# IBPS PO 2017 Practice Test – Quant Day 9

Hello Aspirants.

Welcome to Online Reasoning Section with the explanation in AffairsCloud.com. Here we are creating Best question samples for IBPS PO 2017. We have included Some questions that are repeatedly asked in bank exams !!!

IBPS PO 2017: Reasoning Test– 6 PM Every Day
IBPS PO 2017: Quants Test– 7 PM Every Day

Q(1-5) Answer the following questions based on given data
Table shows different flight fares by different airlines from Delhi to Hyderabad, and also free luggage allowance charges on luggage per kg beyond the free allowance 1. If Rehman wants to travel as economical as possible with his luggage then he has to travel from Delhi to Hyderabad through which Airlines?
A. Indigo
B. Air India
C. Spicejet
D. Air Asia
E. Vistara
A. Indigo
Solution:
Indigo :
73-15 = 58 kgs
Luggage cost = 50* 11 + 8*12 = 646
Total fare = 2420+646 = 3066
Air India:
73-12 = 61
Luggage cost = 50* 13 + 11*14 = 804
Total fare = 2460+804 = 3264
Spicejet:
73-13 = 60
Luggage cost = 50* 14 + 10*16 = 2380
Total fare = 2380+860= 3240
Air Asia:
73-16 = 57
Luggage cost = 50* 12 + 7*13= 691
Total fare = 2630+691 = 3321
Vistara:
73-14 = 59
Luggage cost = 50* 15 + 9*17 = 903
Total fare = 2350+903 = 3253

2. If Ravi, Raju and Ramu travelled in Air India, Spice Jet and Air Asia respectively with their luggage then their average flight ticket cost would be how much more than travel cost of Rakesh if he travels in Indigo with luggage?
A. Rs. 283
B. Rs. 287
C. Rs. 273
D. Rs. 294
E. None
C. Rs. 273
Solution:
Ravi luggage : 78 kgs
Air India: 78-12 = 66
Luggage cost: 50*13 +16*14 = 874
Total cost: 2460+874 = 3334
Raju Luggage: 77 kgs
Spice Jet: 77-13 = 64
Luggage cost : 50*14 + 14*16 = 924
Total Cost: 2380+ 924 = 3304
Ramu Luggage : 83 kgs
Air Asia : 83-16 = 67
Luggage cost: 50*12 + 17*13 = 821
Total cost : 2630+821 = 3451
Average cost = (3334+3304+3451)/3 = 3363
Rakesh : 75 kgs
Indigo : 75-15
Luggage cost: 50*11 + 10 *12 = 670
Total Cost: 2420+ 670 = 3090
Difference = 3363-3090 = 273

3. If Ravi, Raju, Rakesh, Ramu and Rehman travel with luggage in Indigo, Air India, Spice Jet, Air Asia and Vistara respectively then approximate average of ticket cost would be?
A. 3185
B. 3285
C. 3385
D. 3485
E. None
B. 3285
Solution:
Ravi luggage : 78 kgs
Indigo: 78-15 = 63
50*11+13*12 = 706
Total cost : 706+2420 = 3126
Similarly
Raju:3320
Rakesh: 3272
Ramu:3451
Rehman: 3253
(3126+3320+3272+3451+3253)/5 = 3284.4 = 3285

4. If Raju travels in Vistara and Rehman in Air India with their luggage then difference of cost of ticket of Raju and Rehman is?
A. Rs. 53
B. Rs 54
C. Rs 55
D. Rs 57
E. None
D. Rs 57
Solution:
Raju- Vistara:
77-14 = 63
Luggage Cost: 50*15+13*17 = 971
971+2350 = 3321
Rehman-Air India:
73-12 = 61
Luggage cost = 50* 13 + 11*14 = 804
Total fare = 2460+804 = 3264
Difference = 3321-3264 = 57

5. If the ticket price of all airways increased by 10 % then what difference it would bring on sum of all tickets price from previous sum of flight tickets?
A. 1114
B. 1564
C. 1894
D. 1224
E. None
D. 1224
Solution:
242+246+238+263+235 = 1224

Q(6-10) Answer questions based on data given
Table 1 Data of Horse racing contains lengths covered by different Horses at the end of four-time slots in 200m race Table 2 consisting of data of betting ratios on a horse in before the beginning of 4-time slots. A person can bet on any single horse in a one-time slot. For example, a Betting ratio of 11/10 means for every Rs 100 Stake he wins 110 and gets 210 in total. If he loses bet he will lose his stake. Winner will be decided only after the completion of race at 11:00 Am 1. Prem has Rs 33,000 he bets his stake in the ratio of 7:9:8:9 on a wining Horse before all 4 time slots respectively. Then after completion of race what is the tamount he won?
A. Rs. 31,000
B. Rs. 33,000
C. Rs. 35,000
D. Rs. 36,000
E. None
A. Rs. 31,000
Solution:
33,000/33(7*8/7+9*8/9+8*7/8+9*8/9)
8000+8000+7000+8000=31000

2. Raju bets Rs 4000 each on Horse A, Horse B, Horse C, Horse D respectively for four time slots then what is his loss % after completion of race?
A. 49.225
B. 56.111
C. 53.125
D. 50.333
E. None
C. 53.125
Solution:
4000*4= 16,000
4000*7/8= 3500 , 4000+3500=7500
Loss percent = 16000-7500/16000 = 53.125%

3. Which Horse has won the race?
A. Horse A
B. Horse B
C. Horse C
D. Horse D
E. Horse E
C. Horse C
Solution:
Horse C has won the race since it is first to reach 200 m

4. What is the average speed of Horse C?
A. 2/5 m/s
B. 5/3 m/s
C. 6/7 m/s
D. 1 m/s
E. None
B. 5/3 m/s
Solution:
200/2*60 = 5/3 m/s

5. If Sita, Gita, Ravi, Ramu have Rs 20,000 each they bet Rs 5000 in each time slot .In first 3 time slots they bet on particular Horse A, B, D & E respectively at beginning of each time slots & for 4 th slot they all decided bet Rs 5000 each on Horse C then which of them have maximum amount after completion of race?
A. Sita
B. Gita
C. Ravi
D. Ramu
E. None
E. None
Solution:
None because all of them have same money

AffairsCloud Ebook - Support Us to Grow