Welcome to Online Quants Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for IBPS RRB Clerk 2018 Main Exam and we are creating sample questions in Quants section, this type of Question will be asked in IBPS RRB Clerk 2018!!!

Help:- Share Our Cumulus Course for RRB Clerk 2018 Exam Course page to your Friends & FB Groups

________________________

Time limit: 0

Quiz-summary

0 of 10 questions completed

Questions:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Information

All the Best

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

Categories

Quantitative Aptitude0%

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Answered

Review

Question 1 of 10

1. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions.Q(1-5): Study the information carefully to answer the following questions.

In a school of 1200 aspirants, the number of male aspirants and the number of female aspirants are in the ratio of 7 : 5. There are 3 subjects-Biotechnology, Microbiology and Chemistry. Each aspirants studies at least one of these subjects. 10% of male aspirants study Biotechnology only. 20% study Microbiology only and 12% study Chemistry only. 10% study only Biotechnology and Chemistry. 18% study only Chemistry and Microbiology and 20% studies only Biotechnology and Microbiology. The remaining male aspirants study all the subjects. 18% of female aspirants study Biotechnology only. 10% study Microbiology only and 12% study Chemistry only. 20% study only Biotechnology and Chemistry. 12% study only Chemistry and Microbiology and 8% study only Biotechnology and Microbiology. The remaining female aspirants study all the three subjects.

What is the ratio of the number of male aspirants who study Microbiology to the number of female aspirants who study Biotechnology?

Correct

Answer – 1) 238 : 165
Explanation:
Total number of aspirants =1200
Male aspirants =1200 * 7/12=700
Female aspirants = 1200 * 5/12=500
In Only Biotechnology, Male aspirants = 700 * 10/100=70 , Female aspirants = 500 *18/100=90
In only Microbiology, Male aspirants = 700 *20/100=140, Female aspirants = 500 * 10/100=50
In only Chemistry, Male aspirants = 700 * 12/100=84 , Female aspirants = 500 * 12/100=60

In Biotechnology & Chemistry,
Male aspirants = 700 * 10/100=70 , Female aspirants = 500 * 20/100=100
In Chemistry & Microbiology ,
Male aspirants = 700 * 18/100=126 , Female aspirants = 500 * 12/100=60
In Biotechnology and Microbiology,
Male aspirants =700 * 20/100= 140, Female aspirants = 500 * 8/100= 40

In All the subjects,
Male aspirants = 700-(70+140+84+126+70+140)=70
Female aspirants = 500- (90+50+60+60+100+40)=100
The number of male aspirants who study Microbiology =140+126+140+70=476
The number of female aspirants who study Biotechnology = 90 + 100+40+100= 330
Required ratio = 476/330= 238 : 165

Incorrect

Answer – 1) 238 : 165
Explanation:
Total number of aspirants =1200
Male aspirants =1200 * 7/12=700
Female aspirants = 1200 * 5/12=500
In Only Biotechnology, Male aspirants = 700 * 10/100=70 , Female aspirants = 500 *18/100=90
In only Microbiology, Male aspirants = 700 *20/100=140, Female aspirants = 500 * 10/100=50
In only Chemistry, Male aspirants = 700 * 12/100=84 , Female aspirants = 500 * 12/100=60

In Biotechnology & Chemistry,
Male aspirants = 700 * 10/100=70 , Female aspirants = 500 * 20/100=100
In Chemistry & Microbiology ,
Male aspirants = 700 * 18/100=126 , Female aspirants = 500 * 12/100=60
In Biotechnology and Microbiology,
Male aspirants =700 * 20/100= 140, Female aspirants = 500 * 8/100= 40

In All the subjects,
Male aspirants = 700-(70+140+84+126+70+140)=70
Female aspirants = 500- (90+50+60+60+100+40)=100
The number of male aspirants who study Microbiology =140+126+140+70=476
The number of female aspirants who study Biotechnology = 90 + 100+40+100= 330
Required ratio = 476/330= 238 : 165

Question 2 of 10

2. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions.Q(1-5): Study the information carefully to answer the following questions.

In a school of 1200 aspirants, the number of male aspirants and the number of female aspirants are in the ratio of 7 : 5. There are 3 subjects-Biotechnology, Microbiology and Chemistry. Each aspirants studies at least one of these subjects. 10% of male aspirants study Biotechnology only. 20% study Microbiology only and 12% study Chemistry only. 10% study only Biotechnology and Chemistry. 18% study only Chemistry and Microbiology and 20% studies only Biotechnology and Microbiology. The remaining male aspirants study all the subjects. 18% of female aspirants study Biotechnology only. 10% study Microbiology only and 12% study Chemistry only. 20% study only Biotechnology and Chemistry. 12% study only Chemistry and Microbiology and 8% study only Biotechnology and Microbiology. The remaining female aspirants study all the three subjects.

The total number of male aspirants studying less than two subjects is what percent of the total number of female aspirants studying more than one subject?

Correct

Answer – 3) 98%
Explanation:
Total number of male aspirants who study less than two subjects =70+140+84=294
Total number of female aspirant who study more than one subject = 60+100+40+100=300
Required % = (294*100)/300= 98%

Incorrect

Answer – 3) 98%
Explanation:
Total number of male aspirants who study less than two subjects =70+140+84=294
Total number of female aspirant who study more than one subject = 60+100+40+100=300
Required % = (294*100)/300= 98%

Question 3 of 10

3. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions.Q(1-5): Study the information carefully to answer the following questions.

In a school of 1200 aspirants, the number of male aspirants and the number of female aspirants are in the ratio of 7 : 5. There are 3 subjects-Biotechnology, Microbiology and Chemistry. Each aspirants studies at least one of these subjects. 10% of male aspirants study Biotechnology only. 20% study Microbiology only and 12% study Chemistry only. 10% study only Biotechnology and Chemistry. 18% study only Chemistry and Microbiology and 20% studies only Biotechnology and Microbiology. The remaining male aspirants study all the subjects. 18% of female aspirants study Biotechnology only. 10% study Microbiology only and 12% study Chemistry only. 20% study only Biotechnology and Chemistry. 12% study only Chemistry and Microbiology and 8% study only Biotechnology and Microbiology. The remaining female aspirants study all the three subjects.

What is the ratio of the total number of female aspirants who study all the subjects to the total number of male aspirants who study all three subjects?

Directions.Q(1-5): Study the information carefully to answer the following questions.

In a school of 1200 aspirants, the number of male aspirants and the number of female aspirants are in the ratio of 7 : 5. There are 3 subjects-Biotechnology, Microbiology and Chemistry. Each aspirants studies at least one of these subjects. 10% of male aspirants study Biotechnology only. 20% study Microbiology only and 12% study Chemistry only. 10% study only Biotechnology and Chemistry. 18% study only Chemistry and Microbiology and 20% studies only Biotechnology and Microbiology. The remaining male aspirants study all the subjects. 18% of female aspirants study Biotechnology only. 10% study Microbiology only and 12% study Chemistry only. 20% study only Biotechnology and Chemistry. 12% study only Chemistry and Microbiology and 8% study only Biotechnology and Microbiology. The remaining female aspirants study all the three subjects.

The number of female aspirants studying Chemistry only is approximately what percent less than the number of male aspirants studying Biotechnology only?

Directions.Q(1-5): Study the information carefully to answer the following questions.

In a school of 1200 aspirants, the number of male aspirants and the number of female aspirants are in the ratio of 7 : 5. There are 3 subjects-Biotechnology, Microbiology and Chemistry. Each aspirants studies at least one of these subjects. 10% of male aspirants study Biotechnology only. 20% study Microbiology only and 12% study Chemistry only. 10% study only Biotechnology and Chemistry. 18% study only Chemistry and Microbiology and 20% studies only Biotechnology and Microbiology. The remaining male aspirants study all the subjects. 18% of female aspirants study Biotechnology only. 10% study Microbiology only and 12% study Chemistry only. 20% study only Biotechnology and Chemistry. 12% study only Chemistry and Microbiology and 8% study only Biotechnology and Microbiology. The remaining female aspirants study all the three subjects.

What is the difference between the number of male and that of female aspirants studying Biotechnology and Chemistry only?

Correct

Answer – 1) 30
Explanation:
100-70=30

Incorrect

Answer – 1) 30
Explanation:
100-70=30

Question 6 of 10

6. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

450 child-days of work can be completed by a certain number of child in some days. If the number of child is increased by 27 child, then the number of days required to complete the same work is decreased by 15. Then number of child initially present?

Correct

Answer – 1) 18
Explanation:
M*D =450
(M+27)*(D-15) =450
M =18 D =25

Incorrect

Answer – 1) 18
Explanation:
M*D =450
(M+27)*(D-15) =450
M =18 D =25

Question 7 of 10

7. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

A watercraft takes 14 hours to go from L to N, through a midpoint M, but it takes 16 hours to go from L to M and then return from M to L. How long it would take to go from N to L?

Correct

Answer – 3) 18 hours
Explanation:
Let distance from L to N be ‘2x’
14 = 2x/S+R
16 = x/S+R + x/S-R
16 = 7 + x/S-R
x/S-R = 9
2x/S-R = 18

Incorrect

Answer – 3) 18 hours
Explanation:
Let distance from L to N be ‘2x’
14 = 2x/S+R
16 = x/S+R + x/S-R
16 = 7 + x/S-R
x/S-R = 9
2x/S-R = 18

Question 8 of 10

8. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Shanthi starts from Pune and Ravi starts from Mumbai to meet each other. The Speed of Shanthi is 37 kmph, while the speed of Ravi is 41 kmph. If the distance between Pune and Mumbai be 234 km and both Shanthi and Ravi start their journey at the same time, when they will meet?

Correct

Answer – 5) None of these
Explanation:
234 = (37+41)*t
t =3

Incorrect

Answer – 5) None of these
Explanation:
234 = (37+41)*t
t =3

Question 9 of 10

9. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

M takes 6 hours more than L to fill a tank. If both inlet pipes fill together it takes 8 hours fewer than M would take to fill the tank. How long it takes if L and M together fill the tank twice as big as the first one.

Correct

Answer – 2) 8 hours
Explanation:
1/x + 1/x+6 = 1/x-2
x =6
L & M fill the tank in 4 hours and twice in 8 hours

Incorrect

Answer – 2) 8 hours
Explanation:
1/x + 1/x+6 = 1/x-2
x =6
L & M fill the tank in 4 hours and twice in 8 hours

Question 10 of 10

10. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

The average age of Haroon, his wife and their two children is 23 years. His wife is just 4 years younger than David himself and his wife was 20 yrs old when their daughter was born. He was 28 yrs old when their son was born. The average of Haroon and his daughter is?

Correct

Answer – 2) 25 years
Explanation:
H+W+S+D/4 = 23
H= W+4
D =W-20 = H-24
S = H-28
H+H-4+H-24+H-28/4 = 23
H =37 D =13
average = 50/2 =25

Incorrect

Answer – 2) 25 years
Explanation:
H+W+S+D/4 = 23
H= W+4
D =W-20 = H-24
S = H-28
H+H-4+H-24+H-28/4 = 23
H =37 D =13
average = 50/2 =25

________________________

Click view Questions button to view Explanation

Note:- We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!

Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.

If you find any mistake, please tell us in the comment section.