Hello Aspirants,
Welcome to Online Quants Test in AffairsCloud.com. We are starting SBI PO 2017 Practice Course and we are creating sample questions in Quant section, type of which will be asked in SBI PO 2017 !!!
 Click Here to View Cumulus: SBI PO 2017 Course
 SBI PO Practice 2017: Reasoning Test
 SBI PO Practice 2017: Quants Test
 SBI PO Practice 2017: English Test
Help: Share Our SBI PO 2017 Course page to your Friends & FB Groups
_____________________________________________________________________
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
 Quantitative Aptitude 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
1 pointsDirection : Q(15) Find out the wrong term in the following Series
12,35,80,173,357,725
Correct
Explanation:
3512=23
8135=46
17381=92
357173=184
Difference*2Incorrect
Explanation:
3512=23
8135=46
17381=92
357173=184
Difference*2 
Question 2 of 10
2. Question
1 pointsDirection : Q(15) Find out the wrong term in the following Series
2,4,11,37,151,771,4633
Correct
Explanation:
2*1+2=4
4*2+3=11
11*3+4=37
37*4+5=153
153*5+6=771Incorrect
Explanation:
2*1+2=4
4*2+3=11
11*3+4=37
37*4+5=153
153*5+6=771 
Question 3 of 10
3. Question
1 pointsDirection : Q(15) Find out the wrong term in the following Series
5,12,31,69,137,240
Correct
Explanation:
5+(2)^2+3=12
12+(4)^2+3=31
31+(6)^2+3=70
70+(8)^2+3=137
137+(10)^2+3=240Incorrect
Explanation:
5+(2)^2+3=12
12+(4)^2+3=31
31+(6)^2+3=70
70+(8)^2+3=137
137+(10)^2+3=240 
Question 4 of 10
4. Question
1 pointsDirection : Q(15) Find out the wrong term in the following Series
154,163,171,181,190,217,244
Correct
Explanation:
Sum of digits of number is 10Incorrect
Explanation:
Sum of digits of number is 10 
Question 5 of 10
5. Question
1 pointsDirection : Q(15) Find out the wrong term in the following Series
7,13,40,81,244,489
Correct
Explanation:
6*2+1=13
13*3+1=40
40*2+1
81*3+1=244
244*2+1=489Incorrect
Explanation:
6*2+1=13
13*3+1=40
40*2+1
81*3+1=244
244*2+1=489 
Question 6 of 10
6. Question
1 pointsA man can walk up a moving “UP” escalator in 20sec and walk down this moving “UP” escalator in 60sec.Walking speed is same in case of both upwards and downwords.How much time will he take to walk up the escalator,when the escalrtor is stationary?
Correct
Explanation:
Assume speed of escalator=x
Speed of man=y
Assume length of escalator=120
Then y+x=120/20=6
yx=120/60=2
on solving y=4 ,x=2
Time taken by man when escaltor is stationary=120/4=30secIncorrect
Explanation:
Assume speed of escalator=x
Speed of man=y
Assume length of escalator=120
Then y+x=120/20=6
yx=120/60=2
on solving y=4 ,x=2
Time taken by man when escaltor is stationary=120/4=30sec 
Question 7 of 10
7. Question
1 pointsIf a 5 digit number is formed with digits 1,2,3,4 and 5.What is the probability that the number is divisible by 10,if repetition is not allowed.
Correct
Explanation:
Total numbers=5!=120
For any number to be divisible by 10 the last digit has be zero,which is not in any caseIncorrect
Explanation:
Total numbers=5!=120
For any number to be divisible by 10 the last digit has be zero,which is not in any case 
Question 8 of 10
8. Question
1 pointsIn an election survey,30% people promised to vote candidate A and remaining promised to vote for candidate B. If on the day of election x% percent of people who promised to vote for A, voted for B and 40% of people who promised to vote B voted against him and in the end B lost by 10 votes.What is value of x,if total 250 votes were casted?
Correct
Explanation:
A=7520%of (75)+40% of (175)=130
B=175+20% of (75)40% of (175)=120Incorrect
Explanation:
A=7520%of (75)+40% of (175)=130
B=175+20% of (75)40% of (175)=120 
Question 9 of 10
9. Question
1 pointsIf instead of normal weighing scale a shopkeeper uses forged scale.The shopkeeper uses 1.2Kg scale while buying and 800g scale while selling and in the end he offers 10 percent discount,what is his overall profit percentage(approx.)?
Correct
Explanation:
let’s say the price of 1000g of good=1000Rs
Now he gets 1200g of good at 1000Rs.
Hence CP of shopkeeper for 1g=1000/1200=5/6Rs
Cp of shopkeeper for 800gram=5/6*800=666.66Rs
Now instead of selling 1000g he sells 800 gram for 900Rs(10% discount)
Profit=900666.66/666.66*100=35%(APPROX)Incorrect
Explanation:
let’s say the price of 1000g of good=1000Rs
Now he gets 1200g of good at 1000Rs.
Hence CP of shopkeeper for 1g=1000/1200=5/6Rs
Cp of shopkeeper for 800gram=5/6*800=666.66Rs
Now instead of selling 1000g he sells 800 gram for 900Rs(10% discount)
Profit=900666.66/666.66*100=35%(APPROX) 
Question 10 of 10
10. Question
1 pointsA merchant has 560 kg of wheat which he sells at 10% profit and rest at 18%,overall he gains 15%.The quantity sold at 10% profit is?
Correct
Explanation:
10…………………18
……….15…………
3…………………..5
3/8*560=210Incorrect
Explanation:
10…………………18
……….15…………
3…………………..5
3/8*560=210
_____________________________________________________________________
 Note: We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
 Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
 Share your Marks in Comment Sections