Welcome to Online Quants Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Prelims Course for SBI PO exam and we are creating sample questions in Quant section, type of which will be asked in SBI PO 2017 !!!

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

Categories

Quantitative Aptitude0%

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Answered

Review

Question 1 of 10

1. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

What is the difference between the total number of people living in City Q,R and T together who do not watch Permanent Roommates and the total number of people living in these three cities together who watch Permanent Roommates?

Correct

Explanation:
Number of people who watch=(20000*20/100+20000*16/100+50000*10/100+50000*22/100++50000*12/100+50000*14/100)=4000+3200+5000+11000+6000+7000=36200
Number of people who do not watch=12800+34000+37000=83800
Difference=47600

Incorrect

Explanation:
Number of people who watch=(20000*20/100+20000*16/100+50000*10/100+50000*22/100++50000*12/100+50000*14/100)=4000+3200+5000+11000+6000+7000=36200
Number of people who do not watch=12800+34000+37000=83800
Difference=47600

Question 2 of 10

2. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

What is the average number of males who watch Pitchers in all the cities together?

The ratio of the total number of males to the total number of females in City P is 5:3. What percent of the female population watches Tripling in City P?

Correct

Explanation:
Number of female who watch =40000*20/100=8000
Total population=40000*3/8=15000
Percentage=8000/15000*100=53.33

Incorrect

Explanation:
Number of female who watch =40000*20/100=8000
Total population=40000*3/8=15000
Percentage=8000/15000*100=53.33

Question 4 of 10

4. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

The total population (males and females) of City R watching Roast is what percent more than the total population (male and female) of City T watching the same TV Series?

Correct

Explanation:
People watching roast in city R=(50000*16+50000*22)/100=8000+11000=19000
People watching roast in city T=(50000*15+50000*20)/100=7500+10000=17500
Percentage=19000-17500/17500*100=60/7%

Incorrect

Explanation:
People watching roast in city R=(50000*16+50000*22)/100=8000+11000=19000
People watching roast in city T=(50000*15+50000*20)/100=7500+10000=17500
Percentage=19000-17500/17500*100=60/7%

Question 5 of 10

5. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

What is the ratio of the number of females who watch Tripling in City Q and City S together to the number of females who watch Roast in the same cities together?

Correct

Explanation:
Ratio=11000:9600=55:48

Incorrect

Explanation:
Ratio=11000:9600=55:48

Question 6 of 10

6. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

If a man’s rate with the current is 13 Km/h and the rate of the current is 2.5 Km/h, then his rate against the current is:

Correct

Explanation:
Speed of stream=1/2(Downstream-Upstream)
5/2=1/2(13-x)
x=8

Incorrect

Explanation:
Speed of stream=1/2(Downstream-Upstream)
5/2=1/2(13-x)
x=8

Question 7 of 10

7. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

In what ratio must water be added to alcohol to gain 10% by selling it at the cost price?

Correct

Explanation:
Let C.P of alcohol=10
S.P of mixture=10
Profit=10%
CP of mixture=10*10/11=100/11
Applying allegation
(10/11)/(100/11)=1/10

Incorrect

Explanation:
Let C.P of alcohol=10
S.P of mixture=10
Profit=10%
CP of mixture=10*10/11=100/11
Applying allegation
(10/11)/(100/11)=1/10

Question 8 of 10

8. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

The wheel of an engine 60/7 metres in circumference makes seven revolutions in 4 seconds. Find the speed of the train in km per hour.

Correct

Explanation:

Distance covered in 4 seconds =60/7*7 metres
Speed in m/s = 60/4
Speed in km/hr = 60/4*18/5= 54 km/hr

Incorrect

Explanation:

Distance covered in 4 seconds =60/7*7 metres
Speed in m/s = 60/4
Speed in km/hr = 60/4*18/5= 54 km/hr

Question 9 of 10

9. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

P, Q, R enter into a partnership investing Rs. 35000, Rs. 45000 and Rs. 55000 respectively. The respective shares of P, Q, R in an annual profit of Rs. 40500 are:

In a bank, there are 75% skilled workers and remaining ones are unskilled. 80% of skilled workers and 20% of unskilled workers are permanent. If number of temporary workers is 140, then what is the number of total workers?

Correct

Explanation:
Total temporary %=20% of 75%+80% of 25%=15+20=35%
Total workers=140/35*100=400

Incorrect

Explanation:
Total temporary %=20% of 75%+80% of 25%=15+20=35%
Total workers=140/35*100=400