Hello Aspirants
Welcome to OnlineÂ Quants TestÂ in AffairsCloud.com. We are startingÂ Cumulus Course for SBI PO 2018 Main ExamÂ and we are creating sample questions in Quants section, this type of Question will be asked in SBI PO 2018!!!
Click Here to View Cumulus Course : SBI PO 2018 MainÂ Exam
SBI PO 2018 Main Exam: Reasoning Testâ€“ 7.30 PM Every Day
SBI PO 2018 Main Exam: Quants Testâ€“ 8.30 PM Every Day
SBI PO 2018 Main Exam: English Testâ€“ 9.30 PM Every Day
Help:Â Share Our Cumulus Course for SBI PO 2018 Exam Course page to your Friends & FB Groups
________________________
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
 Quantitative Aptitude 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ. (15) in a survey three questions (P, Kand L) were asked from 600 people. 20% of them answered only question P and double of them answered question L. 1/4 Of the total people surveyed answered only K. (1/24)Of the total people surveyed answered all three questions and this number is 20 less than the number of people who answered question P and L but not K. The number of people who answered question K and L but not question P is 25% of the number of people who answered question P and K but didnâ€™t answer question L. The number of people who didnâ€™t answer any of the three questions is 10.
what is the ratio of the number of people who answered question P to the number of people who answered only question L?
Correct
Answer: 3. 9: 5
Incorrect
Answer: 3. 9: 5

Question 2 of 10
2. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ. (15) in a survey three questions (P, Kand L) were asked from 600 people. 20% of them answered only question P and double of them answered question L. 1/4 Of the total people surveyed answered only K. (1/24)Of the total people surveyed answered all three questions and this number is 20 less than the number of people who answered question P and L but not K. The number of people who answered question K and L but not question P is 25% of the number of people who answered question P and K but didnâ€™t answer question L. The number of people who didnâ€™t answer any of the three questions is 10.
what is the difference between the number of people who answered at least one question and the number of people who answered at most one question?
Correct
Answer : 4. 160
Explanation
Number of people who answered at most one question
= 600 – 10 = 590
Number of people who most one question
= 120 + 150 + 150 + 10 = 430
Difference = 590 – 430 = 160Incorrect
Answer : 4. 160
Explanation
Number of people who answered at most one question
= 600 – 10 = 590
Number of people who most one question
= 120 + 150 + 150 + 10 = 430
Difference = 590 – 430 = 160 
Question 3 of 10
3. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ. (15) in a survey three questions (P, Kand L) were asked from 600 people. 20% of them answered only question P and double of them answered question L. 1/4 Of the total people surveyed answered only K. (1/24)Of the total people surveyed answered all three questions and this number is 20 less than the number of people who answered question P and L but not K. The number of people who answered question K and L but not question P is 25% of the number of people who answered question P and K but didnâ€™t answer question L. The number of people who didnâ€™t answer any of the three questions is 10.
The number of people who answered question P is what percentage of the total number of people surveyed?
Correct
Answer : 3. 45%
Explanation
Incorrect
Answer : 3. 45%
Explanation

Question 4 of 10
4. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ. (15) in a survey three questions (P, Kand L) were asked from 600 people. 20% of them answered only question P and double of them answered question L. 1/4 Of the total people surveyed answered only K. (1/24)Of the total people surveyed answered all three questions and this number is 20 less than the number of people who answered question P and L but not K. The number of people who answered question K and L but not question P is 25% of the number of people who answered question P and K but didnâ€™t answer question L. The number of people who didnâ€™t answer any of the three questions is 10.
what is the number of people who answered exactly one question from the given three questions?
Correct
Answer : 4. 420
Example
Check solution 1stIncorrect
Answer : 4. 420
Example
Check solution 1st 
Question 5 of 10
5. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ. (15) in a survey three questions (P, Kand L) were asked from 600 people. 20% of them answered only question P and double of them answered question L. 1/4 Of the total people surveyed answered only K. (1/24)Of the total people surveyed answered all three questions and this number is 20 less than the number of people who answered question P and L but not K. The number of people who answered question K and L but not question P is 25% of the number of people who answered question P and K but didnâ€™t answer question L. The number of people who didnâ€™t answer any of the three questions is 10.
How many people are there who answered question A2 and A3 but didnâ€™t answer question A1?
Correct
Answer : 4. 20
Incorrect
Answer : 4. 20

Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ. (610) refer the table and answer the given questions.
The total population of Bikaner and Jaipur is 12, 25,000. The difference between the total population of Bikaner and Jaipur is 55000. If the Jaipur has more population than Bikaner then the urban population of Bikaner and Jaipur together is approximately what percent of total population of these two Cities?
Correct
Answer : 2. 41%
Explanation
Bikaner + Jaipur = 12, 25,000
Jaipur â€“ Bikaner = 55000
Jaipur = 640000; Bikaner= 585000
Urban population of Bikaner and Jaipur = 7/13* 585000 + 3/10 * 640000 = 507000
Percentage = (507000 / 12, 25,000) *100 = 41%Incorrect
Answer : 2. 41%
Explanation
Bikaner + Jaipur = 12, 25,000
Jaipur â€“ Bikaner = 55000
Jaipur = 640000; Bikaner= 585000
Urban population of Bikaner and Jaipur = 7/13* 585000 + 3/10 * 640000 = 507000
Percentage = (507000 / 12, 25,000) *100 = 41% 
Question 7 of 10
7. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ. (610) refer the table and answer the given questions.
If the population of Bikaner is 105000 more than Kota then approximately, by what percent of Urban population of Bikaner less than its rural population?
Correct
Answer : 2. 17%
Explanation
Bikaner = 105000 + 480000 = 585000
Rural Population = 6/13 * 585000 = 270000
Urban Population = 7/13 * 585000 = 315000
Percentage = (Difference / Rural Population) *100 = (45000/ 270000) *100 = 17%Incorrect
Answer : 2. 17%
Explanation
Bikaner = 105000 + 480000 = 585000
Rural Population = 6/13 * 585000 = 270000
Urban Population = 7/13 * 585000 = 315000
Percentage = (Difference / Rural Population) *100 = (45000/ 270000) *100 = 17% 
Question 8 of 10
8. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ. (610) refer the table and answer the given questions.
One â€“ fourth of total population of Jaipur is 1, 60,000. If the total number of Literate in Ajmer and Kota are 48% and 44% of their population. The total number of literates in these cities is approximately what percentage compared to the total population of the same?
Correct
Answer : 4. 45%
Explanation
1/4 * Jaipur = 1, 60,000 =>Jaipur= 6, 40,000
Literate population of Jaipur = 7/16 * 6, 40,000 = 2, 80,000
Literate population of Ajmer = 295200
Literate population of Kota= 211200
Total number of Literate = 786400
Total population of three = 1735000
Percentage =786400/1735000 * 100 = 45%Incorrect
Answer : 4. 45%
Explanation
1/4 * Jaipur = 1, 60,000 =>Jaipur= 6, 40,000
Literate population of Jaipur = 7/16 * 6, 40,000 = 2, 80,000
Literate population of Ajmer = 295200
Literate population of Kota= 211200
Total number of Literate = 786400
Total population of three = 1735000
Percentage =786400/1735000 * 100 = 45% 
Question 9 of 10
9. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ. (610) refer the table and answer the given questions.
what is the sum of male population in Ajmer and female population in Kota together?
Correct
Answer : 3. 6, 40,500
Explanation
Sum = 7/10 * 615000 + 7/16 *480000 = 430500+ 210000 = 640500Incorrect
Answer : 3. 6, 40,500
Explanation
Sum = 7/10 * 615000 + 7/16 *480000 = 430500+ 210000 = 640500 
Question 10 of 10
10. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ. (610) refer the table and answer the given questions.
If the percentage of literate graduates in Jaipur is 1/5th of literate graduates in Ajmer then what is the difference between the number of literate graduates from Kota and Jaipur?
Correct
Answer : 3. 244350
Explanation
Literate graduates in Jaipur = 1/5 * literate graduates in Ajmer
Literate graduates in Ajmer= 55/100 * 615000 = 338250
Literate graduates in Jaipur = 1/5 * 338250 = 67650
Literate graduates in Kota = 65/100 * 480000 = 312000
Diff = 312000 â€“ 67650 = 244350Incorrect
Answer : 3. 244350
Explanation
Literate graduates in Jaipur = 1/5 * literate graduates in Ajmer
Literate graduates in Ajmer= 55/100 * 615000 = 338250
Literate graduates in Jaipur = 1/5 * 338250 = 67650
Literate graduates in Kota = 65/100 * 480000 = 312000
Diff = 312000 â€“ 67650 = 244350
________________________
 Click view Questions button to view Explanation
 Note:Â We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
 Ask your doubt in comment section, AC Modâ€™s ll clear your doubts in caring way.
 If you find any mistake, please tell us in the comment section.