 3/20. So
CPâ€¦â€¦â€¦â€¦SP
20â€¦â€¦â€¦â€¦23
640â€¦â€¦â€¦.736
M.P = 736+64 = 800
Profit % = 160/640* 100 = 25%Incorrect
Answer : 2. 25%
Explanation
Profit = 15% = 3/20. So
CPâ€¦â€¦â€¦â€¦SP
20â€¦â€¦â€¦â€¦23
640â€¦â€¦â€¦.736
M.P = 736+64 = 800
Profit % = 160/640* 100 = 25%
________________________
 Click view Questions button to view Explanation
 Note: We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
 Ask your doubt in comment section, AC Modâ€™s ll clear your doubts in caring way.
 If you find any mistake, please tell us in the comment section.