Hello Aspirants,
Welcome to Online Quants Test in AffairsCloud.com. We are starting LIC AAO Course 2016 and we are creating sample questions in Quants section, type of which will be asked in LIC AAO 2016 !!!
- Click Here to View Stratus: LIC AAO 2016 Course
- LIC AAO 2016: Reasoning Test
- LIC AAO 2016: Quants Test
- LIC AAO 2016: General Awareness Test
- LIC AAO 2016: Computer Awareness Test
- LIC AAO 2016: English Test
Help:- Share Our LIC AAO 2016 Course page to your Friends & FB Groups
_____________________________________________________________________
Quiz-summary
0 of 15 questions completed
Questions:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 15 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
- Quantitative Aptitude 0%
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- Answered
- Review
-
Question 1 of 15
1. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (1 – 5): Study the following bar graph and answer the following questions.
The graph shows the number of people in different cities who prefer taking cars -Chevrolet, Skoda and Mercedes
In which of the following cities the number of people who prefer all 3 cars is highest?
Correct
Explanation:
We only know the number of people who prefer individual cars. We don’t know number of people in every city who likes all 3 cars.Incorrect
Explanation:
We only know the number of people who prefer individual cars. We don’t know number of people in every city who likes all 3 cars. -
Question 2 of 15
2. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (1 – 5): Study the following bar graph and answer the following questions.
The graph shows the number of people in different cities who prefer taking cars -Chevrolet, Skoda and Mercedes
What is the respective ratio of the total number of people who prefer Chevrolet, Skoda and Mercedes in all the cities together?
Correct
Explanation:
Calculate total for all citiesIncorrect
Explanation:
Calculate total for all cities -
Question 3 of 15
3. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (1 – 5): Study the following bar graph and answer the following questions.
The graph shows the number of people in different cities who prefer taking cars -Chevrolet, Skoda and Mercedes
Number of people who prefer Skoda car in Chennai forms approximately what percent of the total number of people who prefer Skoda car from all the cities together?
Correct
Explanation:
Skoda in Chennai = 425
In all cities = 1525
So required % = (425/1525)*100Incorrect
Explanation:
Skoda in Chennai = 425
In all cities = 1525
So required % = (425/1525)*100 -
Question 4 of 15
4. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (1 – 5): Study the following bar graph and answer the following questions.
The graph shows the number of people in different cities who prefer taking cars -Chevrolet, Skoda and Mercedes
Total number of people who prefer Mercedes in Hyderabad and Mumbai together are approximately what percent less than the total number of people who prefer Mercedes in Chennai and Jaipur together?
Correct
Explanation:
Mercedes in Hyderabad and Mumbai = 200+350 = 550
Mercedes in Chennai and Jaipur = 375+325 = 700
Required% = (700-550)/700 * 100Incorrect
Explanation:
Mercedes in Hyderabad and Mumbai = 200+350 = 550
Mercedes in Chennai and Jaipur = 375+325 = 700
Required% = (700-550)/700 * 100 -
Question 5 of 15
5. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (1 – 5): Study the following bar graph and answer the following questions.
The graph shows the number of people in different cities who prefer taking cars -Chevrolet, Skoda and Mercedes
Number of people who prefer Chevrolet in Hyderabad forms what percent of total number of people applied from all the categories in Hyderabad? (Rounded off to 2 decimal places)
Correct
Explanation:
Chevrolet in Hyd is 250
All cars in Hyd 250+150+200 = 600
So required% = (250/600)*100Incorrect
Explanation:
Chevrolet in Hyd is 250
All cars in Hyd 250+150+200 = 600
So required% = (250/600)*100 -
Question 6 of 15
6. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (6-10): Each of the questions below consists of a question and two statements numbered I and II given below it. You have to decide whether the data provided in the statements are sufficient to answer the question:
8 men and 14 women work together for 3 days, after which 5 men and 8 women leave the work. How many more days will be required to complete the work by remaining people?
I. 20 men and 12 women together can complete the work in 15 days.
II. 10 men can complete 1/5th of the work in 16 days.Correct
Explanation:
From II, number of days in which 1 man can complete work can be find
And then from I, the number of days in which 1 woman can compelete work can be find, then from both the answer to question can be find.Incorrect
Explanation:
From II, number of days in which 1 man can complete work can be find
And then from I, the number of days in which 1 woman can compelete work can be find, then from both the answer to question can be find. -
Question 7 of 15
7. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (6-10): Each of the questions below consists of a question and two statements numbered I and II given below it. You have to decide whether the data provided in the statements are sufficient to answer the question:
What is the speed of stream?
I. The boat covers 28 km in 3 hours moving upstream.
II. The boat covers 28 km in 1 hours moving downstream.Correct
Explanation:
From I: upstream speed = 28/3
From II: downstream speed = 28/1
So from both speed of current = (1/2)(28- 28/3)Incorrect
Explanation:
From I: upstream speed = 28/3
From II: downstream speed = 28/1
So from both speed of current = (1/2)(28- 28/3) -
Question 8 of 15
8. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (6-10): Each of the questions below consists of a question and two statements numbered I and II given below it. You have to decide whether the data provided in the statements are sufficient to answer the question:
What is the difference between the ages of A and B?
I. The ratio of the ages of A to that of B is 3 : 5
II. A’s age of 30% more than that of B’s.Correct
Explanation:
From I: 3x and 5x
From II: A = (130/100)B
From both 3x = (130/100)*5x
X gets cancelled, so cant be determinedIncorrect
Explanation:
From I: 3x and 5x
From II: A = (130/100)B
From both 3x = (130/100)*5x
X gets cancelled, so cant be determined -
Question 9 of 15
9. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (6-10): Each of the questions below consists of a question and two statements numbered I and II given below it. You have to decide whether the data provided in the statements are sufficient to answer the question:
What is the cost price of an article?
I. There was a discount of 20% of the marked price of the article.
II. The cost price of the article was 1/3rd of its selling price.Correct
Explanation:
From I: SP = (80/10)*MP = 4x/5
From II: CP = (1/3)*SP
From both CP = (1/3)* 4x/5
Since we don’t know the value of x, CP cant be determinedIncorrect
Explanation:
From I: SP = (80/10)*MP = 4x/5
From II: CP = (1/3)*SP
From both CP = (1/3)* 4x/5
Since we don’t know the value of x, CP cant be determined -
Question 10 of 15
10. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (6-10): Each of the questions below consists of a question and two statements numbered I and II given below it. You have to decide whether the data provided in the statements are sufficient to answer the question:
How many men are there in the group?
I. The total age of all men are 145 years with their average age being 29 years.
II. One more man came in the group and the total age is now 167 years and the average increased by 1 than the previous.Correct
Explanation:
From I: number of men = 145/29Incorrect
Explanation:
From I: number of men = 145/29 -
Question 11 of 15
11. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeThe ratio of the incomes of A and B last year was 1 : 2. Ratio of A’s and B’s incomes of last year to this year is 2 : 3 and 4 : 5 respectively. The sum of their present incomes is Rs 40,000. What is the present income of A?
Correct
Explanation:
Ratio of last year income to this year income of A is 2 : 3. So income of A last year is 2x and this year is 3x.
Ratio of last year income to this year income of B is 4 : 5. So income of B last year is 4y and this year is 5y.
So ratio of the incomes of A and B last year was 2x : 4y
Now given that ratio of the incomes of A and B last year was 1 : 2.
So 2x/4y = 1/2
This gives x = y
Total of incomes of A and B this year = 3x+5y = 3x+5x = 8 x …….. (because x=y)
So 8x = 40,000
This gives x = 5,000
So present income of A = 3x = 3*5000 = 15,000Incorrect
Explanation:
Ratio of last year income to this year income of A is 2 : 3. So income of A last year is 2x and this year is 3x.
Ratio of last year income to this year income of B is 4 : 5. So income of B last year is 4y and this year is 5y.
So ratio of the incomes of A and B last year was 2x : 4y
Now given that ratio of the incomes of A and B last year was 1 : 2.
So 2x/4y = 1/2
This gives x = y
Total of incomes of A and B this year = 3x+5y = 3x+5x = 8 x …….. (because x=y)
So 8x = 40,000
This gives x = 5,000
So present income of A = 3x = 3*5000 = 15,000 -
Question 12 of 15
12. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeA is 25% more efficient than B. If A can complete a work in 24 days, then in how many days A and B together can complete twice the work?
Correct
Explanation:
Let efficiency of B is x, so of A = (125/100)*x = 5x/4
So ratio of efficiencies = 5x/4 : x = 5 : 4
So ratio of days = 4 : 5
A can do in 24 days, so 4y = 24, y = 6
So B can do in 5*6 = 30 days
A+B can do 1 work in (24*30)/(24+30) = 40/3 days
So twice work in (40/3)*2 = 80/3 daysIncorrect
Explanation:
Let efficiency of B is x, so of A = (125/100)*x = 5x/4
So ratio of efficiencies = 5x/4 : x = 5 : 4
So ratio of days = 4 : 5
A can do in 24 days, so 4y = 24, y = 6
So B can do in 5*6 = 30 days
A+B can do 1 work in (24*30)/(24+30) = 40/3 days
So twice work in (40/3)*2 = 80/3 days -
Question 13 of 15
13. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeRaman invested Rs 25,000 in two schemes. Scheme A offers 6% rate of interest and scheme B offers 9% rate of interest. The money is invested for 5 years in scheme A and for 6 years in scheme B. If a total of Rs 9900 is received as interest, what is the ratio in the amounts invested in schemes A and B respectively?
Correct
Explanation:
x*6*5/100 + (25000-x)*9*6/100 = 9900
solve, x = 15000
so in scheme B = 25000-15000 = 10000
so ratio is 15000 : 10000Incorrect
Explanation:
x*6*5/100 + (25000-x)*9*6/100 = 9900
solve, x = 15000
so in scheme B = 25000-15000 = 10000
so ratio is 15000 : 10000 -
Question 14 of 15
14. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeA starts from point P with 60 km/hr. After 2 hours B also starts from P in same direction as A with 75 km/hr. What distance A would have covered when both meet?
Correct
Explanation:
A speed = 60, so after 2 hrs when B starts, A has covered 2*60 = 120 km
Now B also starts, in order to meet A, he has to cover 120 km with relative speed of 75-60 = 15 [75-60 because both travelling in same direction]
So the time after which B meets A is 120/15 = 8 hrs
So A has travelled for previous 2 hours + 8 hours = 10 hours with speed 60km/hr
So distance that A travelled = 10*60Incorrect
Explanation:
A speed = 60, so after 2 hrs when B starts, A has covered 2*60 = 120 km
Now B also starts, in order to meet A, he has to cover 120 km with relative speed of 75-60 = 15 [75-60 because both travelling in same direction]
So the time after which B meets A is 120/15 = 8 hrs
So A has travelled for previous 2 hours + 8 hours = 10 hours with speed 60km/hr
So distance that A travelled = 10*60 -
Question 15 of 15
15. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeP calculates his profit percent on cost price while Q calculates his profit percent on selling price. The difference between Q’s and P’s profit is Rs 600. If selling price of both P and Q are same and P gets 20% profit and Q gets 25% profit, what is their selling price?
Correct
Explanation:
Let selling price = SP and cost price of A = CP1 and that of Q = CP2.
For P, % profit = (SP – CP1)/CP1 * 100 = 20. We get CP1 = (5/6)*SP
For Q, % profit = (SP – CP2)/SP * 100 = 25. We get CP2 = (3/4)*SP
Now, SP – CP2 – (SP – CP1) = 600, so
CP1 – CP2 = 600
So (5/6)*SP – (3/4)*SP = 600
Solve, SP = 7200Incorrect
Explanation:
Let selling price = SP and cost price of A = CP1 and that of Q = CP2.
For P, % profit = (SP – CP1)/CP1 * 100 = 20. We get CP1 = (5/6)*SP
For Q, % profit = (SP – CP2)/SP * 100 = 25. We get CP2 = (3/4)*SP
Now, SP – CP2 – (SP – CP1) = 600, so
CP1 – CP2 = 600
So (5/6)*SP – (3/4)*SP = 600
Solve, SP = 7200
_____________________________________________________________________
- Note:- We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
- Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
- – E.g: @shubhra or @Yogit Kumar “Hi, Can You Explain 8th Question?”