Current Affairs PDF Sales

Quants Questions : Number Series Set 11

AffairsCloud YouTube Channel - Click Here

Hello Aspirants. Welcome to Online Quantitative Aptitude Section in AffairsCloud.com. Here we are creating question sample in Number Series, which is common for all the competitive exams. We have included Some questions that are repeatedly asked in bank exams !!!

  1. 23, 29, 46, 156, ?
    A)607
    B)600
    C)591
    D)584
    E)None of these
    B)600
    Explanation :
    23*1+6 = 29
    29*2-12 = 46
    46*3+18 = 156
    156*4-24 = 600

  2. 6, 17, 56, 201, ?
    A)408
    B)536
    C)663
    D)848
    E)None of these
    D)848
    Explanation :
    (6+11)*1 = 17
    (17+11)*2 = 56
    (56+11)*3 = 201
    (201+11)*4 = 848

  3. 57, 59.5, 54.5, 47, 57, ?
    A)44.5
    B)31.5
    C)65.5
    D)55.5
    E)None of these
    A)44.5
    Explanation :
    57+2.5 = 59.5
    59.5 – 5 = 54.5
    54.5-7.5 = 47
    47+10 = 57
    57-12.5 = 44.5

  4. 2, 6, 30, 260, ?
    A)1240
    B)2340
    C)3130
    D)3000
    E)None of these
    C)3130
    Explanation :
    1+1^1 = 1+1 = 2
    2+2^2 = 2+4 =6
    3+3^3 = 3+27 = 30
    4+4^4 = 4+256 = 260
    5+5^5 = 3125+5 = 3130

  5. 4356, 2180, 1092, 548, ?
    A)276
    B)356
    C)476
    D)654
    E)None of these
    A)276
    Explanation :
    (4356÷2)+2 = 2180
    (2180÷2)+2 = 1092
    (1092÷2)+2 = 548
    (548÷2)+2 = 276

  6. 125, 132, 147, 178, ?
    A)212
    B)233
    C)324
    D)302
    E)None of these
    B)233
    Explanation :
    125+7 = 132
    132+15 = 147……….(7+8=15)
    147+31 = 178……….(15+16= 31)
    178+55 = 233………..(31+24 = 55)

  7. 29, 13.5, 15.5, 20.25, ?
    A)29.5
    B)38.5
    C)35
    D)44.5
    E)None of these
    D)44.5
    Explanation :
    29*0.5-1 = 13.5
    13.5*1+2 = 15.5
    15.5*1.5-3 = 20.25
    20.25*2+4 = 44.5

  8. 314, 322, 329, 343, 353, ?
    A)364
    B)375
    C)388
    D)400
    E)None of these
    A)364
    Explanation :
    314+3+1+4 = 322
    322+3+2+2 = 329
    329+3+2+9 = 343
    343+3+4+3 = 353
    353+3+5+3 = 364

  9. 601, 603, 609, 621, 641, ?
    A)671
    B)687
    C)661
    D)659
    E)None of these
    A)671
    Explanation :
    601+(1*2) = 603
    603+(2*3) = 609
    609+(3*4) = 621
    621+(4*5) = 641
    641+(5*6) = 671

  10. 54, 55, 63, 90, 154, ?
    A)265
    B)321
    C)254
    D)279
    E)None of these
    D)279
    Explanation :
    54+1^3 = 54+1 = 55
    55+2^3 = 55+8 = 63
    63+3^3 = 63+27 = 90
    90+4^3 = 90+64 = 154
    154+5^3 = 154+125 = 279