Current Affairs PDF Sales

Quants Questions : Data Interpretation Set 17

AffairsCloud YouTube Channel - Click Here

Hello Aspirants. Welcome to Online Quantitative Aptitude section in AffairsCloud.com. Here we are creating question sample From Data Intrepretation that is important for IBPS,SBI exam,SSC exam, Railways Exam,FCI exam  and other competitive exams. We have included Some questions that are repeatedly asked in exams !!

I. Study the following graph to answer the given questions
Pie Chart-DI

Total population 39lak

Pie Chart - DI

Total population 32lak

  1. What is the ratio between the Female population of state UP and the male population of M?
    A)60:95
    B)80:117
    C)85:112
    D)45:77
    E)None of these
    B)80:117
    Explanation :
    F = 32*15/100 = 4.8lak
    M = 39*18/100 = 7.02lak
    480:702 = 80:117

  2. What is the total population of State J & K ?
    A)11.55lak
    B)10.65lak
    C)10.55lak
    D)9.78lak
    E)None of these
    C)10.55lak
    Explanation :
    M = 39*9/100 = 3.51lak
    F = 32*22/100 =7.04lak
    Total = 10.55 = 10.55lak

  3. Find the difference between Male population and Female population in the state WB  ?
    A)5.76lak
    B)4.67lak
    C)3.69lak
    D)3.96lak
    E)None of these
    D) 3.96lak
    Explanation :
    M = 39*20/100 = 7.8lak
    F = 32*12/100 = 3.84
    Diff = 7.8 – 3.84 = 3.96lak

  4. Find the average number of males in all the 7 states ?
    A)5lak
    B)6lak
    C)5.57lak
    D)6.57lak
    E)None of these
    C)5.57lak
    Explanation :
    AP = 39*14/100 = 5.46lak
    UP = 39*10/100 = 3.9lak
    M = 39*18/100 = 7.02lak
    WP = 39*20/100 = 7.8llak
    TN = 39*23/100 = 8.97lak
    J & K = 39*9/100 = 3.51lak
    G = 39*6/100 = 2.34lak
    Avg = 38.99/7 = 5.57lak

  5. The angle corresponding to the female population in the states AP and M ?
    A)56.9degree
    B)76.5degree
    C)48.6degree
    D)68.4degree
    E)None of these
    D)68.4degree
    Explanation :
    AP + M = 11+8 = 19%
    Angle = 19*360/100 = 68.4degree

II. Study the following graph to answer the given questions
Bar chart Im & Ex
2003   2004   2005     2006    2007    2008     2009
35        31        40        50       55         60         35       I
40        45        38        40       60         50         45       E

  1. What is the ratio of total imports to the total exports for all the given years ?
    A)53:51
    B)51:53
    C)46:68
    D)15:17
    E)None of these
    B)51:53
    Explanation :
    Import = 35+31+40+50+55+60+35 = 306
    Export = 40+45+38+40+60+50+45 = 318
    I : E = 306 : 318 = 51:53

  2. During which year the % of imports rise compared to the previous year is maximum?
    A)2007 – 08
    B)2006 – 07
    C)2003 – 04
    D)2004 – 05
    E)None of these
    D)2004 – 05
    Explanation :
    2003-04 = [31 – 35/35]*100 = fall
    2004 -05 = [40 – 31/31]*100 = 29.03%
    2005-06 = [50 – 40/40]*100 = 25%
    2006-07 = [55 – 50/50]*100 = 10%
    2007-08 = [60 – 55/55]*100 = 9.09%
    2008-09 = [35 – 60/60]*100 = fall

  3. What is the percentage increase in the export from 2004 – 07 ?
    A)33.33%
    B)35%
    C)23.65%
    D)45%
    E)None of these
    A)33.33%
    Explanation :% = (60 – 45/45)*100 = 33.33%

  4. Find the average imports for the years 2003, 2006 and 2009 ?
    A)25
    B)65
    C)40
    D)45
    E)None of these
    C)40
    Explanation :35+50+35/ 3 = 40

  5. The total exports in the year 2005,2006 and 2009 together are what % of the total imports during the same period ?
    A)98.4%
    B)94.8%
    C)96.5%
    D)86.6%
    E)None of these
    A)98.4%
    Explanation :
    E = 38+40+45 = 123
    I = 40+50+35 = 125
    123*100/125 = 98.4%