Hello Aspirants. Welcome to Online Quant Section in AffairsCloud.com. We are starting **IBPS Clerk course 2015 **and we are creating sample questions in **Quantitative Aptitude** section, type of which will be asked in IBPS Clerk Prelims Exam.

**Stratus – IBPS Clerk Course 2015 **

[flipclock]

**The ratio of ages of A and B 5 years ago was 3 : 5. 10 years hence this ratio will be 7 : 10. Find the ratio of their present ages.**

A) 15 : 24

B) 16 : 25

C) 11 : 17

D) 11 : 23

E) None of these

**B) 16 : 25**

Explanation:

Let ages 5 years ago be A and B.

So A/B = 3/5

Then A+15/B+15 = 7/10

Solve both equations

**A and B started a business. A invests Rs 5200. B invests Rs 3000. After 6 months B invests Rs 3000 more and C also joins and invests Rs 7000. Find the ratio in which the profits will be shared among them.**

A. 55 : 42 : 35

B. 52 : 42 : 35

C. 52 : 45 : 35

D. 52 : 45 : 38

E. None of these

**C. 52 : 45 : 35**

Explanation:

So A’s share : B’s share : C’s share

5200 * 12 : 3000 * 6 + 6000 * 6 : 7000 * 6

52 : 45 : 35

**A does a work in 6 days and B does the same work in 14 days. They started the work alternately starting with A. After how many days the work will be completed?**

A) 7 days

B) 8 2/7 days

C) 8 days

D) 9 2/5 days

E) None of these

**B) 8 2/7 days**

Explanation:

LCM (6, 14) = 42

So total work = 42

A’s efficiency = 42/6 = 7

B’s efficiency = 42/14 = 3

2 days work (A+B) = 7+3 = 10

Multiply by 4 both side

8 days work (A+B) = 40

Remaining work = 42 – 40 = 2

Now A’s turn, he will complete remaining work in 2/7 day

So total 8 2/7 days.

**There are 2 white, 3 black and 5 green balls. 3 balls are drawn at random. What is the probability of drawing the balls with at least 2 black balls?**

A) 13/40

B) 21/60

C) 11/60

D) 11/54

E) None of these

**C) 11/60**

Explanation:

Total ways =^{10}C_{3}= 10*9*8/3*2*1 = 120

There are 2 cases:

Case 1 : 2 black balls

Ways are^{3}C_{2}*^{7}C_{1}= 21

Case 2 : 3 black balls

Ways are^{3}C_{3}= 1

So prob. = 21+1 / 120 = 22/120 = 11/60**The area of the inner part of the cylinder whose radius is half that of its height is 3080 sq. cms. How many litres of milk can the cylinder contain?**

A) 17.248 litres

B) 19.68 litres

C) 17.42 litres

D) 15.248 litres

E) None of these

**A) 17.248 litres**

Explanation:

r = ½ h

inner area = 2ᴨrh +ᴨr^{2}

so, 2ᴨ * 1/2 h * h + ᴨ 1/4 h^{2}= 3080

5/4 * 22/7 * h^{2}= 3080

Solve, h = 28, so r = 1/2 * 28 = 14

Volume = ᴨ r^{2}h = 22/7 * 14^{2}* 28

**A bucket contains 600 coins of 25 paise denomination and 1200 coins of 50 paise denomination. Now 12% of 25 p coins and 24% of 50 p coins are removed from the bucket. What is the percentage of money removed from the bucket (nearly)?**

A) 15.6%

B) 30%

C) 21.6%

D) Cannot be determined

E) None of these

**C) 21.6%**

Explanation:

Total money = 25/100 * 600 + 50/100 *1200 = 750

25 p removed = 12/100 * 600 = 72

50 p removed = 24/100 * 1200 = 288

Total money removed = 25/100 * 72 + 50/100 * 288 = 162

So % = 162/750 * 100**How many kilograms of rice costing Rs 8 per kg must be mixed with 36 kg of rice costing Rs 5.40 per kg so that there is a gain of 20% by selling the obtained mixture at Rs 7.20 per kg?**

A) 10.2 kg

B) 10.8 kg

C) 12.8 kg

D) 11.2 kg

E) None of these

**B) 10.8 kg**

Explanation:

SP = 7.20, Profit% = 20%. So CP = 100/120 * 7.20 = Rs 6

By allegation method:

800 paise 540 paise

. 600 paise

60 200

So ratio = 60 : 200 = 3 : 10

This gives 3/10 = x/36

Solve, x = 10.8**At compound interest per annum, a certain sum amounts to Rs 6690 after 3 years and to Rs 10035 after 6 years. Find the principal sum invested.**

A) Rs 5260

B) Rs 4840

C) Rs 4460

D) Rs 4640

E) None of these

**C) Rs 4460**

Explanation:

P [1 + r/100]^{6}= 10035

P [1 + r/100]^{3}= 6690

Divide both equations. This gives

[1 + r/100]^{3}= 10035/6690 = 3/2

Put this in second equation:

P * 3/2= 6690

P = 4460

**To gain 33% on an article even after giving a discount of 5%, at what percentage above the cost price should the article be marked?**

A) 40%

B) 50%

C) 42%

D) 62%

E) 55%

**A) 40%**

Explanation:

Let CP = 100

Use MP = (100+p%)/(100-d%) * CP

MP = 133/95 * 100 = 140

So required % = 140 – 100 / 100 * 100 = 40%

**A train reaches its destination on time when it moves at an average speed of 50 km/hr, and when the average speed is 45 km/hr, then it reaches 20 minutes late at same place. Find the length of journey.**

A) 162 km

B) 150 km

C) 170 km

D) 128 km

E) None of these

**B) 150 km**

Explanation:

Difference in time = 20/60 min

Distance = 50*45/50-45 * 20/60 = 150

**AffairsCloud Recommends PracticeMock Mock Test**

**AffairsCloud Ebook - Support Us to Grow**

**Govt Jobs by Category**

**Bank Jobs Notification**