Welcome to Online Quants Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for IBPS RRB 2017 Exam and we are creating sample questions in Quants section, type of which will be asked in IBPS RRB !!!

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

Categories

Quantitative Aptitude0%

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Answered

Review

Question 1 of 10

1. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Q. (1-5) Read the following data carefully and answer the following questions based
on that.
Number of students pursuing higher studies from six cities are 16000, out of which 4% are females from city P. Ratio of male to female students are 3:2 and 9% of total males are from S. Ratio of male to female students in city T is 4:3 and females from city R is 10% of total females. Male students from Q is twice the females from city P. Total students from city S is 1324 and females from city Q is twice the male from city T, total students from city T is equal to 2100. Male students from city U is 15% of the entire students from all the six cities. 25% of the remaining male students are from P.

What is the ratio of male from T and U to female from Q and U?

Correct

Explanation

Total students pursuing higher education = 16000.
Male = 16000 x 3/5 = 9600;
Female = 16000 – 9600 = 6400
Female from P = 16000 x 4/100 = 640
Male from S = 9600 x 9/100 = 864
Ratio of male to female in T = 4:3 …… (i)
Female from R = 6400 x 10/100 = 640
Male from Q = 2 x female from P
Male from Q = 2 x 640 = 1280
Total students from S = 1324 …… (ii)
Female from S = 1324 – 864 = 460
Female from Q = 2 x male from T (iii)
Total student from T = 2100
Male from T = 2100 x 4/7 = 1200 (from i)
Female from T = 2100 -1200 = 900
Female from Q = 2 x 1200 = 2400 (from iii)
Male from U = 15/100 x 16000 = 2400
Remaining male = 9600 – (1280 + 864 + 1200 + 2400) = 3856
Male from P = 3856 x 25/100 = 964
Male from R = 3856-964 = 2892
Female from U = 6400 – (640 + 2400 + 640 + 460 + 900) + 1360

Based on above data we get followings result

Incorrect

Explanation

Total students pursuing higher education = 16000.
Male = 16000 x 3/5 = 9600;
Female = 16000 – 9600 = 6400
Female from P = 16000 x 4/100 = 640
Male from S = 9600 x 9/100 = 864
Ratio of male to female in T = 4:3 …… (i)
Female from R = 6400 x 10/100 = 640
Male from Q = 2 x female from P
Male from Q = 2 x 640 = 1280
Total students from S = 1324 …… (ii)
Female from S = 1324 – 864 = 460
Female from Q = 2 x male from T (iii)
Total student from T = 2100
Male from T = 2100 x 4/7 = 1200 (from i)
Female from T = 2100 -1200 = 900
Female from Q = 2 x 1200 = 2400 (from iii)
Male from U = 15/100 x 16000 = 2400
Remaining male = 9600 – (1280 + 864 + 1200 + 2400) = 3856
Male from P = 3856 x 25/100 = 964
Male from R = 3856-964 = 2892
Female from U = 6400 – (640 + 2400 + 640 + 460 + 900) + 1360

Based on above data we get followings result

Question 2 of 10

2. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Q. (1-5) Read the following data carefully and answer the following questions based
on that.
Number of students pursuing higher studies from six cities are 16000, out of which 4% are females from city P. Ratio of male to female students are 3:2 and 9% of total males are from S. Ratio of male to female students in city T is 4:3 and females from city R is 10% of total females. Male students from Q is twice the females from city P. Total students from city S is 1324 and females from city Q is twice the male from city T, total students from city T is equal to 2100. Male students from city U is 15% of the entire students from all the six cities. 25% of the remaining male students are from P.

Total students from P, Q and R is approximately what percentage of the total students from S, T and U?

Correct

Explanation

Total student from P, Q and R = 1604 + 3680 + 3532 = 8816
Total students from S, T and U = 1324 + 2100 + 3760 = 7184
Required percentage = 8816/7184 x 100 = 122.7%

Incorrect

Explanation

Total student from P, Q and R = 1604 + 3680 + 3532 = 8816
Total students from S, T and U = 1324 + 2100 + 3760 = 7184
Required percentage = 8816/7184 x 100 = 122.7%

Question 3 of 10

3. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Q. (1-5) Read the following data carefully and answer the following questions based
on that.
Number of students pursuing higher studies from six cities are 16000, out of which 4% are females from city P. Ratio of male to female students are 3:2 and 9% of total males are from S. Ratio of male to female students in city T is 4:3 and females from city R is 10% of total females. Male students from Q is twice the females from city P. Total students from city S is 1324 and females from city Q is twice the male from city T, total students from city T is equal to 2100. Male students from city U is 15% of the entire students from all the six cities. 25% of the remaining male students are from P.

Male students from all the cities taken together is what percentage of the total students?

Correct

Explanation

Total male = 16000 x 3/5 = 9600
Total students = 16000
Required percentage = 9600/16000 x 100 = 60%

Incorrect

Explanation

Total male = 16000 x 3/5 = 9600
Total students = 16000
Required percentage = 9600/16000 x 100 = 60%

Question 4 of 10

4. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Q. (1-5) Read the following data carefully and answer the following questions based
on that.
Number of students pursuing higher studies from six cities are 16000, out of which 4% are females from city P. Ratio of male to female students are 3:2 and 9% of total males are from S. Ratio of male to female students in city T is 4:3 and females from city R is 10% of total females. Male students from Q is twice the females from city P. Total students from city S is 1324 and females from city Q is twice the male from city T, total students from city T is equal to 2100. Male students from city U is 15% of the entire students from all the six cities. 25% of the remaining male students are from P.

Which city has the same female students pursuing higher studies?

Correct

Explanation
City P and R has the Same female students

Incorrect

Explanation
City P and R has the Same female students

Question 5 of 10

5. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Q. (1-5) Read the following data carefully and answer the following questions based
on that.
Number of students pursuing higher studies from six cities are 16000, out of which 4% are females from city P. Ratio of male to female students are 3:2 and 9% of total males are from S. Ratio of male to female students in city T is 4:3 and females from city R is 10% of total females. Male students from Q is twice the females from city P. Total students from city S is 1324 and females from city Q is twice the male from city T, total students from city T is equal to 2100. Male students from city U is 15% of the entire students from all the six cities. 25% of the remaining male students are from P.

Which city has second highest difference of male to female students?

Correct

Explanation
From P = 964 – 640 = 324
From Q = 2400 – 1280 = 1120
From R = 2892 – 640 = 2252
From S = 864 – 460 = 404
From T = 1200 – 900 = 300
From U = 2400 -1360 = 1040
Clearly, Q has the second highest difference.

Incorrect

Explanation
From P = 964 – 640 = 324
From Q = 2400 – 1280 = 1120
From R = 2892 – 640 = 2252
From S = 864 – 460 = 404
From T = 1200 – 900 = 300
From U = 2400 -1360 = 1040
Clearly, Q has the second highest difference.