Hello Aspirants,
Welcome to Online Quant Test in AffairsCloud.com. We are starting SBI Clerk Prelims 2016 Course and we are creating sample questions in Quant section, these type of questions will be ask in SBI Clerk 2016 !!!
 Click Here to View Stratus: SBI Clerk 2016 Course
 SBI Clerk 2016: Reasoning Test
 SBI Clerk 2016: Quant Test
 SBI Clerk 2016: English Test
Help: Share Our SBI Clerk 2016 Course page to your Friends & FB Groups
Try Our Stratus: IBPS Clerk Course 2015
_____________________________________________________________________
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
 Quantitative Aptitude 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (1 – 5): Study the given pie chart carefully and answer the questions that follow.
The pie chart shows the distribution of a person’s monthly salary over different expense heads.
For a person, whose monthly salary is Rs 60,000, how many items are there on which he has to spend more than Rs 10,000 per month?
Correct
Explanation:
Shortcut
(x/100)*60000 = 10000, gives x = 16.67%
So the ones having more expense % than 16.67% which is house rent and savings.Incorrect
Explanation:
Shortcut
(x/100)*60000 = 10000, gives x = 16.67%
So the ones having more expense % than 16.67% which is house rent and savings. 
Question 2 of 10
2. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (1 – 5): Study the given pie chart carefully and answer the questions that follow.
The pie chart shows the distribution of a person’s monthly salary over different expense heads.
For a person, whose monthly salary is Rs 40,000, find the approximate annual saving for such a person.
Correct
Explanation:
Savings over month = (23/100)*40,000 = 9200
So annually = 9200*12 = 1,10,400Incorrect
Explanation:
Savings over month = (23/100)*40,000 = 9200
So annually = 9200*12 = 1,10,400 
Question 3 of 10
3. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (1 – 5): Study the given pie chart carefully and answer the questions that follow.
The pie chart shows the distribution of a person’s monthly salary over different expense heads.
What will be the annual salary of a person who follows the same expense pattern with spending Rs 1000 monthly on petrol?
Correct
Explanation:
(10/100)*x = 1000
So x = 10,000
So annual salary = 120,000Incorrect
Explanation:
(10/100)*x = 1000
So x = 10,000
So annual salary = 120,000 
Question 4 of 10
4. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (1 – 5): Study the given pie chart carefully and answer the questions that follow.
The pie chart shows the distribution of a person’s monthly salary over different expense heads.
If the monthly salary of a person is Rs 52,000, then approximately by how much % is his expense on functions more than on clothes?
Correct
Explanation:
Since salary will remain same, no need to calculate expenses on functions and clothes. Simply:
Required % = (157)/7 * 100Incorrect
Explanation:
Since salary will remain same, no need to calculate expenses on functions and clothes. Simply:
Required % = (157)/7 * 100 
Question 5 of 10
5. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (1 – 5): Study the given pie chart carefully and answer the questions that follow.
The pie chart shows the distribution of a person’s monthly salary over different expense heads.
The angle made at the centre of the pie chart by the sector representing the expense on food and house rent together is:
Correct
Explanation:
((15+30)/100)*360 = 162Incorrect
Explanation:
((15+30)/100)*360 = 162 
Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCategory: Quantitative Aptitude2, 6, 19, 68, 261, ?
Correct
Explanation:
4^{0}+1, 4^{1}+2, 4^{2}+3, 4^{3}+4, 4^{4}+5Incorrect
Explanation:
4^{0}+1, 4^{1}+2, 4^{2}+3, 4^{3}+4, 4^{4}+5 
Question 7 of 10
7. Question
1 pointsCategory: Quantitative Aptitude7, 6, 2, 7, 23, ?
Correct
Explanation:
7 + 1^{2}, 6 + 2^{2}, 2 + 3^{2}, 7 + 4^{2}, 23 + 5^{2}Incorrect
Explanation:
7 + 1^{2}, 6 + 2^{2}, 2 + 3^{2}, 7 + 4^{2}, 23 + 5^{2} 
Question 8 of 10
8. Question
1 pointsCategory: Quantitative Aptitude600, 300, 400, 200, 300, 150, ?
Correct
Explanation:
600/2 = 300, 300+100 = 400, 400/2 = 200, 200+100 = 300, 300/2 = 150, 150+100 = 250Incorrect
Explanation:
600/2 = 300, 300+100 = 400, 400/2 = 200, 200+100 = 300, 300/2 = 150, 150+100 = 250 
Question 9 of 10
9. Question
1 pointsCategory: Quantitative Aptitude13, 18, 25, 35, 49, ?
Correct
Explanation:
Double difference series
13+5 = 18, 18+7 = 25, 25+10 = 35, 35+14 = 49,
5+2 = 7, 7+3 = 10, 10+4 = 14, 14+5 = 19, so 49+19 = 68Incorrect
Explanation:
Double difference series
13+5 = 18, 18+7 = 25, 25+10 = 35, 35+14 = 49,
5+2 = 7, 7+3 = 10, 10+4 = 14, 14+5 = 19, so 49+19 = 68 
Question 10 of 10
10. Question
1 pointsCategory: Quantitative Aptitude700, 444, 316, 252, 220, ?
Correct
Explanation:
700 – 256 = 444
444 – (256/2) = 444 – 128 = 316
316 – (128/2) = 316 – 64 = 252
252 – (64/2) = 252 – 32 = 220Incorrect
Explanation:
700 – 256 = 444
444 – (256/2) = 444 – 128 = 316
316 – (128/2) = 316 – 64 = 252
252 – (64/2) = 252 – 32 = 220
_____________________________________________________________________
 Note: We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
 Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
 – E.g: @Shubhra22 “Hi, Can You Explain 8th Question?”
 Share your Marks in Comment Sections